Predstavljen Nacrt strategije stambene politike i planovi za unapređenje putne infrastrukture
Na sjednici Odbora građevinarstva i industrije građevinskih materijala Privredne komore Crne Gore održane 17. decembra, predstavljeni su ključni strateški dokumenti i rezultati rada, koji će značajno unaprijediti putnu infrastrukturu i stanovanje u Crnoj Gori: Nacrt strategije stambene politike do 2034. godine i plan rada Monteputa za 2025. godinu, a prezentovana je i Informacija o poslovnom ambijentu u sektoru građevinarstva za period jan-dec 2024.god.
Sjednicu je vodio predsjednik Odbora Mile Gujić, a u radu su pored članova, učestvovali i Pavle D. Radovanović, potpredsjednik Privredne komore, Radmila Lainović, Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Milan Ljiljanić, direktor Monteputa, te sekretar Odbora, Balša Rakčević.
Predstavljajući Nacrt strategije stambene politike do 2034. godine sa akcionim planom za period 2025-2026. godine, Radmila Lainović je navela da je primarni cilj stvaranje pristupačnog i održivog stanovanja za sve građane Crne Gore, posebno za ranjive grupe i mlade, naglasivši da je proces njenog donošenja bio odložen zbog čekanja rezultata popisa stanovništva.
– Strategijom smo identifikovali ključne probleme poput dostupnosti stanovanja, neadekvatnog održavanja stambenog fonda, nedovoljnih projekata energetske efikasnosti i neregulisane rentne politike koja je najvećim dijelom u sivoj zoni – istakla je Lainović.
Prema njenim riječima, jedan od glavnih ciljeva je formiranje državnog stambenog fonda, namijenjenog onim građanima koji ne mogu da riješe stambeno pitanje na tržištu, a koji će imati jasno definisane kriterijume razrađene zakonskim aktima.
– Cilj ove strategije je pristupačno stanovanje za sve građane Crne Gore, a predloženi modeli uključuju razvoj javnog i privatnog partnerstva, kao i pilot projekte na nivou opština i države – kazala je Lainović, dodajući da je politički okvir stambene politike usklađen sa standardima Evropske unije.
Takođe, navela je da je u toku izrada softverskog rješenja u saradnji sa lokalnim samoupravama kako bi se obezbijedio transparentan pregled stambenih jedinica u državnom vlasništvu.
– Pozivam svu stručnu i laičku javnost da učestvuje u javnoj raspravi o nacrtu ovog dokumenta, a sugestije i primjedbe mogu se dostaviti putem sajta Ministarstva u dijelu „Javne rasprave“ – poručila je Lainović.
Milan Ljiljanić, Monteput, predstavio je plan rada za 2025. godinu, ističući ključne projekte vezane za izgradnju putne infrastrukture, ukupne dužine 575 kilometara.
– Godina 2024. bila je godina idejnih rješenja, a 2025. biće godina idejnih projekata, kako bismo se spremili za početak gradnje – naglasio je Ljiljanić.
Kao prioritete, izdvojio je dionicu Mateševo–Andrijevica, za koju se do kraja 2024. očekuje izbor konsultanta i raspisivanje glavnog tendera za izvođenje radova.
– Planirano je zatvaranje finansijske konstrukcije sa 200 miliona eura povoljnog kredita EBRD-a i 240 miliona eura grant sredstava, dok će se ostatak obezbijediti iz kapitalnog budžeta – istakao je on. Ljiljanić je kazao da se aktivno radi i na dionici Smokovac–Tološi (obilaznica oko Podgorice), koja će značajno rasteretiti saobraćaj u glavnom gradu, kao i na trasi Tološi–Virpazar koja obuhvata obilazak Skadarskog jezera i tunel Sozina.
– Monteput poziva javnost da prati dalji razvoj projekata koji će značajno unaprijediti saobraćajnu infrastrukturu Crne Gore – kazao je on.
Predsjednik Odbora, Mile Gujić, prezentovao je Informaciju o poslovnom ambijentu u sektoru građevinarstva za period jan-septembar 2024.god, istakavši da je tokom navedenog perioda realizovano preko 470 miliona eura građevinskih radova, što je oko 11 miliona više u odnosu na uporedni period 2023. godine.
– Nakon pandemije 2021. godine, bilježimo oporavak poslovnih aktivnosti i povećanje broja zaposlenih – istakao je Gujić.
Iako su rezultati pozitivni, navodi on, primijećen je pad od 4% u broju izdatih građevinskih dozvola i prijava radova tokom prva dva kvartala 2024. godine u odnosu na isti period prethodne godine, a kao najveći izazov u sektoru istakao je nedostatak kvalifikovane radne snage.
Na kraju, Dr Goran Radović je prezentovao proizvode kompanije MIG – fasadne i enterijerske termoizolacione premaze, nano tehnologija, dok su Božidar Golubović, direktor i Stevan Brkić, osnivač kompanije „Penecom doo’’ govorili takođe o nano aditivima za betone u građevinarstvu, koji, pored povećanja samog kvaliteta, beton čine vodonepropusnim, sa mogućim samoreparacijama mikroprslina, koje se pojavljuju u eksploataciji.