Održana konferencija “Revolve to evolve – Go Circular”

U Prištini je u organizaciji Regionalnog savjeta za saradnju uz podršku Komorskog investiciong foruma WB6 i projekta EU4Green, 8. februara održana konferencija “Revolve to evolve – Go Circular”. Konferencija je okupila ključne aktere iz regiona, uključujući i sektor finansija, sa ciljem sagledavanja i identifikovanja prioriteta u implementaciji cirkularne ekonomije kao stuba Zelene agende za Zapadni Balkan.
Milena Rmuš iz Privredne komore Crne Gore učestvovala je na panelu pod nazivom “Tranzicija Zapadnog Balkana ka cirkularnoj ekonomiji”.
Rmuš je istakla da Zapadni Balkan posjeduje značajan potencijal za prelazak na cirkularne modele poslovanja, ali da je za ostvarenje potpune integracije cirkularnih praksi u svim sferama ekonomskog života neophodna bliska regionalna saradnja između ključnih aktera.
Prema njenim riječima, regionalni pristup finansiranju cirkularne ekonomije ima ključnu ulogu u podržavanju održivog razvoja i realizaciji cirkularnih inicijativa, omogućavajući zajedničko korišćenje resursa i ekonomije obima.
– Kroz regionalnu saradnju, države mogu zajednički pristupiti fondovima, investicijama i drugim finansijskim instrumentima kako bi podržale projekte usmjerene ka zelenoj tranziciji. Osim toga, regionalni pristup omogućava razmjenu znanja, iskustava i najboljih praksi među državama, što može doprinijeti jačanju kapaciteta i ubrzanju procesa prelaska na cirkularnu ekonomiju – istakla je Rmuš.
Naglasila je važnost čvrstog regulatrnog okvira i integraciju ciljeva cirkularne ekonomije u različite sektorske politike. Kako navodi, regulatorni okvir za cirkularnu ekonomiju igra ključnu ulogu u uspostavljanju jasnih smjernica i podsticajnih uslova za razvoj i implementaciju cirkularnih praksi. Kroz efikasan regulatorni okvir, vlade mogu osigurati da se cirkularna ekonomija integriše u sve sektore privrede, pružajući sigurnost investitorima i poslovnim subjektima da će njihovi napori za održivi razvoj biti podržani i nagrađeni.
Rmuš je istakla da su edukacija i podizanje svijesti o cirkularnoj ekonomiji neophodni kako bi se podstaklo aktivno učešće zajednice u prelasku ka održivijem modelu razvoja.
– Kroz edukativne programe, kampanje i javne inicijative, mogu se prenijeti osnovni principi cirkularne ekonomije, te demonstrirati konkretni koraci koje pojedinci, preduzeća i institucije mogu preduzeti kako bi podržali ovaj koncept – kazala je ona. Podizanje svijesti o cirkularnoj ekonomiji takođe podstiče društvenu odgovornost, te motiviše ljude da preispitaju svoje navike potrošnje, stvarajući potražnju za cirkularnim proizvodima i uslugama. Rmuš je istakla i važnost zelenih javnih nabavki čime bi se promovisalo korišćenje ekoloških materijala, proizvoda i usluga, te tako doprinijelo razvoju zelenih industrija i otvaranju novih radnih mjesta.
Uvodna obraćanja na Konferenciji imali su Majlinda Bregu, generalna sekretarka Regionalnog savjeta za saradnju, Valentina Superti, direktorka za Zapadni Balkan, Direktorat za susjedstvo i pregovore o proširenju Evropske komisije i Lulzim Rafuna, predsjednik Upravnog odbora Komorskog investicionog foruma WB6.
Prvi panel okupio je ministre Zapadnog Balkana i predstavnike ministarstava zaduženih za pitanja životne sredine, kako bi razgovarali o napretku u implementacije Zelene agende za Zapadni Balkan.