Razvijati uspješnu saradnju sa provincijom Sevilje

Privredna komora Crne Gore u saradnji sa partnerima iz pet zemalja iz Evropske unije i zemljama sa statusom kandidata, realizuje novi projekat “Unapređenje zelenih i digitalnih vještina srednjeg stručnog obrazovanja radi unapređenja načina života” (engl. Innovation in Green and Digital VET Skills for Sustainable Lifestyles) INVEST. Cilj projekta je da poboljša spremnost institucija srednjeg stručnog obrazovanja u dijelu relevantnih zelenih i digitalnih vještina u zemljama Zapadnog Balkana.
Prvi sastanak projektnih partnera održan je od 18. do 20. marta 2024.godine u Sevilji, Španija. Menadžerka projekta Begoña Duque iz Income, predstavila je projekat INVEST koji se finansira iz Erazmus + projektne šeme. Učesnici planiranih aktivnosti biće nastavnici, profesori i osoblje iz institucija sa programom stručnog osposobljavanja iz zemalja zapadnog Balkana. Za implementaciju INVEST projekta izdvojeno je 499.746,00 €.
Predstavnice PKCG na sastanku bile su: Tanja Radusinović direktorica Sektora za projekte i Ana Filipović, samostalna savjetnica u Sektoru za projekte, koja i koordinira implementaciju ovog projekta u Komori
Planirano je da se projekat implementira tokom 2024. i 2025. godine i da srednje stručne škole u zemljama Zapadnog Balkana unaprijede znanje o zelenim i digitalnim vještinama koje su definisane u EU okvirima DigComp, DigCompEdu, LifeComp i GreenComp. Privredna komora Crne Gore je sprovela Istraživanje o zelenim i digitalnim vještinama zaposlenih u srednjem stručnom obrazovanju. Cilj ovog istraživanja je razumijevanje trenutne situacije u dijelu zelenih i digitalnih vještina, te definisanje nedostataka u vještinama u poređenju sa politikama EU i potrebama tržišta rada. Rezultati do kojih smo došli pomoći će da se identifikuju područja koja zahtijevaju unapređenje. Za vrijeme trajanja projekta, planirano je više obuka za profesore srednjih stručnih škola koje će doprinijeti i jačanju saradnje i unapređenju zelenih i digitalnih vještina.
Tokom sastanka predstavljen je HUB cirkularne ekonomije (CE HUB) koji je Privredna komora uspostavila kao jedinstveni punkt za cirkularne inicijative i rješenja. HUB ima cilj da bude centar znanja i ekspertize, omogući pristup domaćoj i međunarodnoj praksi i iskustvima, kao i tekućim aktivnostima i događajima koji se tiču cirkularne ekonomije, a njegovo funkcionisanje daće doprinos i uspješnoj implementaciji projekta. Bila je ovo prilika i ad se predstavi platforma za samoprocjenu digitalnih kompetencija pojedinaca i nivoa digitalne transformisanosti MSP, koju ej Komora razvija kroz projekat Interact 4.0 realizovan u okviru Interreg CBC Italija – Albanija – Crna Gora. Partneri koji realizuju Invest projekat saglasni su da postojanje i ovog alata može dati doprinos postizanju projektnog cilja.
Predstavnice Privredne komore Crne Gore sastale su se i sa Franciscom Herrero Leon, predsjednikom Privredne komore provincije Sevilje. Privredna komora provincije Sevilja je jedna od najvećih komora u Španiji. U okviru Komore Sevilje organizovan je Univerzitet EUSA koji nudi visoko obrazovne programe iz oblasti novinarstva, marketinga, turizma i audiovizuelne komunikacije. Privrednicima regiona Sevilje dostupni su i dva biznis inkubatora i kancelarija za pomoć preduzetnicima.
Tanja Radusinović upoznala je predsjednika sa aktivnostima krovne asocijacije crnogorske privrede i ukratko predstavila ekonomiju naše zemlje. Poseban dio sastanka bio je posvećen mogućnostima saradnje korišćenjem dostupnih fondova za finansiranje, poput EURO MED, Horizon, interreg Europe.
Na temelju uspješnog susreta između predstavnica Privredne komore Crne Gore i Privredne komore provincije Sevilje, otvara se prostor za buduće projekte i inicijative, posebno u kontekstu EU integracija i razvoja zajedničkih ekonomskih inicijativa. Očekuje se nastavak saradnje na projektima koji će doprinijeti unapređenju poslovnog okruženja i podsticanju investicija u cilju ostvarivanja zajedničkih ciljeva i interesa.