Sinergija preduslov razvoja turizma
Odbor udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore razmotrio je na sjednici održanoj 14. decembra Plan pripreme predstojeće zimske sezone. Prezentovani su turistički potencijali Glavnog grada Podgorice i projekat „Snaga je u svima nama“ koji realizuje Privredna komora.
Razmotren je Program rada Odbora za 2024. godinu.
Sjednicu održanu u hotelu „Ramada“ vodio je predsjednik Odbora Ranko Jovović uz podršku sekretarke Sanje Marković, a u radu su, pored članova učestvovali državni sekretar Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja Sjevera Vuk Žižić, generalna direktorica Direktorata za razvojne politike u turizmu Aleksandra Gardašević Slavuljica, direktorica Nacionalne turističke organizacije Ana Tripković Marković, potpredsjednik Privredne komore Nikola Vujović, predstavnici lokalnih turističkih organizacija i Uprave za inspekcijske poslove.
U uvodnom izlaganju, predsjednik Odbora Ranko Jovović se najprije osvrnuo na rezultate ostvarene tokom deset mjeseci 2023. godine. U kolektivnom smještaju je ostvareno 1.343.254 dolazaka što je za 25% više u odnosu na uporedni period prethodne godine ili više za 12% u odnosu na isti period 2019. Broj ostvarenih noćenja iznosi 4.903.218, što predstavlja povećanje od 19% u odnosu na 2022. ili više za 9% u odnosu na 2019. godinu. Prema podacima CBCG ukupni prihodi od turizma za prva tri kvartala iznose 1.361,2 mil. eura i veći su za 48,57% u odnosu na isti period 2022. godine, odnosno veći za 33,95% u odnosu na 2019. godinu.
– Ovogodišnju ljetnju sezonu ocjenjujemo kao uspješnu. Međutim, Crna Gora nije isključivo ljetnja kupališna destinacija, već ima šta da ponudi ljubiteljima aktivnog odmora u zimskim mjesecima – kazao je Jovović.
Prema njegovim riječima, za unapređenje zimske sezone potrebno je definisanje platforme za održivi razvoj planinskih centara zasnovane na tri osnovna stuba: održivi razvoj i planiranje, investicije, podsticaji i javno-privatno partnerstvo, kao i marketing i brending planinskih centara.
– Razvojem ski centara i planina kao turističkih destinacija, ne samo da se otvaraju nova radna mjesta i privlače brojni turisti, već se razvijaju i ostale grane privrede. Komplementarni sadržaji u ponudi, takozvani soft ski sportovi, Crnu Goru zimi jednako dobro promovišu kao i snijeg i skijanje – smatra predsjednik.
Naglašava da je jedan od najkritičnijih aspekata našeg turizma koncentracija na relativno kratak period, te da Crna Gora mora da bude prepoznata kao destinacija koju je vrijedno posjetiti tokom cijele godine. Potrebno je diverzifikovati i inovirati turistički proizvod, te povećati broj dolazaka gostiju van glavne sezone.
– Cjelovita turistička ponuda podrazumijeva produženje sezone uz istovremeno pružanje razvojnog impulsa sjeveru – kazao je on.
Jovović ističe da je bez adekvatne avio dostupnosti teško ostvariti produženje turističke sezone i uspješan turizam tokom zimskih meseci. Posebno je zabrinjavajuća nedovoljno iskoordinisana politika saradnje sa low cost kompanijama. Za sektor turizma je od velikog značaja i pitanje valorizacije aerodroma Podgorica i Tivat, odnosno konačnog opredjeljenja Vlade Crne Gore po pitanju koncesija na aerodrome, navodi on.
– Opredjeljenje je kreiranje visokokvalitetnog turističkog proizvoda i u budžetu Crne Gore za 2024. godinu bi trebalo posebno naglasiti i obezbijediti sredstva za realizaciju infrastrukturnih projekata na sjeveru, budući da se bez odgovarajuće infrastrukture, postavlja pitanje održivosti velikih investicija koje su već realizovane – zaključio je predsjednik Odbora.
Državni sekretar Vuk Žižić je tokom sjednice iskazao optimizam ne samo u vezi sa predstojećom sezonom, već i sa perspektivama razvoja turizma kao strateške privredne grane.
– Moramo svi da radimo sinhronizovano na razvoju turizma i otklanjanju izazova. Obaveza nam je da brendiramo Crnu Goru kao globalno prepoznatu turističku destinaciju i privlačiti visoko platežne goste koji će ostajati duže. Turizam mora biti pametan, zelen i odgovoran. Sezona pred nama zavisiće od našeg partnerstva I intenzivne međusobne saradnje -ocijenio je Žižić.
