Špediteri razmotrili novi Carinski zakon
U fokusu Odbora udruženja špeditera Privredne komore Crne Gore, na sjednici održanoj 2. marta, bili su novi Carinski zakon i licence za obavljanje poslova zastupanja pred carinskim organom. Usvojen je Izvještaj o radu Odbora tokom 2022. i Program rada za 2023. godine.
Sjednicu je vodio predsjednik Odbora Darko Globarević, a u radu su, pored članova učestvovali predstavnici Uprave prihoda i carina – pomoćnici direktora Tatjana Vujisić i Jaho Demić.
Novi carinski zakon
Suštinska novina koju donosi novi carinski zakon odnosi se na komunikaciju između carine i privrednih subjekata, koja će se obavljati elektronskim putem, što će doprinijeti smanjenju troškova poslovanja i samim tim većoj konkurentnosti crnogorskih privrednih subjekata.
S obzirom na to da je uvođenje elektronskih sistema za sprovođenje carinskih postupaka obiman i složen posao, postepeno će se prelaziti na elektronsko sprovođenje carinskih postupaka, kako se budu razvijali pojedini elektronski sistemi. U prelaznom periodu, koji će trajati do izrade elektronskih sistema, primjenjivaće se postojeći način poslovanja – papirno poslovanje. Ovo će zahtijevati izvjesno vrijeme i u državama članicama EU, koje planiraju da razviju nove i nadograde postojeće IT sisteme, do kraja 2025. godine.
Novine u Carinskom zakonu, koji se primjenjuje od februara, odnose se između ostalog na podjelu carinskih postupka, i to na: postupak stavljanje robe u slobodan promet, izvozni postupak i posebne postupke. Posebni postupci obuhvataće: postupke tranzita (spoljni i unutrašnji tranzit); postupke smještaja (carinska skladišta i slobodne zone); postupke posebne upotrebe (privremeni uvoz i upotrebu u posebne svrhe); postupke oplemenjivanja (aktivno i pasivno oplemenjivanje).
Carinski zakon neće više poznavati postojeći postupak prerade pod carinskim nadzorom, kao ni postupak aktivnog oplemenjivanja u sistemu povraćaja. Aktivno oplemenjivanje će se odobravati bez obaveze da se dobijeni proizvod ponovo izveze, a smještaj robe u slobodne zone biće poseban carinski postupak.
Ovaj zakon uvodi nova carinska pojednostavljenja, kao što je centralizovano carinjenje i samoprocjena. Kod pojednostavljenih postupaka u većoj mjeri će se koristiti podaci iz poslovnih knjiga privrednih subjekata.
Tatjana Vujisić kazala je da će Zakon biti detaljnije razrađen odredbama Uredbe za njegovo sprovođenje, koje je Vlada usvojila prošle nedelje.
–Uskoro se očekuje primjena ovih odredbi, po objavljivanju u Službenom listu – istakla je ona.
Prema njenim riječima, novine se odnose i na komunikaciju između carine i privrednih subjekata, koja će se obavljati elektronskim putem, što će doprinijeti smanjenju troškova poslovanja i samim tim većoj konkurentnosti crnogorskih privrednih subjekata. Takođe, sva postupanja po zahtjevima i donošenje carinskih odluka biće na jednom mjestu, dok će rokovi u upravnom postupku biti duži.
– Ovaj zakon uvodi nova carinska pojednostavljenja, kao što je centralizovano carinjenje i samoprocjena. Kod pojednostavljenih postupaka u većoj mjeri će se koristiti podaci iz poslovnih knjiga privrednih subjekata. Planirana primjena ovog zakona je od februara 2023.godine – kazala je Vujisić.
Privrednici su tokom sjednice od predstavnika Uprave prihoda i carina dobili pojašnjenja nedoumica u vezi sa pojedinim članovima u novom zakonu, kao što su zahtjevi u upravnom postupku, administrativne takse, te uvoz robe bez plaćanja protivrijednosti.
Licence za obavljanje poslova zastupanja pred carinskim organom
Privrednici su ukazali na potrebu da se ponovo organizuju obuke i polaganja stručnog ispita za sticanje licence za obavljanje poslova zastupanja pred carinskim organom.
Privredna komora Crne Gore je do 2020. godine jednom godišnje organizovala navedenu obuku u saradnji sa Ministarstvom finansija, Upravom prihoda i carina i Upravom za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.
Tatjana Vujisić je kazala da je razlog neorganizovanja obuka taj što nije formirana nova komisija, zbog česte smjene direktora u Upravi prihoda i carina.
– Nadamo se da će u kratkom roku biti doneseno novo rješenje i formirana Komisija, kako bi se što prije krenulo sa obukama – rekla je ona.
Program rada
U 2023. godini aktivnosti Odbora udruženja špeditera odnosiće se na praćenje poslovanja i pružanje pomoći u rješavanju aktuelne problematike, kao i stvаrаnje uslovа zа povećаnje obimа i kvаlitetа usluga logističara i špediterа. Fokus rada Odbora udruženja špeditera i njenih udruženih članica jeste i biće efikasnije ostvarivanje zajedničkih poslovnih, stručnih, društvenih i drugih interesa iz oblasti registrovanih djelatnosti članica i ukupan razvoj spoljnotrgovinskog, logističkog i transportnog potencijala Crne Gore.
Tekuća pitanja
Cijena usluga carinskog zastupanja pada usljed velike i često nelojalne konkurencije, a broj operacija koje obavljamo raste i riječ je o jednom od najstresnijih poslova, ocijenili su špediteri i smatraju da se moraju „bolje posvetiti branši i zaštititi svojih interese. Čuli su se predlozi da naknade za špediterske usluge treba da budu definisane kao što su to notarske, sa jasno određenim cijenama za pojedine stavke iz njihove djelatnosti.