Predstavljeni projekti RISE i Danube DNA
Na inicijalnom sastanku sa crnogorskim partnerima koji učestvuju u projektima odobrenim u okviru Prvog poziva Programa Dunavskog regiona predstavljeni su projekti koje će implementirati Privredna komora Crne Gore. Sastanak koji je organizovalo Ministarstvo evropskih poslova održan je 23. novembra sa ciljem razmjene informacija i upoznavanja sa sadržajem, aktivnostima i dinamikom sprovođenja projekata. Sastanak je bio prilika i da Ministarstvo korisnicima/učesnicima u projektima ukaže na vidove podrške koje pruža crnogorskim institucijama u okviru ovog transnacionalnog programa.
Privredna komora Crne Gore učestvuje u dva novoodobrena projekta u svojstvu partnera i jednom kao pridruženi partner Naučno tehnološkom parku. Riječ je o projektima RISE i Danube DNA, koje su prezentovale Tanja Radusinović, direktorica Sektora za projekte i Nada Rakočević, sekretarka OU ICT u Komori.
Na čelu konzorcijuma koji će voditi projekat RISE – Povećanje kompetencija u manje razvijenim udaljenim područjima kroz inovacije u lancu vrijednosti u prehrambenom sektoru, biće Pomurski tehnološki park iz Slovenije. Projekat je fokusiran na manje razvijene ruralne regije koje su u okviru pametne specijalizacije identifikovane kao regije za koje je najprikladnije graditi razvoj zasnovan na tradicionalnim industrijama. Stoga će biti razvijena mentorska podrška kroz koju će proizvođači hrane iz ruralnih područja primati znanja vezana za cirkularnu ekonomiju, energetsku efikasnost i digitalnu transformaciju. Kroz to će ojačati svoju konkurentnost i bolju poziciju u lancu snabdijevanja. Projekat će, uključujući vodećeg partnera, implementirati 11 partnera iz 11 država. Pored njih, uspješnosti realizacije planiranih aktivnosti doprinos će dati i 11 pridruženih partnera. Pridruženi partner Privrednoj komori Crne Gore na ovom projektu biće Univerzitet Donja Gorica, tj. Centar izvrsnosti FoodHub.
Glavni izazov projekta Danube DNA je sinhronizacija transnacionalne digitalne transformacije MSP prema Industriji 4.0 i strategiji pametne specijalizacije. Cilj projekta je stvaranje mreže centara za obuku i transfer znanja, koja će služiti kao jezgro integracije pametne specijalizacije, razvoja veština, međusektorske saradnje, digitalne transformacije malih i srednjih preduzeća i tranzicije ka industriji 4.0. To će se postići kroz transfer znanja, međuregionalnu izgradnju kapaciteta, zajedničko razvijanje rešenja i sprovođenje inovativnih i održivih pilot akcija. Tokom trajanja projekta izvršiće se analiza i usklađivanje strategija pametne specijalizacije, mapiranje digitalne spremnosti po zemljama i industrijskim sektorima duž Dunavskog regiona. Na osnovu rezultata analiza biće razvijeno 6 zajedničkih rešenja/digitalnih alata zasnovanih, koja će biti ponuđena malim i srednjim preduzećima u obliku otvorenog koda na platformi Danube DNA. Realizacija projekta doprinijeće unaprjeđenju konkurentnosti MSP, razvoju veština za pametnu specijalizaciju i poboljšanju efikasnosti tržišta rada. Na čelu konzorcijuma biće Fakultet tehničkih nauka, Univerziteta u Novom Sadu, koji će zajedno sa još 11 partnera iz 11 zemalja, i 12 pridruženih partnera implementirati Projekat. Pridruženi partner Privrednoj komori je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija.