Partnerskim radom do boljih rezultata

U fokusu sjednice Odbora trgovine Privredne komore Crne Gore održanoj 21. juna, bile su aktivnosti Uprave za inspekcijske poslove u susret ljetnjoj turističkoj sezon, a prezentovana je i Informacja o poslovanju sektora trgovine za period januar-april 2023. godine.
Sjednicu je vodio predsjednik Odbora Jovan Lekić, a u radu su pored članova, učestvovali predstavnici Uprave za inspekcijske poslove, Ratko Bulatović, Zora Šćepanović i Samira Striković.
Milica Lazarević, sekretarka Odbora prezentovala je Informaciju o poslovanju sektora trgovine za period januar-april 2023. godine.
Ona je kazala da je, promet u trgovini na malo u periodu januar – april 2023. godine iznosio 658,3 mil. eura, što je povećanje od 23,0% u odnosu na isti period prethodne godine. U poređenju s 2019. godinom, zabilježen je rast od 59,5%. Zarade zaposlenih takođe bilježe rast. Prosječna bruto zarada u januaru – aprilu 2023. godine iznosila je 962 eura, što je 9,8% više nego u istom periodu 2022. godine. Prosječna neto zarada u tom periodu iznosila je 774 eura, s rastom od 10,4% u odnosu na 2022. godinu.
Prema njenim riječima, ukupna robna razmjena Crne Gore sa inostranstvom u periodu januar – april 2023. godine iznosila je 1.385,5 mil. eura, što je rast od 13,6% u odnosu na isti period prethodne godine. Uvezeno je robe u vrijednosti od 1.114,5 mil. eura, što je povećanje od 18,4%, dok je izvoz iznosio 271,1 mil. eura, što predstavlja smanjenje za 2,7%.
Kada su u pitanju barijere u poslovanju ovog sektora, Lazarević je istakla da se one, prije svega, odnose na otežanu naplatu potraživanja i blokade računa. Kako je navela, na poslovanje negativan uticaj ima i siva ekonomija, i to u dijelu: neregistrovanja djelatnosti, neformalnog zapošljavanja, nelegalan rad nerezidenata, nelegalna prodaja putem interneta, društvenih mreža, nelegalna prodaja akciznih proizvoda. Privrednici ističu i da su ograničenja u poslovanju: uslovi finansiranja kod poslovnih banaka, koji su dodatno otežani usljed nastale situacije sa pandemijom i inflatornim dešavanjima, kao i nedostatak adekvatno edukovane radne snage
Ratko Bulatović, tržišni inspektor kazao je da trenutno najveću pažnju posvećuju kontrolnim listama u funkciji tržišnog nadzora, te da će i ove godine sarađivati sa inspekcijom rada i zdravstveno-sanitarnom, kako bi sprovodili zajedničke akcije po pitanju kontrola i nadzora. On je takođe poručio da stoje na raspolaganju privrednicima za sve nedoumice koje se tiču zakonskih propisa.
Zora Šćepanović, sanitarna inspektorka ukazala je na značajne odredbe zakona o hemikalijama i zaštiti potrošača, istakavši da svi proizvodi moraju imati rješenje u skladu sa zakonskim i tržišnim propisima. Posebno je naglasila važnost isticanja proizvoda na Brajevom pismu u skladu sa Pravilnikom na šta su privrednici opet ukazali da je to biznis barijera i obaveza koja je jedino u primjeni u Crnoj Gori i da se zajednički mora naći prihvatljivo rešenje.
Samira Striković je pojasnila kontrolne liste, apostrofirajući da njihovo postojanje ima značajnu ulogu u suzbijanju mogućnosti pojavljivanja spornih pitanja i tumačenja zakona tokom inspekcijskog nadzora. Kako je navela, na taj način će svaki privrednik imati pristup ažuriranoj listi dokumentacije i uslova koji se odnose na određenu vrstu djelatnosti, te će samostalno moći prate ispunjenost zakonom propisanih obaveza koje su predmet inspekcijskog nadzora.
Tokom diskusije koja je uslijedila, predstavnici Uprave su odgovarali na sve nedoumice koje su trgovci imali u vezi sa inspekcijskim nadzorom i određenim zakonskim rješenjima.