Energijom iz obnovljivih izvora do energetske nezavisnosti
U Privrednoj komori Crne Gore, u saradnji sa Inženjerskom komorom i Strukovnom komorom mašinskih inženjera, 17. marta 2022. godine organizovan je stručni skup na temu „Obnovljivi izvori energije u Crnoj Gori – energija sunca“.
Nakon pozdravnih riječi sekretara Odbora udruženja energetike i rudarstva Privredne komore Ranka Vukmirovića i predsjednika Inženjerske komore Nikole Lukovića, koji su najavili još intenzivniju saradnju ovih asocijacija, uslijedila je prezentacija Miodraga Macanovića iz kompanije Ening Nikšić o energiji sunca i njenom korišćenju.
– Korišćenjem obnovljivih izvora energije čuvamo životnu sredinu, dišemo punim plućima i energetski smo efikasniji i nezavisniji – kazao je Macanović, koji je govorio i u ime Strukovne komore mašinskih inženjera. Tokom njegove prezentacije bilo je riječi o (kriznoj) energetskoj situaciji od 2020. do 2022. godine.
Strategiju korišćenja energije sunca za proizvodnju električne energije u velikim sistemima u Crnoj Gori prezentovala je Merisa Zoronjić, predstavnica Ministarstva kapitalnih investicija. U fokusu njenog izlaganja bile su solarne elektrane na Briskoj gori, Veljem brdu, branama Hidroelektrane Perućica i plutajuća – na Slanom jezeru.
– Slano jezero je najpovoljnije za izgradnju solarne elektrane. Projekat izgradnje ove elektrane biće usklađen sa smjernicama za ublažavanje negativnih uticaja obnovljivih izvora energije. Smatramo da bismo ovim projektom podstakli razvoj zelene energije iz obnovljivih izvora. On će sigurno zaživjeti i postoji interesovanje sa strane za njegovu realizaciju – kazala je Zoronjić, dodajući da EPCG očekuje 3,7 MW iz obnovljivih izvora.
Programe Solar 3000+ i Solar 500+ učesnicima skupa je približila Veliborka Mićanović, EPCG. Riječ je o projektima vrijednim 30 miliona eura, koji predstavljaju početak energetske tranzicije u Crnoj Gori i jednu od najznačajnijih investicija u energetskom sektoru u posljednjih 40 godina. Cilj projekta je da se, kroz energetsku tranziciju i ugradnju fotonaponskih sistema kod domaćinstаva i privrednih subjekata smanje mjesečni izdaci za električnu energiju, omogući energetska nezavisnost, emisija ugljen dioksida svede na najmanju moguću mjeru i očuva životna sredina.
Na temu “Korišćenje energije sunca za zagrijavanje tople potrošne vode” govorio je Andrej Zifra, Weishaupt d.o.o. Beograd. Kompanija Weishaupt proizvodi sisteme grejanja za gas i ulje, toplotne pumpe i gorionike visokokvalitetne obrade, velike sigurnosti u radu i maksimalne efikasnosti.
Veoma posjećen stručni skup obilježile su i brojne diskusije inženjera i predstavnika kompanija koje posluju u ovom sektoru, a tokom kojih je, između ostalog, posebno potencirana važnost kvalitetne opreme koja se instalira u solarne sisteme, kako bi investicija bila isplativa.