Novoodobreni projekti Prvog poziva Interreg IPA ADRION programa
Ministarstvo evropskih poslova organizovalo je 25. marta inicijalni sastanak sa crnogorskim partnerima koji učestvuju u projektima odobrenim u okviru Prvog poziva Interreg IPA ADRION programa.
Cilj sastanka je bio predstavljanje sadržaja, aktivnosti i dinamike sprovođenja projekata, kao i da predstavnici Ministarstva ukažu na vidove podrške crnogorske institucije u okviru ovog transnacionalnog programa mogu dobiti.
Na sastanku su predstavnice Privredne komore Crne Gore, Tanja Radusinović i Milena Rmuš, predstavile dva novoodobrena projekta u kojima učestvuje ova institucije u svojstvu partnera. Komora je takođe pridruženi partner na četiri projekta odobrena kroz isti poziv ADRION programa.
Projekat Stvaranje regionalnih mogućnosti za transformaciju radne snage i visokotehnološke inovacije u PLAVOJ ekonomijji Jadransko-jonske regije, GROWTH4BLUE implementiraće se narednih 36 mjeseci, a vodiće ga Uprava Regiona Zapadne Grčke. Pored Privredne komore Crne Gore, učesnici na projektu su iz Italije, Srbije, Slovenije i Sjeverne Makedonije.
Projekt GROWTH4BLUE ima za cilj analiziranje trendova na tržištu rada u sektorima Plave ekonomije u Jadransko-jonskom regionu, identifikovanje nedostataka u vještinama i zapošljavanju, te razvoj strategije za promovisanje inovacija i usvajanja tehnologija.
Projekt se fokusira na stvaranje održivih mogućnosti zapošljavanja jačanjem inovativnih kapaciteta i korišćenjem naprednih tehnologija u sektorima kao što su pomorski transport, brodogradnja, ribarstvo, akvakultura, morska biotehnologija i obalni turizam. Analizom tržišta rada, projekat će utvrditi najtraženije vještine i kompetencije potrebne za ove sektore i riješiti sve nedostatke u postojećim sistemima obrazovanja i obuke.
Ovo bi trebalo da bude od pomoći kreatorima politike da osmisle efikasne strategije, kao što su programi obuke i pilot projekti, kako bi se zadovoljile rastuće potrebe za radnom snagom i stvorile nove mogućnosti za zapošljavanje. Projekat je usklađen sa ciljevima jačanja inovacionih kapaciteta i promocije transnacionalne saradnje u Jadransko-jonskom regionu.
Takođe, Projekat podržava razvoj strategija pametne specijalizacije identifikovanjem traženih vještina i nedostataka adekvatne radne snage. Osim toga, doprinosi usvajanju naprednih tehnologija kroz pilot projekte i usklađuje se sa promocijom transnacionalne saradnje i razmjene znanja među stejkholderima. Konačno, projekat je usklađen sa stubom “Plavog rasta” EUSAIR-a, sa ciljem da se poboljša konkurentnost Plave ekonomije u regionu i postigne održiv ekonomski razvoj.
Opšti cilj projekta je stvaranje održivih prilika za zapošljavanje i povećanje konkurentnosti u sektora Plave ekonomije u regionu. Jačanjem inovativnih kapaciteta i promovisanjem upotrebe naprednih tehnologija, projekt nastoji transformisati tržište rada i pokrenuti pozitivne promjene u plavoj ekonomiji regije. Očekivani rezultat je poboljšani ekosistem koji podstiče inovacije, otvaranje radnih mjesta i ekološku održivost.
Kao rezultati rada iz Projekta će proizaći: analiza ekosistema Plave ekonomije, sveobuhvatni izvještaj o analizi tržišta rada, online alat dizajniran za analizu oglasa za posao, alat za izvještavanje za generiranje vrijednih uvida, okvir politike i strategije usmjeren na promicanje inovacija i održivog zapošljavanja i akciju plan.
Projekat Podsticanje usvajanja i implementacije postupaka zelenih javnih nabavaki radi promovisanja tranzicije ka cirkularnoj ekonomiji GPP2ADRION implementiraće se u narednih 36 mjeseci, a vodeći partner na projektu je Univerzitet u Padovi. Osim Privredne komore Crne Gori, partner na projektu je i Ministarstvo ekonomskog razvoja Crne Gore, kao i pratneri iz Slovenije, Italije, Grčke, Bosne i Hercegovine, Srbije i Sjeverne Makedonije.
GPP2ADRION ima za cilj uvođenje zelenih javnih nabavki kako bi industriji pružili podsticaje za razvoj zelenih tehnologija i proizvoda koji u nekim sektorima predstavljaju značajan dio tržišta (npr. javni prevoz i građevinarstvo, zdravstvene usluge i obrazovanje). Kroz ekološku evaluaciju postupaka nabavke, javna uprava ima mogućnost odabere proizvode i usluge koji imaju nizak ili smanjeni ekološki uticaj u poređenju s drugim proizvodima i uslugama korišćenim za istu svrhu podstičući cirkularnu potražnju i izvan javnog sektora. Budući da su javne vlasti među glavnim potrošačima u Evropi, kroz odabir dobara i uslua sa manjim uticajem na životnu sredinu, daju značajan doprinos održivoj potrošnju i proizvodnje.
Glavni rezultati projekta će biti postavljanje benchmarka i analiza stanja u postupcima zelenih javnih nabavka u zemljama uključenim u projekat, razmjena znanja i najboljih praksi u zelenim javnim nabavkama za javnu upravu i kreatore politika, te kreiranje transnacionalnog akcionog plana za implementaciju zelenih nabavniki.
Očekuje se da će postupak ugovaranja projekata biti završen do septembra 2024. godine, a njihovo trajanje je planirano tri godine.
Na sastanku je konstatovano da su institucije i organizacije iz Crne Gore ostvarile zapažen uspjeh u okviru ovog poziva, kroz koji će njih 61 biti podržano sa oko 8 miliona eura. Prema riječima Miloša Markovića, v. d. generalnog direktora Direktorata za evropske fondove u Ministarstvu evropskih poslova, koji je čestitao korisnicima na uspješnim prijavama, odobreno je dvostruko više sredstava nego tokom cijele prethodne perspektive IPA II. To je dokaz kvalitetnog rada i kapaciteta naših korisnika, koji su pokazali ozbiljnu posvećenost i prepoznatljivost u Jadransko-jonskom regionu. Ministarstvo evropskih poslova će, kao i do sada, svim korisnicima biti na raspolaganju kao podrška u realizaciji projekata“, naglasio je Marković.
Program Interreg IPA ADRION usmjeren je na saradnju država u području Jadransko-jonskog regiona, a kofinansira ga Evropska unija. Pored Crne Gore, u programu učestvuju Italija, Grčka, Hrvatska, Slovenija, Albanija, Bosna i Hercegovina, Sjeverna Makedonija, Srbija i San Marino.
U okviru Prvog poziva uslovno je odobreno 67 projekata ukupne vrijednosti oko 85 miliona eura, dok crnogorski partneri učestvuju u 54 projekta.
Projekti podržani u okviru Prvog poziva usmjereni su na: jačanje otpornosti na klimatske promjene, prirodne katastrofe i katastrofe uzrokovane ljudskim djelovanjem (14 projekata), podršku razvoju cirkularne ekonomije u Jadransko-jonskom regionu (osam projekata), podršku očuvanju životne sredine (13 projekata), podršku održivoj multimodalnoj urbanoj mobilnosti (sedam projekata) i jačanje pametne i karbonski-neutralne mobilnosti (šest projekata).