Primjena savremenih digitalnih praksi za studente u realnom radnom ambijentu
Sastankom projektnih partnera u Ljubljani, Privredna komora Crne Gore je započela implementaciju projekta Spremnost za digitalno učenje u višem obrazovanju (DERHE) koji će prvi put u Crnoj Gori uspostaviti kombinovane teorijske i praktične obrazovne prakse za studente i kompanije koji sveobuhvatno integrišu princip održivosti i zelene ekonomije kroz tehnološke, proizvodne, ali i organizacione postupke i metode rada. Ove praktične metode će primjenu naći u domenu upravljanja ne samo prirodnim resursima, već svim ulaznim inputima u radnom procesu, uključujući i materijalne, fizičke i ljudske resurse. Ključne oblasti koje će biti predmet učenja putem digitalnih kurseva su Internet stvati (IoT) i Blokčejn, budući da su savremene poslovne prakse verifikovale svrsishodnost selektovanih oblasti na koje treba koncentrisati moderna znanja i vještine i tako blagovremeno ići u susret dolazećim novinama na tržištu rada.
Vodeći partner na projektu DERHE je Fakultet za mašinsko inžinjerstvo iz Ljubljane, a partneri su Tehnološki fakultet Luven, Fakultet za mašinstvo Banja Luka, Fakultet za informacione tehnologije Istočno Sarajevo, Mašinski fakultet Univerziteta Crne Gore, Fakultet za ekonomiju i finansije Tirana, Politehnički Univerzitet u Tirani, Privredna komora Republike Srpske, Privredna komora Crne Gore, Privredna komora Federacije BiH, Privredna komora Tirane.
NA sastanku u Ljubljani učestvovale su Tanja Radusinović, direktorica Sektora za projekte i Dragana Šofranac, samostalna savjetnica u ovom Sektoru. Šofranac je prvog dana skupa predstavila Privrednu komoru Crne Gore, njene aktivnosti i projekte koji su u fazi implementacije.
Programi obuke koji će u formi 12 kurseva biti organizovani za studente 120 sati (72 sata radno zasnovanog učenja i 48 sati online učenja) zasnivaju se na objedinjavanju dvije najbrže rastuće tehnologije, Interneta stvari (IoT) i Blokčejna zbog snažnog transformišućeg karaktera po načine poslovanja koje traži brzo prilagođavanje na novu realnost. Učenicima će biti obezbijeđena praktična primjena naučenog u selektivnim kompanijama kroz rješavanje 3 poslovna izazova u grupama od 3-5 studenata i dobijanje sertifikata za uspješno obavljenu teorijsku i praktičnu obuku. Takođe, jedna master teza će se raditi pod mentorstvom predavača koje će obezbijediti univerziteti partneri na projektu, a biće uspostavljen i jedan multifunkcionalni centar u Crnoj Gori u kojoj će učenici i studenti, ali i kompanije moći da računaju na kontinuiranu podršku u savladavanju i uvođenju u poslovanje novih digitalnih alata.
Digitalni kursevi za kompanije u trajanju od 600 sati (300 sati radno zasnovanog učenja i 300 sati online) će biti koncipirani u pravcu upravljanja IoT alatima na način da unaprijede poslovne operacije, procese sakupljanja i analize podataka, sticanje pravovremenog i vjerodostojnog uvida u ponašanje potrošača, konkurencije i tržišne tendencije, poboljšaju proizvode, usluge i korisnička iskustva.
Internet stvari (IoT) i Blokčejn su izdvojeni zato što njihovim objedinjavanjem, sve vrste uređaja, počev od onih najjeddnostavnijih opremljenih softverom i senzorom koji im omogućavaju sakupljanje i razmjenu podataka, mogu biti povezani u široku mrežu uređaja koja će biti praćena, kontrolisana i upravljana iz daljine. Blokčejn je decentralizovana digitalizovana “knjiga” koja bilježi transakcije širom mreže kompjutera. Koristi kriptografiju da obezbijedi validnost transakcija i osigura da jedanput zabilježena transakcija na blokčejnu ne može pretrpjeti izmjenu. U kombinaciji sa IoT Blokčejn omogućava transparentan način upravljanja podacima generisanih na IoT uređajima. Blokčejn automatizuje procese na način koji eliminiše potrebu za posrednicima u transakcijama izmeđi IoT uređaja, čineći cio proces efikasnijim i jeftinijim.
Programi obuke će obuhvatiti i prakse iz oblasti energetske efikasnosti, upravljanja otpadom i otpadnim vodama, kontrolu nivoa zagađenja i buke. Po prvi put će u neki obrazovni program u Crnoj Gori biti promovisana i takozvana “lean” metoda u svojoj bazičnoj i naprednoj verziji, a radi se o integralnom poslovnom modelu koji cirkularnu ekonomiju primjenjuje na cjelokupan proces rada i sve proizvodne i radne inpute uključujući prirodne, materijalne, fizičke i ljudske resurse.