On je posebno zahvalio Privrednoj komori Crne Gore na podršci i doprinosu razvoju turističke privrede.
Prema njegovim riječima, u fokusu Ministarstva biće održivi turizam, koji ne samo da pruža zadovoljstvo turistima, već i doprinosi očuvanju lokalne sredine.
Ana Marković Tripković, direktorica NTO, izrazila je zadovoljstvo zbog dosadašnjih aktivnosti Odbora, posebno istakavši njegovu ulogu kao sjajnog instrumenta za unapređenje turizma u zemlji. Ona je naglasila važnost održavanja redovnih sjednica kako bi se pratio napredak i identifikovale oblasti koje zahtijevaju dodatnu pažnju.
– Neophodno nam je partnerstvo i zajednička koordinacija kako bismo sinergetski radili na razvoju turističke infrastrukture i promociji prirodnih i kulturnih resursa ovog regiona – istakla je Tripković Marković.
Posebno se osvrnula na značaj MICE turizma kao izuzetno važnog segmenta, te podržala dalji razvoj i unapređenje ove oblasti u saradnji sa Privrednom komorom.
Ona je takođe kazala da nesrazmjerna raspodjela budžetskih sredstava predstavlja ključni izazov u efikasnom finansiranju programa rada Nacionalne turističke organizacije.
– Ovo zahtijeva pažljivo razmatranje i preduzimanje određenih koraka kako bi se osigurala pravednija i učinkovitija raspodjela sredstava – poručila je Tripković Marković.
Prema njenim riječima, u nastojanjima da se pronađu optimalna rješenja, analizirali su najbolje prakse zemalja poput Slovenije, Srbije, Hrvatske i Grčke, posebno izdvojivši Hrvatsku kao uzor kojem se treba težiti.
– Iskustvo Hrvatske predstavlja model koji bismo mogli slijediti, posebno uz fokus na jačanje saradnje između privatnog sektora i nacionalnih organizacija. Time bismo mogli ostvariti ravnotežu između finansijskih potreba lokalnih zajednica i održivosti programa rada, stvarajući time održiviji i pravedniji sistem raspodjele sredstava – poručila je ona, dodajući da je važnost partnerstva na lokalnom nivou od velikog značaja.
Sekretarka Sanja Marković, predstavljajući Program rada Odbora, istakle je da je MICE izuzetno važan za Crnu Goru kao cjelogodišnju destinaciju i valorizaciju potencijala Podgorice.
Odbor će u 2024. godini u cilju jačanja i podizanja kvaliteta crnogorskog poslovnog turizma i promociji Crne Gore na MICE tržištu ostvariti saradnju sa ključnim partnerima, sa ciljem pozicioniranja Crne Gore kao poželjne i atraktivne za organizaciju događaja iz oblasti MICE turizma (sastanci, insentiv putovanja, konferencije/kongresi, događaji).
– U planu je izgradnja web platforme za MICE, koja će služiti kao centralno mjesto za prezentaciju kongresnog i incentive turizma u Crnoj Gori. Portal treba da pruži informacije i predstavlja ključni alat za predstavljanje i promociju Crne Gore kao idealne destinacije za organizaciju kongresa, konferencija, incentive putovanja i drugih poslovnih događaja. Cilj je da se privuku potencijalni organizatori događaja i poslovni putnici, pružajući im detaljne informacije o kapacitetima, lokacijama, hotelskom smještaju, tehničkoj podršci, uslugama za organizaciju događaja i drugim važnim faktorima relevantnim za kongresni i incentive turizam – navodi se u Programu rada.
Savo Martinović, Hotel Maestral, kazao je da su glavni izazovi crnogorskog turizma vezani za nedostatak radnika i saobraćaj.
– Komplikovane procedure zapošljavanja stranaca su ogromna barijera i potrebna su bolja tehnička i normativna rješenja na tom području. Saobraćaj je glavni ograničavajući faktor funkcionisanja i razvoja turizma. Vodeni saobraćaj je u značajnoj mjeri zapušten, a mogao bi znatno da pomogne rješenju problema – smatra Martinović.
Predstavnik Aerodroma Crne Gore Miloš Janković istakao je da nijesu tačne najave prekida saradnje sa lowcost avio kompanijama te da će njihovi letovi najvjerovatnije biti obnovljeni tokom naredne sezone. Takođe, prema Vladi će biti kandidovano rješenje za subvencionisanje lowcostera
– Imamo sada povećanje saobraćaja ka brojnim destinacijama i uvođenje novih linija. Recimo, imamo mnogo veći obim saobraćaja sa Turskom ove zime, a tu su i destinacije poput Velike Britanije i Bliskog Istoka. Aerodromi u Tivtu i Podgorici bilježe značajno povećanje gostiju u odnosu na 2019. godinu – kazao je Janković.
