Neophodne hitne izmjene krovnih zakona o komunalnoj privredi
Odbor udruženja komunalne privrede Privredne komore Crne Gore apelovao da se što prije preispita Nacrt zakona o upravljanju otpadom, te usvoje hitne izmjene Zakona o komunalnim djelatnostima kako bi ovaj zakonski akt bio održiv i primjenjiv u praksi, bez negativnih posljedica po poslovanje preduzeća iz ove oblasti. Za komunalnu privredu su posebno problematični članovi zakona koji se odnose na obavezno potpisivanje ugovora sa korisnicima i iskazivanje elemenata troškova.
Sa ovim ciljem, nakon formiranja nove Vlade Crne Gore, u ime ovog Odbora, biće upućena inicijativa pošto privrednici smatraju neophodnim da se donosioci odluka odrede prema njihovim predlozima po skraćenom postupku i u što skorijem roku.
Predstavnici vodovodnih preduzeća su saopštili da politika ne smije biti prepreka kvalitetnom vodosnabdijevanju građana. Podsjetili su da je u toku projekat, vrijedan oko milion eura, koji se odnosi na zamjenu azbestnih cijevi u crnogorskim opštinama, a na čije predstavnike su apelovali da, po uzoru na Budvu, pripreme mape za izgradnju ove infrastrukture. Istaknuta je kvalitetna saradnja sa Eko-fondom čijim su se osnivanjem ostvarila dugogodišnja zalaganja komunalne privrede o neophodnosti postojanja takve institucije.
Tokom sjednice koju je vodio predsjednik Filip Makrid usvojeni su Izvještaj o radu Odbora za 2021. i Plan rada za tekuću godinu, te prezentovane Informacija o poslovanju sekotra komunalne privrede .
Sekretarka Milena Rmuš prezentovala je nacrt Mape puta ka cirkularnoj ekonomiji. Svrha izrade ovog dokumenta je stvoriti temelj koji će biti osnova za tranziciju ka cirkularnoj ekonomiji u zemlji, te na kraju doprinijeti smanjenju pritiska na životnu sredinu, jačanju sigurnosti distribucije sirovina, povećanju konkurentnosti, inovacijama i rastu i stvaranju radnih mjesta u Crnoj Gori.
Privredna komora Crne Gore, uz podršku UNDP-a, i u partnerstvu sa Deloitteom i Circular Changeom zajednički su počeli proces izrade Mape puta Crne Gore ka cirkularnoj ekonomiji u maju 2021. godine. Ciljevi projekta su: identifikovati potencijal cirkularne ekonomije za Crnu Goru, procijeniti prioritetne sektore, identifikovati barijere i, što je najvažnije, uključiti sve relevantne aktere u konstruktivan dijalog i kontinuiranu modifikaciju dokumenta Mape puta Crne Gore ka cirkularnoj ekonomiji, u skladu sa potrebama privrede.
Na ovaj način promovišu se i ciljevi zelenog sporazuma EU za Zapadni Balkan koji, prateći evropske trendove, teži zelenoj tranziciji ekonomije. Na sjednici je istaknut doprinos preduzeća Čistoća i Deponija iz Podgorice u pripremi Mape puta koja će zvanično biti prezentovana u aprilu.
“Cirkularna ekonomija je produžena ruka reciklaže i Mapa puta kao dokument ima veliku vrijednost. Međutim, Crna Gora mora da napravi državni plan upravljanja otpadom i nacionalnu strategiju. Bez toga ovaj dokument gubi značaj”, saopšteno je na sjednici.