Ograničenje izvoza peleta biće ukinuto kada se snabdije domaće tržište
Onog trenutka kada domaće tržište bude u dovoljnoj mjeri snabdjeveno peletom, na prvoj sjednici Vlade biće ukinuta Odluka o ograničenju njegovog izvoza, poručio je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vladimir Joković na sjednici Odbora šumarstva drvne industrije, grafičke i izdavačke djelatnosti Privredne komore, održanoj 4. novembra.
Sjednicu je vodio sekretar Odbora Goran Popović, a u radu su, pored ministra Jokovića i privrednika, učestvovali i potpredsjednik Privredne komore Dragan Kujović, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Budimir Mugoša, direktor Uprave za šume Armin Mujević, te glavna inspektorka u Upravi za inspekcijske poslove Marina Radulović.
Govoreći o trenutnoj odluci o ograničenju izvoza peleta, ministar Joković je kazao da je ona bila neophodna u ovakvoj kriznoj godini, te da je uslijedila zbog nepoštovanja dogovora o njegovoj maksimalnoj cijeni.
Prema njegovim riječima, kriza koja se dešava kako kod nas, tako i na globalnom nivou, ne smije biti iskorištena za komercijalne interese, te da svi moramo biti solidarni u ovakvom momentu.
– Kada se snabdije domaće tržište i pelet bude dostupan u najkraćem roku onome ko želi da ga kupi, zabrana o ograničenju izvoza biće ukinuta – kazao je on, dodajući da je u zajedničkom interesu da se razvijaju i država, ali i privreda.
Državni sekretar Budimir Mugoša kazao je da veliki problem predstavljaju oni koji su prošle godine kupili više tona peleta i koji ih drže na lageru, dok se ljudi žale da ne mogu da ga kupe, te nepoštovanje o njegovoj cijeni koja je dogovorena ranije.
– Imali smo dogovor o cijeni peleta koja je bila 269 eura po toni, ali već nakon tri dana svi su odustali od nje – istakao je Mugoša.
On je kazao da Crna Gora proizvodi između 500 i 600 tona peleta dnevno i to je, prema njegovim riječima, pokazatelj da se za 17 dana može obezbijediti dovoljna količina za cijelu državu.
Marina Radulović, Uprava za inspekcijske poslove kazala je da je donošenje Odluke o ograničavanju cijene peleta prouzrokovalo brojne nepravilnosti u poslovanju privrednih subjekata, što je bio veliki izazov za ovaj organ, jer su konstantno dobijali pozive građana da se pelet prodaje po značajno većoj cijeni.
-Tokom kontrole, obišli smo sve proizvođače peleta i saznali da se on prodaje trgovcima koji ga drže na lageru ili prodaju po većim cijenama– kazala je ona, dodajući da ovaj organ nema ovlašćenja da nekom naredi da isti odmah stavi u promet.
Tokom sjednice, privrednici su ukazali i na veliki problem i barijeru i poslovanju koja se odnosi na nelojalnu konurenciju, posebno u dijelu postojanja nelegalnih peletara, koji nisu predmet kontrole inspekcijskih organa. Takođe, smatraju i da je neophodno naći dobar model i dugoročno rješenje za davanje šuma u koncesiju, kako bi se ova grana industrije razvijala i generisala nova radna mjesta na Sjeveru.
Joković je kazao da Ministarstvo sve privrednike smatra partnerima i zato je važno da se zajedničkim radom dođe do najboljih rješenja
Ministar je saglasan da nelojalna konkurencija predstavlja izuzetan problem, te da je neophodno raditi na tome da se oni koji posluju u ”sivoj” zoni legalizuju u uđu u pravne tokove kao i svi ostali.
– Apelujem na nadležne institucije da što hitnije preduzmu korake u rješavanju ovog problema – poručio je Joković.
On je takođe kazao da će se raditi i na novom modelu koncesija za iduću godinu, te da su u ovom Ministarstvu spremni da čuju sve predloge i sugestije, kako bi se došlo do najboljeg mogućeg rješenja.
– Smatram da treba napraviti model koji bi svakom privredniku omogućio sigurnost za minimalno održavanje proizvodnje i nesmetano poslovanje, ali se mora naći balans između interesa države i drvne industrije – kazao je Joković.
Direktor Uprave za šume Armin Mujević rekao je da je u planu izrada novog informacionog sistema, u saradnjii sa EU, koji će za cilj imati kontrolu i praćenje stanja šuma i njihovog korišćenja.
– Svako stablo biće ispraćeno od doznake do pilane, istakao je on, dodajući da će se na taj način smanjiti malverzacije i pogrešni načini upravljanja šumama.
On je takođe najavio i izradu nove strategije gazdovanja šumama, kako bi se ova oblast dodatno uredila i unaprijedila.
Sekretar Odbora Goran Popović prezentovao je Informaciju o tekućim privrednim kretanjima u prvih devet mjeseci. Podsjetio je da, prema programima gazdovanja šumama, predmet korišćenja šuma u 2022. godini može biti ukupno 802.221 m3 drvne zapremine. Putem koncesija opredijeljeno je 64.961 m³, prodaje drveta u dubećem stanju ukupno 312.395 m3, za snadbjevanje stanovništva u ruralnom području iz državnih šuma 62.396 m³. Drvna zapremina koju je Uprava za šume planirala za korišćenje iz šuma u privatnom vlasništvu iznosi 362.468 m³. Ukupno planirali prihodi po svim vidovima korišćenja šuma iznose 11.864.276,40 eura.
Na osnovu podataka Uprave za šume, ukupna ostvarena proizvodnja bruto drvne mase tokom prvih osam mjeseci ove godine iznosi 103.899 m3 bruto drvne mase (četinara 66.788 m3 i lišćara 37.111 m3) i veća je za 173,69% u odnosu na uporedni period 2021. godine. Uvoz proizvoda drveta, hartije, štampe i namještaja je iznosio 130,02 milona eura, a izvoz 33,12 miliona eura. Drveta je ukupno izvezeno 27,78 miliona eura, a uvezeno 27,14 miliona eura. Izvoz rezane građe iznosi 16,54 miliona eura, a peleta 8,18 euro. U odnosu na isti period prethodne godine izvoz peleta je veći za 86,34%.
Popović je članovima Odbora predstavio i predlog Mjera podrške privredi koji je ova asocijacija uputila Vladi, dok je Slavica Pavlović direktorica Sektora udruženja PKCG pozvala privrednike da učestvuju u kampanji “Snaga je u nama” koja je usmjerena na širenje svijesti o veličini, snazi i značaju crnogorske privrede za ukupan razvoj države.