Infrastruktura kvaliteta osnova za ukidanje barijera u trgovini

Infrastruktura kvaliteta, koju čine institucije nadležne za poslove akreditacije, standardizacije, metrologije je osnova za ukidanje barijera u trgovini i nesmetan protok roba i usluga, kao i efektivno funkcionisanje nacionalnog i tržišta Evropske unije.
Ovo je saopšteno na sjednici Koordinacionog odbora za kvalitet Privredne komore 23. februara 2022. godine, tokom koje su prezentovani stanje i perspektive akreditacije u Crnoj Gori.
Akreditacija je potvrda da je tijelo za ocjenu usaglašenosti kompetentno i ima funkcionalan sistem menadžmenta, potrebnu i standardizovanu opremu, obučen i osposobljen kadar, primjenjene relevantne i međunarodno priznate metode, te objektivnu, nezavisnu i nepristrasnu realizaciju aktivnosti ocjene usaglašenosti. Akreditacija, između ostalog, pruža veću sigurnost za korisnika, povećava konkurentnost i pojednostavljuje globalnu trgovinu.
Anita Krulanović, direktorica Akreditacionog tijela Crne Gore, kazala je da se u Crnoj Gori sistem akreditacije sprovodi u skladu sa međunarodnim standardom ISO/IEC 17011. Akreditaciono tijelo je od 2011. punopravni član Evropske kooperacije za akrediticiju (EA), a u završnoj fazi procesa koji će rezultirati potpisivanjem EA MLA multilateralnog sporazuma koji, na određen način, predstavlja formalno priznanje da je ATCG ekvivalentno sa akreditacionim tijelima zemalja EU.
– ATCG je do sada akreditovalo 46 tijela za ocjenu usaglašenosti, a najveći broj njih se odnosi na laboratorije za ispitivanje i medicinske, kontrolna i sertifikaciona tijela, te proizvode i sisteme menadžmenta – rekla je Krulanović.
Tanja Radović, rukovoditeljka Službe za akreditaciju, govorila je o važnosti i doprinosu akreditacije, njenoj ulozi u infrastrukturi kvaliteta, evropskim trendovima u ovoj oblasti, organizacionoj strukturi, djelatnosti i aktivnostima ATCG-a. Ona je kazala je da je perspektiva ATCG, između ostalog, unapređenje sistema ocjenjivanja sa ciljem harmonizacije rada ocjenjivača, učešće u realizaciji programa i projekata unapređenja oblasti akreditacije i infrastrukture kvaliteta, te uspostavljanje i primjena planova operativne saradnje sa drugim akreditacionim tijelima u skladu sa potpisanim bilateralnim sporazumima.
Predsjednik koordinacionog odbora prof. dr Milan J. Perović, istakao je da akreditacija nije samo uslov za ulazak u EU, već i opstanka privrede i važan aktivan faktor u međunardonom sistemu svakodnevnih promjena.
On je podsjetio da je prvi zakon na našim prostorima koji se odnosi na akreditaciji usvojen 1995. godine, te da u tom procesu nismo kasnili u odnosu na Evropu. On je ukazao da akredaticija postiže dobre rezultate u snažnim državama sa jakom privredom.
Na sjednici je usvojen Plan aktivnosti Koordinacionog odbora za kvalitet u 2022. godini, kao okvir koji će biti modifikovan i dopunjavan po potrebi.
Plan, pored redovnih sjednica, obuhvata aktivnosti koje se odnose na promociju i unapređenje kvaliteta, širenje svijesti i podsticanje privrednih subjekata i javne uprave na uvođenje standarda, predstavljanje primjera dobre prakse uspostavljanja QMS u javnim preduzećima. Rad KO će biti usmjeren na ustanovljenje nacionalne nagrade za kvalitet i poslovnu izvrsnost u Crnoj Gori, te razmatranje mogućnosti revitalizacije Savjetovanja o infrastrukturi kvaliteta (SQM).
Marija Hajduković, direktorica Direktorata za strateško planiranje u javnoj upravi, međunarodnu saradnju i IPA projekte, pozdravila je ambiciozni plan Koordinacionog odbora. Ona je kazala da je Vlada usvojila plan i set aktivnosti čiji je cilj uspostavljanje mape uvođenja kvaliteta u javnoj administraciji, te analiza svih registara koji nedostaju u javnim institucijama.
– Nema kvaliteta u privredi bez kvaliteta u javnoj upravi – prokomentarisao je predsjednik Odbora Perović.
Sjednica je završena razmatranjem Izvještaja o obilježavanju Svjetskog dana kvaliteta i diskusijom tokom koje su se mogle čuti preporuke o unapređenju kulture kvaliteta u Crnoj Gori.