RECONOMY program podržava privredne komore regiona u promovisanju boljeg upravljanja otpadom i cirkularne ekonomije
RECONOMY, program Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA), koji sprovodi švajcarski HELVETAS, fokusiran na regionalni inkluzivni i zeleni ekonomski razvoj, otvorio je novo poglavlje partnerstvom sa regionalnim privrednim komorama Zapadnog Balkana. Ova saradnja ima za cilj da se promovišu najbolje prakse upravljanja otpadom i cirkularni poslovne modeli, podstičući inkluzivan i održiv ekonomski rast unutar regiona. Ključna komponenta strategije RECONOMY-ja uključuje unapređenje usluga privrednih komora radi bolje podrške mikro, malim i srednjim preduzećima i valorizaciju zajedničkog potencijala Zapadnog Balkana u procesu zelene i cirkularne tranzicije.
Buduća saradnja promovisana je na regionalnom događaju u Privrednoj komori Srbije 31. januara i potvrđena je potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju, koji je sa HELVETAS u ime Privredne komore Crne Gore potpisala Tanja Radusinović, direktorica sektora za projekte.
Ovaj događaj okupio je predstavnike privatnog sektora i civilnog društva iz Albanije, Crne Gore i Srbije, naglašavajući važnost regionalne saradnje i razmjene znanja u rješavanju izazova održivog razvoja. To je potvrđeno i tokom panela „Uvid u trenutno stanje i potencijal cirkularnih poslovnih modela u Regionu” na kojem je učestvovala Milena Rmuš, sekretarka KO za energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine u Privrednoj komori Crne Gore. Ona je predstavila aktivnosti koje je u ovoj oblasti uradila Komora u Crnoj Gori. Osvrnula se i na značaj unapređenja regulatornog okvira za cirkularnu ekonomiju, a govorila je i o spremnosti mikro i malih preduzeća da transformišu svoje poslovanje sa linearnog na cirkularni model. Dodala je da je ključno podizanje svijesti o prednostima cirkularne ekonomije unutar poslovnih zajednica i podsticanje saradnje između različitih sektora.
Privredna komora Crne Gore uspostavaila je HUB cirkularne ekonomije, dok je Privredna komora Srbije osnovala Centar za cirkularnu ekonomije čime je značajno unaprijeđen okvir za sprovođenje cirkularne tranzicije privatnog sektora. S podrškom RECONOMY-a, ovaj model će biti proširen, podstičući regionalne dijaloge i izgradnju kapaciteta.
Događaj je otvorio Mihailo Vesović, direktor Sektora za stratešku analizu, usluge i internacionalizaciju u Privrednoj komori Srbije.
“Privredna komora Srbije posvećena je regionalnoj saradnji i želimo biti pokretač daljeg napretka u integracijama unutar regiona. Cirkularna ekonomija je dio zelene tranzicije, a zelena tranzicija je preduslov za održivost naše zemlje i ekonomije, na putu regionalne integracije i integracije regiona u Evropsku uniju “, izjavio je Vesović.
Govoreći na skupu, zamjenica ambasadora Švedske u Srbiji i Crnoj Gori Ana Sofija Erazmi, istakla je posvećenost Švedske održivosti životne sredine i njenu podršku Zapadnom Balkanu u procesu prelaska na cirkularnu ekonomiju.
„Zapadni Balkan ima veliki potencijal za prekograničnu saradnju u cirkularnoj ekonomiji i dobre trgovinske veze sa EU, što je dobro kada govorimo o ponovnoj upotrebi i izvozu reciklabilnih materijala. Potencijal za poboljšanje u oblasti upravljanja otpadom je ogroman na Zapadnom Balkanu, posebno kada smo svjesni koliko je to rasipanje resursa i izgubljenih poslovnih prilika“, rekla je Erazmi.
Nenad Čelarević, direktor kancelarije HELVETAS Srbija koja vodi ovaj projekat, naglasio je da fokus ove inicijative nije na finansijskoj podršci i dodao da ovaj projekat ima cilj da iskoristi postojeće znanje na Zapadnom Balkanu kako bi unaprijedio regionalnu saradnju u pravcu zelene i cirkularne ekonomske tranzicije.
„Iskoristiti inovativnu moć privatnog sektora promovisanjem održivih poslovnih modela i praksi koje nisu samo dobre za ljude i planetu, već i za profit. U Helvetasu vjerujemo da je prava održivost u „trostrukom P“( public-private-partnership) i vidimo da je naša misija da povezujemo znanje širom regiona kako bismo postigli ovaj cilj“, dodao je Čelarević.
Paulo Rodriges, programski menadžer RECONOMY-ja, istakao je značaj ovog projekta u prekograničnoj saradnji u oblasti cirkularne ekonomije na Zapadnom Balkanu. Ova inicijativa će podsticati saradnju i sinergiju među zemljama Zapadnog Balkana, prekogranične diskusije, i usklađivanje strategija za podizanje zajedničkog potencijala Zapadnog Balkana i promovisanje održivog razvoja i zelene ekonomije.