Dunavska DNK mreža digitalne transformacije

Kick-off konferencija međunarodnog projekta Danube DNA, čiji je vodeći partner Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, održana je 21 i 22. februara.
Projekat Dunavska mreža centara za digitalnu transformaciju malih i srednjih preduzeća (eng: Danube Digital transformation Network of Active SMEs training and knowledge transfer centers – Danube DNA) sufinansira se od strane Evropske Unije preko Danube Region Programme.
Na projektu učestvuje ukupno 26 partnerskih instutucija: 12 projektnih partnera i 14 pridruženih partnera, iz 12 zemalja Dunavskog regiona. Ukupan budžet projekta iznosi 2.159.530,00 EUR od čega sufinansiranje EU iznosi 1.727.624,00 EUR. Trajanje projekta je 30 meseci (januar 2024 – jun 2026.). Privredna komora Crne Gore ima ulogu projektnog partner, dok je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija njen pridruženi partner.
Predstavnice partnera iz Crne Gore na ovo skupu bile su Tanja Radusinović, direktorica Sektora za projekte i Nada Rakočević, sekretarka OU ICT i KO za digitalnu transformaciju, kao i Aleksandar Mugoša v.d. generalne direktorice Direktorat za inovacije i pametnu pecijalizaciju.
Osnovni cilj projekta je stvaranje Danube DNA mreže centara posvećenih digitalnoj transformaciji malih i srednjih preduzeća. Ta digitalna transformacija će se realizovati kroz međunarodnu sinhronizaciju strategija razvoja u oblasti digitalizacije, međunarodne i nacionalnih obuka o digitalnoj transformaciji malih i srednjih preduzeća, razvoj šest zajedničkih tehnoloških rešenja i implementaciju 12 pilot akcija, u 12 malih i srednjih preduzeća u državama učesnicama na ovom dvogodišnjem projektu.
Nakon završetka projekta sva rešenja biće stavljena na raspolaganje i besplatno korišćenje svim MSP preduzećima u Podunavskom regionu. Na taj način će direktno 26 i indirektno 100 organizacija duž Dunavskog regiona povećati svoje institucionalne kapacitete kroz ovaj vid umrežavanja i implementacije zakednički postignutih rezultata.
Projekat pripada Prvom prioritetu Programa Dunavskog regiona: Pametniji Dunavski region, a njegov specifični cilj je: razvijanje vještina za pametnu specijalizaciju, industrijsku tranziciju i preduzetništvo. Glavni izazov na koji se projekat odnosi je sinhronizovana transnacionalna digitalna transformacija malih i srednjih preduzeća ka industriji i logistici 4.0, širom Dunavskog regiona. Da bi se riješio izazov, glavni cilj projekta je stvaranje Dunavske DNK mreže – mreže digitalne transformacije aktivnih MSP centara za obuku i transfer znanja. Dunavska DNK mreža biće jezgro integrativne pametne specijalizacije, razvoja vještina, međusektorske saradnje, transformacije malih i srednjih preduzeća i tranzicije ka industriji i logistici 4.0, kroz prenos znanja, međuregionalnu izgradnju kapaciteta, zajednički razvijena rješenja i implementaciju inovativnih i održivih pilot akcija.
Ovom prilikom, 26 partnerskih institucija na projektu potpisale su Memorandum o saradnji – o formiranju Danube DNA mreže institucija posvećenih digitalizaciji malih i srednjih preduzeća u Dunavskom regionu. Memorandumom se ove institucije potpisnice obavezuju da će zajednički raditi na razvoju neophodnih veština, kao i na razvoju zajedničkih tehnoloških rešenja za transformaciju malih i srednjih preduzeća ka industriji i logistici 4.0.