Predstavljen Nacrt strategije MMSP za period 2023–2026. godine
Okrugli sto u okviru javne rasprave o Nacrtu strategije razvoja mikro malih i srednjih preduzeća za period 2023-2026. godine, organizovan je 8. maja u Privrednoj komori Crne Gore.
Predstavnici Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma prezentovali su nacrt višegodišnjeg strateškog dokumenta koji predstavlja kontinuitet prethodnih strateških dokumenata politike MSP, a koje je Vlada Crne Gore usvajala i sprovodila u prethodne dvije decenije. Imajući u vidu da je tekuća Strategija istekla u decembru, proistekla je potreba za utvrđivanjem Strategije MMSP za period 2023-2026.
Učešće i rast mikro, malih i srednjih preduzeća (MMSP) je od ključnog značaja za budući rast i razvoj ekonomije Crne Gore. Sektor MMSP je značajan poslodavac i generator novih radnih mjesta, ali i primjene savremenih, unapređenih tehnologija, znanja i vještina i razvoja konkurentnosti privrede zasnovanih na inovacijama ubrzano primijenjenih na tržištu, istaknuto je na okruglom stolu.
„Opšti cilj politike MMSP definisane ovom Strategijom MMSP jeste težnja da se ojača sektor MMSP da može da predstavlja pokretačku snagu u transformaciji/tranziciji Crne Gore ka digitalnoj i održivoj ekonomiji. Ovaj proces je iniciran realizacijom prethodnog strateškog dokumenta, a ova Strategija obezbijeđuje još snažniji iskorak u tom pravcu. Na tim osnovama, posebno imajući u vidu nestabilne i teško predvidive uslove poslovanja na globalnom nivou, ključnu promjenu kao posljedicu uspješnog podsticanja razvoja predstavlja transformisan sektor MMSP koji je sposoban da ublaži negativne posledice izazvane eksternim promjenama“, navodi se u Strategiji.
Sekretar Odbora udruženja MSP Privredne komore Veselin Dragićević i član Radne grupe za izradu Strategije, kazao je da je uspješan razvoj konkurentnog MMSP sektora osnov za stvaranje održivog ekonomskog razvoja i zapošljavanja. MMSP su generator ekonomskog rasta, jer obezbjeđuju: visoku efikasnost poslovanja, rizik poslovanja prebacuju na stranu preduzetnika, brže se prilagođavaju zahtjevima tržišta, imaju niže troškove poslovanja i cijene proizvoda ili usluga, veća je mogućnost za specijalizaciju, u tehnološkom smislu se najbrže adaptiraju na nove uslove, sa socijalnog stanovišta su snažan izvor novog zapošljavanja.
– Strategija razvoja MMSP treba da kreira okvir za stvaranje održivog, međunarodno konkurentnog i izvozno orjentisanog sektora MSP i tako obezbijedi ekonomski i društveni razvoj za Crnu Goru. Ovaj dokument treba da postavi opšti okvir za razvoj MMSP u narednom periodu. Na temelju njega se mora uobličiti pouzdan kontrolni mehanizam za praćenje izvršenja postavljenih ciljeva i definisati pokazatelje stepena ostvarenja tih ciljeva tj. referentna mjerila – kazao je Dragićević.
Iznio je podatke Uprave prihoda i carina da je broj MMSP u 2022. godini iznosio 39.852 što čini povećanje od 17,9% u odnosu na 2021. godinu.
Olivera Vukajlović, generalna direktorica Direktorata za unapređenje konkurentnosti, kazala je u pozdravnoj riječi da je Nacrt strategije na javnoj raspravi već sedam dana, te da ovaj okrugli sto sjajna prilika za dodatne komentare i sugestije, kako bi se on dodatno inovirao i popravio.
– Ključna stvar je da MMSP čine srž naše ekonomije sa 98% kompanija, te je uspostavljanje dobrog srateškog okvira zadatak i nas, kao kreatora javne politike, ali i privrede, akademske zajednice i svih instiuticija koje ova tema tangira – istakla je ona,
Prema njenim riječima, ova strategija se donosi na period od četiri godine, te je od izuzetne važnosti da se daju komentari i sugestije, kako bi se njen tekst unaprijedio i zadovoljile potrebe sektora MMSP. Takođe, istakla je da se, pored strateških ciljeva posebno prati jednogodišnji akcioni plan sa konkretnim setom koraka za naredni period.
Michaela Telatin, UNOPS izrazila je posebnu zahvalnost Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma, kao i Privrednoj komori na povjerenju i posvećenosti koje su uložili tokom izrade ove strategije, te ukazala na dobru dinamiku i njen proces.
– Želimo da nastavimo da vam pružamo podršku, jer je naša misija da pomognemo ljudima da izgrade bolje živote, a kompanijama da postignu održivi razvoj – istakla je ona.
Nacrt s Akcionim planom je prezentovao ekspert Igor Brkanović, zahvalivši na kvalitetnim inputima za izradu strategije koje je privreda obezbjedila Radnoj grupi. Prema njegovim riječima, prilikom izrade dokumenta promijenjena je dosadašnja praksa i privreda je uključena od samog starta kako bi iznijela statove, potrebe i razmišljanja u samoj fazi kreiranja strategje i akcionog plana.
– Ovaj dokument nije pravljen kako bi Crna Gora ušla u EU, iako će i tome doprinijeti, već prije svega da bi se pružila ključna podrška razvoju MMSP i unaprijedilo urađeno na ovom planu u prethodnom periodu. Definisali smo viziju – inovativan i održiv sektor MMSP zasnovan na znanju, digitalizaciji i resursnoj efikasnosti, koji jača ekonomsku pozicju Crne Gore na svjetskom tržištu – kazao je Brkanović.
Naveo je da su strateški ciljevi unapređen poslovni/regulatorni ambijent i preduzetnički ekosistem/institucionalni okvir, podrška transformaciji i jačanju konkurentnosti MMSP sa operativnim ciljevima i poslovna organizovanost i pristup novim tržištima. Operativni ciljevi su, između ostalog, smanjenje administrativne i regulatorne preprereke poslovanju, bolji pristup finansijama, promocija preduzetništva i podsticanje početnika u poslovanju, razvoj institucionalne mreže za podršku MMSP i poslovno udruživanje, digitalna transformacija MMSP, tranzcija MMSP ka održivom zelenom poslovanju, razvoj savremenih znanja i vještina, podsticanje inovativnosti MMSP i inovativnih visoko tehnoloških/savremenih start-upova, poslovna organizovanost u klastere, lance dobavljača, lance vrijednosti, kao i priprema za izvoz MMSP i podrška pristupu inostranim tržištima.
Tokom diskusije Predrag Bulajić, Winsoft, je posebnu pažnju usmjerio na kvalitet i način sakupljanja podataka kao i potrebu za inkluzivnije uključivanje privrede u donošenje strateških dokumenata. Takođe, ukazao je i na činjenicu da uspjehu i unapređenju konkurentnosti doprinose svi zajedno i zajednička nesmetana saradnja kao i pozvao nadležne institucije da učine sve kako bi se što prije mogla koristiti raspoloživa sredstva u okviru Programa Digitalna Evropa. Ukazano je na značaj poslovnih udruženja i jačanje njihovih kapaciteta kako bi institucije glas privrede čule na pravi način.