Regulator treba da uvaži rast troškova poslovanja vodovoda
Privredna komora Crne Gore organizovala je 9. marta okrugli sto o Nacrtu odluke o izmjenama i dopunama Metodologije za utvrđivanje cijena za obavljanje regulisanih komunalnih djelatnosti. Privrednici su davali sugestije na tekst odluke, ali nažalost nijesu bili u mogućnosti da razmjene argumente sa predstavnicima Regulatorne agencije za energetiku, koji nijesu došli na skup.
Regulatornoj agenciji za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti 2016. godine, na osnovu važećeg Zakona o komunalnim djelatnostima, povjerena je dodatna oblast regulacije koja se odnosi na javno vodosnabdijevanje i upravljanje komunalnim otpadnim vodama. U skladu sa Zakonom, od strane ove Agencije donijeta je Metodologija za utvrđivanje cijena za obavljanje regulisanih komunalnih djelatnosti.
Predstavnici privrednih društava koje tangira ova Metodologija su već od njenog usvajanja isticali da ona nije primjenljiva, odnosno da je bazirana na principu povrata troškova, kao i da su cijene usluga predviđene da zadovolje samo pokrivanje planiranih troškova, što u krajnjem može dovesti do problema sa likvidnošću vodovodnih društava.
S tim u vezi, pristupilo se izmjenama i dopunama ovoga akta pa je od strane Regulatorne agencije pripremljen Nacrt Metodologije za utvrđivanje cijena za obavljanje regulisanih komunalnih djelatnosti koja je data na javnu raspravu do 13. marta.
– Nacrt odluke o izmjenama i dopunama metodologije za utvrđivanje cijena regulisanih komunalnih djelatnosti predstavlja izuzetno značajan dokument, jer mu je cilj da unaprijedi postojeću metodologiju i osigura pravednije i transparentnije utvrđivanje cijena. Nakon sprovedenog trećeg ciklusa davanja saglasnosti na predlog cijena za obavljanje regulisanih komunalnih djelatnosti, Agencija je prepoznala da postoji mogućnost za dodatno unapređenje pojedinih metodoloških rješenja za utvrđivanje cijena utvrđenih Metodologijom – rekla je Maja Grbavčević, sekretarka Odbora udruženja komunalne privrede.
Predstavnici Regulatorne agencije nijesu bili u mogućnosti da prisustvuju Okruglom stolu, već su u otvorenom pismu istakli zahvalnost Komori na zalaganju da zastupa interese privrede i po ovom pitanju, te su pozvali da im se sugestije na Nacrt odluke dostave u pisanoj formi do isteka trajanja javne rasprave.
Privrednici, predstavnici Udruženja vodovoda, smatraju da nije dobro što predstavnici Agencije utvrđuju odluke koje se odnose na komunalnu privredu a prethodno sa njom ne razgovaraju. Prema njihovim riječima, metodologija je evropska, ali se odnosi na crnogorska preduzeća koja ne mogu ni kadrovski i opremom da adekvatno odgovore zahtjevima regulatora.
Ocjenjuju da je dosta izmjena u Nacrtu kozmetičke prirode, ali i pozdravljaju određene novine, kao što su utvrđivanje troškova električne energije kao planiranih umjesto prosječnih, kao što to je do sada bio slučaj. Međutim, oni ističu da je formula za njihovo utvrđivanje previše komplikovana za vodovode. Takođe smatraju da i pojedini drugi troškovi treba da se utvrđuju na isti način, čime bi se bolje predvidjele posljedice inflacije. Privrednici ukazuju da je inflacija podigla cijenu inputa za 40 do 60 odsto, a da metodologija to uopšte nije predvidjela.
Generalna ocjena privrednika je da vodovodi ne treba da posluju na principima proste reprodukcije, već da im se mora omogućiti da iz cijena usluga unapređuju svoje poslovanje.
– Nama ne treba dobit za bogaćanje i dijeljenje dividendi, već minimalna – za proširenje materijalne osnove rada, odnosno obnovu opreme, kupovinu softvera, unapređenje tehnološkog procesa a ova metodologija ne dozvoljava. Ugradite inflatorna kretanja u metodologiju po zvaničnoj stopi Monstata – ocjenjuju predstavnici vodovoda, a čulo se i alternativno rješenje da u uslovima dvocifrene inflacije treba predvidjeti izmjenu cijena njihovih usluga na tromjesečnom nivou.
Na kraju ocijenjeno je da je najbolje tražiti rješenje za ovo pitanje kroz inicijativu ka nadležnom ministarstvu, Vladi i Skupštini Crne Gore koja u krajnjem treba da izmijeni zakon kako bi odgovarao potrebama privrede.
Sekretarka Maja Grbavčević kazala je da će Komora uputiti dopis Regulatornoj agenciji i resornom ministarstvu sa sugestijama privrede na predloženi Nacrt odluke o izmjenama i dopunama Metodologije za utvrđivanje cijena za obavljanje regulisanih komunalnih djelatnosti.