AEO za bržu i bezbjedniju trgovinu

U okviru projekta “Podrška regionalnoj ekonomskoj integraciji”, održan je sastanak u cilju promocije koncepta Ovlašćenog privrednog subjekta (AEO) za kompanije u Crnoj Gori. Sastanak je organizovan u saradnji sa Upravom prihoda i carina Crne Gore i Njemačkog društva za međunarodnu saradnju (GIZ).
Cilj sastanka je bio da se privredi pojasne izmjene Carinskog zakona Crne Gore koji predviđaju ukidanje carinskih olakšica i prelazak na status Ovlašćenog privrednog subjekta, kao preduslova za carinske olakšice. U tom smislu, cilj je da se što većem broju biznisa u Crnoj Gori predstave koristi od dobijanja statusa AEO i da se kompanijama pomogne u dostizanju punih benefita posjedovanja ovog statusa u zemlji i regionu.
Anja Tuševljak, samostalna carinska savjetnica za pojednostavljene postupke i ovlašćene privredne subjekte u Odsjeku za carinske postupke (Uprava prihoda i carina Crne Gore) i Milica Dragojević, savjetnica za saradnju sa privatnim sektorom u Njemačkom društvu za međunarodnu saradnju (GIZ), predstavile su izmjene Carinskog zakona, benefite AEO programa, kao i trenutne regionalne inicijative i mogućnosti koje kompanije mogu imati kroz uključenje u iste.
Poručile su da je implementacija AEO programa u CEFTA privredama izuzetno važna, jer je dio pravnih tekovina EU, imajući u vidu da svi kandidati za članstvo u EU moraju biti usklađeni sa carinskim pravilima.
Implementacija programa ovlašćenih privrednih subjekata (AEO) je od suštinskog značaja za sprovođenje prioriteta regionalne ekonomske integracije za dovođenje privreda CEFTA-e na jedinstveno evropsko tržište. Vidimo to kao veoma naprednu inicijativu za ispunjavanje kriterijuma za bržu i bezbjedniju trgovinu, zasnovanu na propisima koji treba da stvore predvidljiv ambijent za poslovanje i pripreme privrede CEFTA da krenu naprijed, ka članstvu u EU, saopštila je Dragojević.
Na sastanku je ukazano da je potrebno kontinuirano promovisati ovaj institut, kako bi pojasnili koje uslove privredni subjekti moraju ispuniti da bi dobili status koji predstavlja najviši stepen partnerstva između carine i privrede i predstavljeni benefiti koji proizilaze iz ovog statusa, koji su brojni i uključuju međunarodno priznatu pouzdanost firme, brži transport robe do odredišta, olakšice u vezi sa carinskim postupcima i carinskom kontrolom.
Usklađivanje AEO zakonodavnog okvira u okviru CEFTA privreda sa propisima EU ne samo da preduzećma pruža predvidivo i stabilno okruženje, već u isto vrijeme podržava privrede na njihovom putu evropskih integracija.
U radu su učestvovale kompanije koje su nosioci AEO statusa, kompanije kandidati, kao i članovi Odbora udruženja špeditera i Odbora udruženja trgovine Privredne komore Crne Gore.