Privrednici razmotrili odredbe Predloga zakona o upravljanju otpadom
Privredna komora Crne Gore, u saradnji Ministarstvom ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, organizovala je 7. juna okrugli sto na temu “Razmatranje odredbi Predloga zakona o upravljanju otpadom”.
Kako je pojasnila Milena Rmuš, sekretarka Koordinacionog odbora za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost u Komori, cilj skupa bio je pojašnjenje novih obaveza za privredu koje Predlog zakona predviđa, a odnose se na zabranu upotrebe pojedinih plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu i plastičnih kesa tanjih od 50 mikrona.
Uspostavljanje efikasnijeg regulatornog okvira za upravljanje otpadom i dalja transpozicija i implementacija EU propisa u ovoj oblasti, važan je segment u procesu pridruživanja Crne Gore. Na bazi iskustva i dosadašnjeg sprovođenja, ovaj Zakon će značajno unaprijediti zaštitu zdravlja ljudi i životne sredine od štetnih uticaja proizvodnje i upravljanja otpadom, omogućiti efiksano upravaljanje resursima i klasifikaciju i planiranje otpada, te samim tim olakšati krajnjim korisnicima sprovođenje ovog zakona.
Predstavnici Direkcije za upravljanje otpadom Igor Jovanović i Ružica Brnović istakli su da je planirano da Zakon o upravljanju otpadom bude usvojen do kraja godine, ali da njegova primjena ne znači da će plastične kese biti ukinute u Crnoj Gori, već samo one tanje od 50 mikrona. Primjena Zakona će doprinijeti da se upotreba kesa generalno značajno smanji, što pokazuju i iskustva iz okruženja i EU.
Privrednici su ocijenili da mogu ispuniti obaveze koje Zakon predviđa, međutim traže adekvatan rok za početak primjene, u svakom slučaju duži od šest mjeseci. Kako navode proizvođači i distributeri, to je izuzetno značajno za njih, s obzirom na to da je potrebno riješiti pitanje preostalih zaliha proizvoda. Proizvođači navode da imaju kapacitete da proizvedu kese i pojedine proizvode za jednokratnu upotrebu koji nisu od plastike, u skladu sa evropskim zahtjevima i u dovoljnoj količini za crnogorsko tržište. Naglašavaju da se protive potpunom ukidanju upotrebe plastičnih kesa, s obzirom na to da papirne alternative troše značajne prirodne resurse za njihovu proizvodnju.
Sa ocjenom o potrebi prolongiranja roka saglasio se i učesnik okruglog stola iz Slovenije Radovan Tavzes, dugogodišnji zvaničnik Vlade na polju zaštite okoline i uređenja prostora, koji je prenio iskustva ove EU države.
On smatra da postoji prostor da se kroz pregovore sa EU prolongiraju rokovi implementacije regulative u skladu sa nacionalnim interesima.
– Interesi privrede su nacionalni interesi – kazao je Tavzes.
On je kazao da Crnoj Gori predstoji implementacija dva dijela zakonske obaveze koja se odnosi na jednokratnu plastiku, odnosno jedan dio koji predviđa zabranu upotrebe plastičnih pojedinih proizvoda za jednokratnu upotrebu i drugi dio koji se odnosi označavanje onih čije će se korišćenje nastaviti. Tavzes je istakao veliki značaj inspekcija za uspješnu implementaciju Zakona, što su posebno potencirali i predstavnici Ministarstva.
Jovanović je kazao da postoji ideja da se rokovi primjene iz Zakona izmjeste u podzakonska akta. Iz Ministarstva su notirali zahtjeve privrede koji se odnose na rokove i razmotriće se mogućnosti da im se izađe u susret.
Tokom skupa, predstavnici privrede su još jednom istakli neophodnost ukidanja akciza na plastiku imajući u vidu predstavaljuju veliki namet za proizvođače i negativno utiču na konkurentnost poslovanja, te da će svakako novi Zakon o upravljanju otpadom regulisati ovu oblast.
Na okruglom stolu je istaknuta velika važnost proširene odgovornosti proizvođača za upravljanje otpadom i značajna uloga lokalnih samouprava za njegovu kvalitetnu realizaciju.
Zaključeno je da privreda može da odgovori obavezama koje se odnose na upravljanje otpadom uz ocjenu da je neophodna dodatna edukacija građana, naročito o potrebi selekcije otpada kako bi se evropske obaveze adekvatno implementirale.