Jačanje zajednice inovatora neophodno za dalji razvoj ICT sektora
Jačanje zajednice inovatora, veća sinergija između javnog i privatnog sektora, te kontinuirana promocija inovacione i investicione kulture neophodni su kako bi se podržao dalji razvoj ICT sektora u Crnoj Gori.
Ovo je poručena sa tematske sjednice Odbora informacionih i komunikacionih tehnologija Privredne komore Crne Gore održane 23. maja o unapređenju ovog sektora kroz investicije i inovacije odnosno njegovoj vertikalnoj perspektivi kroz Strategiju pametne specijalizacije.
U radu sjednice, koju je vodio predsjednik Odbora Branimir Bukilić uz podršku sekretarke Nade Rakočević, učestvovale su direktorka Naučnotehnološkoh parka i koordinatorka inovacione radne grupe za ICT Valentina Radulović i Nevena Radović, ispred Direktorata za inovacije i pametnu specijalizaciju Ministartva prosvjete, nauke i inovacija.
Predsjednik Bukilić je istakao da su transformacija IT sektora u vertikalnu privrednu granu i digitalna transformacija javne uprave dva ključna stuba razvoja. Zato je, smatra on, neophodno da Strategija pametne specijalizacije za naredni četvorogodišnji period bude što kvalitetnija, inkluzivnija kako bi se omogućilo IT sektoru da kreira dodatne vrijednosti.
Valentina Radulović je istakla važnost kreiranja nove Strategije pametne specijalizacije, u čijoj izradi će intezivno učestvovati predstavnici privrede, kroz proces preduzetničkog otkrivanja, obezbjeđujući na taj način veću inkluzivnost.
– Cilj je da ova strategija definiše pravac razvoja ICT sektora u naredne četiri godine, uzimajući u obzir sve društvene i ekonomske aktere – kazala je ona.
Naglasila je da je ova Strategija od ključnog značaja za transformaciju IT sektora u privrednu granu koja može doprinijeti ekonomiji kroz izvoz i stvaranje dodatne vrijednosti.
Nevena Radović je ukazala na potrebu za jačom mrežom podrške startup-ovima. Istakla je da se ključ za uspjeh nalazi u pravovremenom prepoznavanju inovativnih ideja. Međutim, navodi ona, problem predstavlja nedostatak adekvatne mreže ljudi i institucija koje bi mogle podržati nove startupove.
Diskusija koja je uslijedila bila je usmjerena na razmjenu ideja koje bi mogle doprineti što kvalitetnijoj Strategiji.
Privrednici su saglasni da je jedna od najvećih prepreka upravo nedostatak podrške u ranoj fazi razvoja. Takođe su naglasili potrebu za jačanjem zajednice inovatora i stvaranjem sinergije između javnog i privatnog sektora. Oni su istakli i problem odlaska startupova u inostranstvo zbog nedostatka podrške u matičnoj državi.
Smatraju da je potrebno zajednički raditi na prevazilaženju prepreka kako bi se osigurala podrška za inovacije i razvoj novih ideja.
Jedan od ključnih predloga bio je stvaranje jače zajednice inovatora koja bi mogla međusobno komunicirati i dijeliti resurse. Predloženo je da se organizuju događaji kao što je Open Pitch Day, gdje bi inovatori mogli predstaviti svoje ideje potencijalnim investitorima.
Radulović je naglasila važnost ulaganja u inovativne ideje i razvoj novih proizvoda. Takođe, istakla je da je neophodno promovisati kulturu inovacija i investiranja u nove tehnologije.
Privrednici su kazali da je promocija inovacione kulture ključna za napredak. Zakon o porezu na dobit, koji podržava ulaganja u inovacije, važan je alat koji mnogi još uvijek nisu dovoljno iskoristili. Neophodno je stvoriti povoljno okruženje za venture kapital fondove, što je ključno za finansiranje malih firmi i startapova. Naglasili su da investicije u ove oblasti privlače specijalizovane fondove, dok standardni preduzetnici često nemaju hrabrosti da preuzmu rizik.
Nada Rakočević, sekretarka odbora udruženja ICT je istakla važnost podizanja svijesti o značaju, benefitima te stvaranje inovacione i investicione kulture kao polazne tačke koja će usloviti bolju iskorišćenot trenutnih alata i modela namjenjenih podsticanju i razvoju inovativnih proizvoda i usluga, kao i unaprjeđenju istih. Privredna komora Crne Gore, kao krovna institucija privrede, zajedno sa drugim poslovnim udruženjima u saradnji sa javnom upravom, ima značajnu ulogu u promociji inovacija koje bi bile fokusirane na potencijalne investitore i inovatore.
Bukilić smatra da je javna uprava ključna u usmjeravanju energije ka stvaranju proizvoda i podršci domaćim ICT kompanijama kroz sistem javnih nabavki. On je naglasio potrebu za privatno-javnim partnerstvima u infrastrukturnim projektima, kako bi se stvorio ambijent u kojem bi domaći ICT sektor imao prednost.
Vesna Simonović, Ministarstvo javne uprave, istakla je izazove s kojima se suočava digitalna transformacija, naglašavajući važnost strateškog dokumenata i akcionog plana pametne specijalizacije koji je trenutno u pripremi. Ona je predložila da se ključne inicijative prema Vladi, uključujući digitalnu transformaciju i podršku ICT sektoru, sprovode kroz koordinaciono tijelo za upravljanje procesom digitalne transformacije, koje bi zahtijevalo usvajanje predloženih mjera.
Zaključeno je da je neophodno formirati mrežu koja će doprineti digitalnoj transformaciji i podršci domaćim IT kompanijama, kako bi se stvorio povoljan poslovni ambijent i podstakle inovacije u ICT sektoru. Odbor za ICT će nastaviti da radi na ovim pitanjima, s ciljem da stvori povoljan ambijent za rast i razvoj ICT sektora, čineći ga ključnom privrednom granom koja će doprinijeti ekonomskoj snazi zemlje kroz inovacije, izvoz i stvaranje dodatne vrijednosti.