Predstavljen Nacrt Strategije razvoja ženskog preduzetništva za period 2025-2028. godine

Nacrt Strategije razvoja ženskog preduzetništva u Crnoj Gori za period 2025-2028. godine, predstavljen je Koordinacionom odboru ženskog preduzetništva Privredne komore Crne Gore.
U radu sjednice koju je vodila predsjednica Koordinacionog odbora Jasna Pejović, učestvovali su predstavnica Ministarstva ekonomskog razvoja Ana Šebek, samostalna savjetnica u Direkciji za razvoj malih i srednjih preduzeća, angažovani eksperti na izradi ove strategije Igor Brkanović i Zvezdana Oluić, kao i članovi Radne grupe MER- za izradu ovog dokumenta.
Predsjednica Jasna Pejović istakla je da ovaj dokument ima poseban značaj.
– Strategija predstavlja osnov za planirano, sistemsko i održivo unapređenje ženskog preduzetništva u naredne četiri godine, kroz konkretne mjere podrške, institucionalnu saradnju i strateške ciljeve koji će omogućiti veću ekonomsku participaciju žena – rekla je Pejović
Ana Šebek iz Ministarstva ekonomskog razvoja je kazala da će nakon ove sjednice započeti javna rasprava o Nacrtu strategije koja traje 20 dana. Ona je pozvala preduzetnice da u tom roku dostave svoje komentare i sugestije na tekst Nacrta strategije.
– Veoma smo raspoloženi da dokument maksimalno unaprijedimo na osnovu vaših sugestija. Strategija bi trebalo da bude usvojena do kraja drugog kvartala, odnosno do kraja juna – rekla je Šebek.
Ona je istakla da je ovo treća u nizu strategija koje se bave razvojem ženskog preduzetništva, od prve iz 2015. godine. Prema njenim riječima, vidljivi su veliki pomaci, među kojima posebno ističe dobijenu programsku podršku sa državnog i lokalnog nivoa, kao i IRF/Razvojne banke.
– Posljednjih godina evidentan je rast učešća žena u preduzetničkom ekosistemu Crne Gore, što je rezultat koji ohrabruje i potvrđuje ulogu i značaj ukupnih procesa vezanih za implementaciju politike i programske podrške ženskom preduzetništvu – rekla je Šebek.
Ekspert Igor Brkanović, konsultant na izradi Nacrta strategije, ističe da je Crna Gora lider na Zapadnom Balkanu po pitanju razvoja ženskog preduzetništva. Prema njegovim riječima, u orijentaciji politike ženskog preduzetništva mora se razmišljati o tome kako podići konkurentnost i inovativnost, odnosno unaprijediti njegove kvalitativne i kvantitiavne performanse da bi ono raslo.
– Strateški ciljevi su usmjereni na unapređenje poslovnog ambijenta i preduzetničkog ekosistema koji podržava ženskog preduzetništva u svim fazama razvoja, zatim podršku tranziciji ka zelenom i digitalnom poslovanju, te jačanju poslovnog udruživanja umrežavanja žena i internacionalizaciji poslovanja. Moramo mnogo više da radimo na promociji ženskog preduzetništva ne samo kod građanstva, nego i kod kreatora politike. Neohodno je značajnije podržati prelaz ka digitalnom, zelenom i cirkularnom, te ojačati asocijacije preduzetnica i njihovo umrežavanje – rekao je Brkanović.
Kako je naveo, prema podacima iz nacrta Strategije, žene su vlasnice više od 25% mikro, malih i srednjih preduzeća u Crnoj Gori, dok čine oko 32% registrovanih preduzetnika. Iako ovi podaci ukazuju na određeni napredak, još uvijek postoji značajan prostor za rast, posebno kada je riječ o inovacijama, konkurentnosti i izvoznom potencijalu ženskih biznisa. Kreditna zaduženost firmi u većinski ženskom vlasništvu i dalje je višestruko manja u odnosu na firme u vlasništvu muškaraca, što ukazuje na potrebu za dodatnim mjerama finansijske inkluzije.
Naglašava da su prioriteti Strategije ženskog preduzetništva unaprijeđen poslovni ambijent, institucionalna infrastruktura od nacionalnog do lokalnog nivoa, programska podrška usmjerena ka razvoju i rastu inovativnih potencijala, mješoviti finansijski instrumenti i proizvodi, podizanje znanja i vještina usmjerenih ka digitalizaciji i zelenom poslovanju, poslovna organizovanost, internacionalizacija, promocija, platforme i digitalni alati, koordinacija i monitoring implementacije.
Takođe je naglasio važnost uspostavljanja održivih i koordinisanih mehanizama.
-Samo ako strateški povežemo sve aktere, od institucija i udruženja, do žena preduzetnica na terenu, možemo ostvariti realan pomak i otključati puni preduzetnički potencijal žena u Crnoj Gori – poručio je Brkanović.
Preduzetnice su u prvim komentarima na tekst Nacrta istakle da je potrebna snažnija pomoć ministarstava realizaciji ove strategije, kao i unapređenje programske podrške. Takođe su ukazali na neophodnost da institucije poput Fonda za inovacija ili Naučno-tehnološkog parka imaju posebne programe podrške razvoju ženskog preduzetništva.
Zaključeno je da Nacrt ove strategije predstavlja važan korak ka konačnom usvajanju dokumenta, a u narednom periodu planirano je sprovođenje javne rasprave sa svim relevantnim akterima iz javnog, privatnog i civilnog sektora. Očekuje se da će usvajanjem ove Strategije Crna Gora dodatno ojačati institucionalne temelje za ravnopravno učešće žena u ekonomskom razvoju zemlje.