Dragan Ivančević, Mac Sun DMC Montenegro, smatra da moramo riješiti fundamentalne probleme koji se odnose na saobraćajnu infrastrukturu, a posebno na aviodostupnost. Smatra da je neophodno omogućiti povećanje broja aviosjedišta, da nacionalna aviokompanija bude nosilac razvoja turizma, te jačati izletničke ponude
– Pozicija NTO i njeno bolje uvezivanje sa turističkom privredom treba da budu u fokusu. Pozicija turističkih organizacija mora biti drugačije strukturuirana sa finansijski potentnim Nacionalnom i lokalnim turističkim organizacijama – rekao je on.
Na to se nadovezala Ana Tripković Marković koje je ocijenila da je Zakon o turističkim organizacijama potrebno reformisati i ojačati između ostalog glas privrede u Skupštini NTO.
Goran Bencun, Adriatic Properties, podsjetio je da je 2016. i 2017. godine postojao fond za subvencionisanje low cost kompanija kojem je značajno doprinosila turistička privreda pa, ukoliko Vlada to ne može, privreda treba da preuzme inicijativu u ovom smislu. Smatra da je neophodno kvalitetnije informisanje gostiju o turističkim dešavanjima u našim centrima i tome bi mogla doprinijeti aplikacija koju su razvili, kao digitalno rješenje prikazivanja svih turističkih dešavanja.
Potpredsjednik Privredne komore Nikola Vujović istakao je značaj stvaranja povoljnih uslova za razvoj poslovanja u privredi.
– Ono što privredi treba jesu preduslovi koji će podstaći razvoj biznisa i odgovarajući regulatorni okvir koji će to omogućiti. Brojne su inicijative koje su usmjerene na postizanje ovih ciljeva, a privrednici će imati priliku da pronađu rješenja za prevazilaženje biznis barijera kroz aktivnosti Privredne komore i partnerskih organizacija – kazao je on.
Vujović je naglasio važnost zajedničkog rada u stvaranju odgovarajućeg poslovnog ambijenta, te da se samo tako može kreirati okruženje koje će podržavati uspjeh privrednika.
On je kao pozitivan primjer takvog djelovanja istakao saradnju Privredne Komore, turističkih organizacija Podgorice, Kolašina i Žabljaka i Nacionalne turistička organizacije, u saradnji sa Skijalištima Crne Gore TC Durmitor, koji su prethodnih godina organizovali besplatan prevoz od Podgorice do ski centara na Sjeveru. On je istakao spremnost Privredne komore da opet bude dio ovog projekata koji će doprinijeti razvoju turizma, posebno na ski destinacijama kao što su Kolašin i Žabljak, te skijalište na Vučju.
-Sinergisjkim djelovanjem možemo doprinijeti snaženju privrede i stvoriti osnov za uspjeh i održiv razvoj – poručio je Vujović.
Petar Rakčević, Montehos, pozdravio je programsko opredjeljenje Vlade za uspostavljanje partnerskog odnosa sa privredom, kao i stimulativnog i predvidivog ambijenta za nove investicije u turizmu kao strateškoj razvojnoj grani privrede. Takva programska opredeljenja su u potpunoj suprotnosti sa iskazanom praksom zabrane gradjenja hotela u Podgorici sa 4* u sistemu Šajo Grupe-Montehos, jednom od najvećih i najprofitabilnijih turističkih lanaca u Crnoj Gori.
– Zaustavljanje građenja hotela poslije dobijenih svih zakonom predviđenih saglasnosti i prijave građenja, nanosi štetu i nije dobra poruka investitorima i svim onima koji očekuju pravnu sigurnost i predvidiv ambijent za poslovanje – kazao je on.
Leonarda Dedić, Chedi Luštica Bay, smatra da se ne možemo oslanjati na goste iz regiona, već fokus treba da bude na zapadnoj Evropi. Crna Gora, prema njenim riječima, mora direktnom linijom da bude povezana bar sa jednim zapadnoevropskim centrom.
Nakon kratkog pozdravnog obraćanja novog v.d. direktora Turističke organizacije Podgorice Dragana Brnovića, njegova saradnica Biserka Stamatović predstavila je turističke potencijale Glavnog grada. Ona je istakla da su sve aktivnosti TO usmjerene ka promociji turističkih potencijala i unapređenju ponude.
