Nedostatak radne snage veliki izazov za sektor građevinarstva
Na sjednici Odbora udruženja građevinarstva i industrije građevinskih materijala Privredne komore, održane 15. decembra, razmotena je Informacija o poslovanju u sektoru za period januar-septembar 2023 i predlog Programa rada OU za 2024. godinu. Prezentovana je i kampanja „Snaga je u svima nama”.
Sjednicu je vodio predsjednik Odbora Mile Gujić, a u radu je, pored članova učestvovao potredsjednik Privredne komore Pavle D. Radovanović.
Sekretar Odbora Balša Rakčević prezentovao je Informaciju o poslovanju u sektoru ukazavši da vrijednosti izvršenih građevinskih radova u prva tri kvartala 2023. iznose 460,3 mil. eura, što je za 9,62% manje u odnosu na isti period 2022. godine, kada su iznosile 508,9 mil. eura. Izvršeni efektivni časovi ostvareni na gradilištima u ovom periodu 2023. godine bili su 12.959 časova, odnosno 4,2% manje od uporednog perioda 2022.godine, kada su iznosili 13.521 časova.
Kada se govori o tržištu nekretnina, prosječna cijena kvadratnog metra stana u novogradnji u Crnoj Gori, kada su u pitanju samo privredni subjekti, za III kvartal 2023. godine je iznosila 1.643 eura1 i viša je 13,6 % u odnosu na III kvartal 2022. kada je iznosila 1.446 eura, dok je na nivou Podgorice cijena iznosila 1.700 eura i viša je za 15,7%% u odnosu na III kvartal 2022. godine, kada je iznosila 1.469 eura.
Prema njegovim riječima, oporavak poslovnih aktivnosti u 2021.godini nakon velikog pada za vrijeme pandemije, rezultirao je povećanjem broja zaposlenih u ovom sektoru (12.684 radnika ili 6.7% ukupno zaposlenih), a pozitivni trendovi nastavljeni su kako u 2022. godini (15.590), tako i u ovoj godini. Prosječan broj zaposlenih za osam mjeseci iznosio je 17.215, dok je samo u avgustu sektor zapošljavao rekordnih 17.908 (7,06% ukupnog broja radnika u ovom mjesecu).
Rakčević je kazao da se na tržištu rada u sektoru građevinarstva stalni deficit za radnom snagom kompenzuje se stranim radnicima. Sve većim otvaranjem tržišta EU, ovaj problem postaje još izraženiji, a očekuje se eskalacija usljed dodatne liberalizacije tržišta Evrope, sa akcentom na Njemačku. Domaća radna snaga i radnici koji su ranije dolazili iz država regiona, sada zaposlenje traže u Evropi gdje su višestruko bolje plaćeni. Domaći privrednici ne mogu konkurisati cijenama rada u razvijenim zapadno-evropskim zemljama.
Šansu za oporavak i dalji razvoj u sektoru građevinarstva predstavlja nastavak započetih kapitalnih projekata. Posebno ohrabruju najave da će se nastaviti sa realizacijom novih velikih infrastrukturnih projekata u oblasti putne i komunalne infrastrukture, energetike.
Nakon upoznavanja sa osnovnim pokazateljima u poslovanju sektora, predsjednik Gujić je ukazao na osnove izazove sa kojima se susreće ovaj sektor a to je prije svega neadekvatan zakonodavni okvir koji je neophodan kako bi se stvorile važne pretpostavke za realizaciju značajnih projekata kao i nastavio efikasniji postupak legalizacije objekata. Takođe, ukazao je i na potrebu privrede za efikasnijom javnom upravom koja bi bila spremna da na pravi način isprati sve zahtjeve za izdavanje dozvola i uslova koji su neophodni za otpočinjanje projekata gradnje.
Nedostatak radne snage i mali broj firmi koje se u Crnoj Gori bave proizvodnjom građevinskog materijala, takođe su veliki izazovi za građevinski sektor- istakao je Gujić.
Nakon diskusije i predloga za dodatnim aktivnostima kojima će se baviti, Odbor je usvojio Predlog Programa rada za 2024. Godinu.
Članovi su upoznati sa konkretnim benefitima koje kampanja „Snaga je u svima nama“ treba da donese privredi.
Cilj kampanje je podići razumijevanje građana, privrede i donosioca odluka o potrebama privrede, kako bi se te prepreke zajednički prevazilazile. Naglašena je važnost sinergije privrede kako bi poruka kampanje bila što efikasnija. To bi omogućilo postojećim privrednim subjektima da ostvaruju bolje rezultate u takvom ambijentu, dok bi potencijalni preduzetnici bili motivisaniji za realizaciju svojih ideja, a sama kampanja bi imala dublji značaj i postigla željene rezultate.