Uskladiti cijene korišćenja šuma sa tržišnim u Regionu
Odbor udruženja šumarstva i drvne industrije, grafičke i izdavačke djelatnosti Privredne komore Crne Gore, na sjednici održanoj 2. februara , razmotrio je predlog Programa gazdovanja šumama za 2024. godinu.
Sjednicu je vodio sekretar Odbora Goran Popović, a u radu su, pored članova, učestvovali potpredsjednik Privredne komore Dragan Kujović, predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Načelnik Direkcije za šumarstvo mr Ranko Kankaraš, v.d. generalnog direktora Direktorata za šumarstvo, lovstvo i drvnu industriju Darko Stojanović, načelnik Direkcije za drvnu industriju Goran Đalović, te direktor Uprave za gazdovanje šumama i lovištima Armin Mujević.
Mujević je kazao da je, u skladu sa članom 81 Zakona o šumama, Uprava za gazdovanje šumama i lovištima izradila Godišnji program gazdovanja šumama za 2024. godinu.
–Cilj ovog Programa je očuvanje i unapređenje šuma i šumskog zemljišta, uz poseban fokus na održivo i multifunkcionalno gazdovanje šumama – poručio je on.
Prema njegovim riječima, sredstva za realizaciju Programa su planirana u iznosu od 6.677.903,23 eura, što je odobreno budžetom Crne Gore za 2024. godinu. Ova sredstva imaju za svrhu obezbjeđivanje održivog gazdovanja šumama, uključujući zaštitu šuma, potrebne šumsko-uzgojne radove, te podsticanje konkurentnosti u šumarstvu.
–Održivo gazdovanje šumama podrazumijeva prirodni način obnavljanja, podsticanje mješovite strukture sastojina, očuvanje proizvodne sposobnosti, unapređenje šumskog fonda i povećanje prinosa šuma. Takođe, naglasak je na očuvanju biološke raznovrsnosti, šumskog zemljišta i vodnog režima – kazao je Mujević.
Kako je naveo, Plan uzgoja šuma za 2024. godinu obuhvata njege šuma, obnovu šuma i podizanje novih šuma. Planira se sredstva u iznosu od 399.236,01 € za ostvarivanje planiranih uzgojnih radova, uz naglasak na pošumljavanju požarišta i unapređenju vitalnosti šuma.
–Plan korišćenja šuma za 2024. godinu obuhvata planiranu drvnu zapreminu u državnim i privatnim šumama. Prioritet je obezbjeđenje drveta za stanovništvo u ruralnim područjima, a sredstva su planirana u iznosu od 716.147,80 € za ovu namjenu – istakao je on. Dodao je da ukupni planirani prihodi od gazdovanja šumama, korišćenja nedrvnih šumskih proizvoda i lovišta posebne namjene iznose 13.839.163,30 eura, sa napomenom da 70% naknada za korišćenje šuma pripada opštinama.
Privrednici su tokom konstruktivne diskusije sa predstavnicima resornog ministarstva i Uprave za gazdovanje šumama i lovištima istakli da su navedene cijene u nacrtu Programa za upravljanje šumama nerealne, neodržive, ne pokrivaju troškove i vode poslovanju sa gubicima. Privrednici traže da se navedene cijene usklade sa tržišnim, odnosno sa cijenama u regionu i Evropi koje su “na panju” prema njihovim riječima znatno niže od navedenih.
Takođe su problematizovali segment koji se odnosi na maloprodaju četinara, ističući da sirovina na ovaj način uglavnom završi u sivoj zoni, odnosno kod nelojalne konkurencije. Smatraju i da bi bilo potrebno da se doznaka po orijentacionom planu fokusira na sanitarno drvo, s obzirom na to da su procesi sušenja zapaženi.
Privrednici traže da se promjeni regulativa koja se odnosi na državne šume i omogući snižavanje cijena drvne mase u slučaju ako se ne izvrši prodaja po početnim. Privrednici su složni u ocjeni da ukoliko ne dođe do korekcije cijena neće izaći na tendere za dodjelu šuma.
Tokom diskusije sa privrednicima, direktor Uprave za šume Armin Mujević kazao je da je ova uprava državna institucija kojoj Ministarstvo finansija određuje budžet za tekuću godinu, i u skladu sa tim se određuju sredstva. Ukazao je na nedostatak radne snage, posebno inspektora na terenu, te zabrinjavajuću starosnu strukturu u odnosu na druge uprave. Posebno je apostrofirao problem sive ekonomije koja predstavlja ogromnu barijeru u poslovanju, te apelovao na privrednike da prijave sve nezakonistosti.
– Uprava za šume će razmotriti sve vaše preporuke i sugestije i pronaći dobar način daljeg funkcionisanja šumarskog sektora, koji neće ići na štetu ni države ni privrednika, a zajedno sa Ministarstvom ćemo raditi na izmjeni predloga programa gazdovanja šumama za 2024 – poručio je Mujević.
Zaključeno je da se finansiranje šumarstva smatra neodrživim zbog niskih primanja budžeta države u odnosu na rashode, te da su neophodne hitne mjere za održivo gazdovanje povjerenih šuma.