Veliki potencijal za korišćenje digitalnih finansijskih usluga u Crnoj Gori
Odbor udruženja bankarstva, drugih finansijskih organizacija i osiguranja Privredne komore razmotrio je, na sjednici održanoj 25. novembra, istraživanje na temu “Digitalne bankarske i platne usluge u Crnoj Gori”.
Sjednicu je vodio predsjednik Odbora Miloš Miketić, uz podršku sekretara Almera Bećiragića, a u radu su, pored članova učestvovali viceguvernerka Centralne banke Crne Gore dr Zorica Kalezić, predstavnica CEED Consulting Dragana Radević i potpredsjednik Privredne komore Pavle D. Radovanović.
Viceguvernerka CBCG dr Zorica Kalezić je kazala da istraživanje o digitalnim bankarskim platnim uslugama počiva na viziji ove institucije da mapira nivo finansijske edukacije fizičkih i pravnih lica, a sa druge strane da obezbijedi kvalitet pregleda obuhvata i pravaca razvoja kada su u pitanje digitalne platne usluge u Crnoj Gori.
– Cilj nam je bio da nakon mapiranja kreiramo analizu o nivou razvoja finansijskih tehnologija u Crnoj Gori, odnosno dobijemo podatke o tome koliko u našoj državi postoji fintek kompanija, a sve u susret usvajanja zakonskog rješenja PSD2 – rekla je Kalezić.
Prema njenim riječima, rezultati istraživanja pokazuju da je pred nama u Crnoj Gori dugačak put kada je u pitanju finansijska edukacija fizičkih i pravnih lica, ali da postoji veliki potencijal za korišćenje digitalnih bankarskih i platnih usluga.
– Kovid je ubrzao taj proces i CBCG će se truditi da inicijativama podstakne kreditne institucije da dodatno razvijaju digitalne platne usluge kako bi ih fizička i pravna lica sve više koristila – kazala je Kalezić.
Dragana Radević, CEED Consulting prezentovala je rezultate istraživanja online bankarskih usluga i mobilnog plaćanja.
Ona je kazala da čak 94 % ispitanika ima pametni telefon, dok pristup internetu ima 96,7 %, a račun u banci nema 15,7% ispitanika.
Kada je u pitanju online bankarstvo, Radević je istakla da su najčešći razlozi zbog kojih ga građani ne koriste, nepoznavanje mogućnosti koje ono nudi (37,0%) i češće opredjeljivanje da posao završe u direktnom kontaktu sa ljudima nego elektronskim putem (34,1%), a najviše ga koristi populacija od 25 do 34 godine (38,0%).
Prema njenim riječima, nešto više od polovine biznis korisnika i dalje preferira odlazak u poslovnicu (55,6%). Za korišćenje elektronskog ili mobilnog bankarstva (e-Banking/m-Banking) odlučuje se skoro svaka treća kompanija (32,5%), dok se za korišćenje bankomata odlučuje 11,9%.
– Smatram da online bankarstvo utiče na to da građani i kompanije više koriste usluge javne uprave i neophodno je u tom pogledu više učiniti na osvjšećivanju i edukaciji – istakla je ona.
Predsjednik Odbora Miloš Miketić smatra neophodnim da svi doprinesu kako bi se napravila digitalizacija javne uprave i građani više koristili prednost online usluga, jer „sve dok imaju alternativu, ljudi neće mijenjati svoje navike“.
Viceguvernerka Kalezić je na sjednici govorila i o izmjenama i dopunama Zakona o platnom prometu, kojim su, kako kaže, stvoreni preduslovi za dalji u ovoj oblasti u skladu sa savremenim standardima u Evropskoj uniji i svijetu.
– Kako je jedna od osnovnih pretpostavki efikasnog funkcionisanja finansijskog sistema svake zemlje siguran i efikasan platni promet, donošenjem ovog Zakona stvaraju se pretpostavke za unapređenje regulatornog okvira, što će pozitivno uticati na pristupne pregovore za Poglavlje 4 – Sloboda kretanja kapitala, podsticanje konkurentnosti na tržištu platnih usluga, te omogućiti dalji razvoj inovativnog mobilnog i internetskog platnog prometa – istakla je ona.
Privredna komora će u narednom periodu nastaviti sa oragnizacijom različitih događaja u cilju animiranja i edukacije o online bankarskim uslugama i mobilnom plaćanju.