– Nastojimo da profilišemo Podgoricu kao MICE destinaciju. U ovoj godini je naš grad ocijenjen 3,95 od 5 kada je u pitanju konferencijska destinacija – rekla je ona.
Ivana Gajović, hotel „Ramada“ smatra da je razvijanje Podgorice kao MICE destinacije ključno za turističku privredu.
– Podgorica ima još prostora za unapređenje destinacije, jer imamo brendirane hotele ali incentive dio ima mnogo prostora za napredak. Važno nam je da budemo prepoznati u svim razvojnim segmentima i politika jer potencijal grada je u održivom turizmu, povezivanju sa malim proizvođačima zdrave hrane i vina kako bismo napravili komparativan proizvod – rekla je ona.
Prema riječima Aleksandre Gardašević Slavuljice generalne direktorice Direktorata za razvojne politike u turizmu, među izazovima sa kojima se suočavamo u susret zimskoj sezoni su vIšedecenijski i naslijeđeni a odnose se na infrastrukturu, smještajne kapacitete, nedostatak opreme za vještačko osnježavanje, nedovoljnu sinhronizaciju stejkholdera, gužve na graničnim prelazima, parkinzima i slično. Kao neadekvatni su ocijenjeni diverzifikacija I promocija turističkog proizvoda, pripremljenost putne mreže, aviopovezanost, nedostatak smještajnih kapaciteta visoke kategorije.
Slavuljica je istakla da je neophodno primijeniti “quick fix” rješenja, kao što su: instant eliminacija pritiska na destinaciju i problem sa parknizima (skijališta), sanacija putnih pravaca radi poboljšanja turističke dostupnosti, poboljšanje snabdijevanja električnom energijom u turističkim područjima, sinhronizovana ponuda primorskog, planinskog i centralnog regiona.
Kao strateška rješenja, između ostalog, navodi povećanje udjela FDI, osnaživanje javno-privatnog partnerstva, razvoj saradnje između javnog i privatnog sektora radi unapređenja turizma, te orijentacija ka visokoplatežnim tržištima i fokusiranje na razvoj i unapređenje smještajnih kapaciteta različitih kategorija.
– Implementacija ovih strategija trebala bi stvoriti održiv i prosperitetan turistički sektor u Crnoj Gori, privlačeći visokoplatežne goste i stvarajući pozitivan uticaj na lokalnu ekonomiju – istakla je Slavuljica.
Prema njenim riječima, stvaranje otporne destinacije u skladu sa zelenom agendom je neophodnost.
– Očekivanja od zimske turističke sezone su s pravom velika, jer su takvi i naši turistički potencijali. Ključ je povezivanje svih stejkholdera i kreiranje povoljnog ambijenta – zaključila je ona, ističući potrebu da se fokusiramo na to da turisti što duže borave kod nas i što više troše.
Tokom sjednice o pripremljenosti za predstojeću sezonu i izazovima govorili su i predstavnici ski centara i lokalnih turističkih organizacija. Oni su načelno istakli da je sve spremno za uspješnu sezonu, te da se samo iščekuje snijeg. Turistički poslenici su na to komentarisali da je neophodno vještačko osnježavanje skijaških staza što bi značajno doprinijelo produženju zimske turističke sezone. Apostrofiran je i veliki značaj besplatnih autobusa prema ski centrima koje su u partnerstvu sa njima obezbjedili NTO i Privredna komora.
Privrednici su od predstavnika Uprave za inspekcijske poslove obavješteni da tokom sezone predstoji pojačani nadzor u čijem će fokusu biti između ostalog dozvole za rad, izdavanje fiskalnih računa, prijava turista i drugo.
Ćlanovi Odbora su upoznati sa konkretnim benefitima koje kampanja „Snaga je u svima nama“ treba da donese privredi.
Cilj kampanje je podići razumijevanje građana, privrede i donosioca odluka o potrebama privrede, kako bi se te prepreke zajednički prevazilazile. Naglašena je važnost sinergije privrede kako bi poruka kampanje bila što efikasnija. To bi omogućilo postojećim privrednim subjektima da ostvaruju bolje rezultate u takvom ambijentu, dok bi potencijalni preduzetnici bili motivisaniji za realizaciju svojih ideja, a sama kampanja bi imala dublji značaj i postigla željene rezultate.
U dijelu kontinuirane aktivnosti Odbora turizma i ugostiteljstva na povezivanju turizma i poljoprivrede, Vlado Radulovič je prezentovao aktivnosti i prozvode Kuće meda i pozvao turističku privredu za nastavak saradnje.