ICT sektor jača infrastrukturu, znanje i globalnu vidljivost

Na sjednici Odbora udruženja ICT Privredne komore Crne Gore održanoj 4. aprila prezentovani su pregled tržišta elektronskih komunikacija u Crnoj Gori – EKIP i Inicijativa za uspostavljanje kataloga crnogorskih ICT proizvoda i usluga. Razmatrana je aktivnost posjeta srednjim školama južnog regiona, kao i poziv za učešće na Sajmu industrijskih tehnologija GITEX 2025, Berlin. Usvojen je Izvještaj o radu Odbora za 2024.g.
Tokom sjednice, koju je vodio predsjednik Odbora Branimir Bukilić, pomoćnik izvršne direktorice EKIPA-a, Pavle Mijušković, dao je pregled tržišta elektronskih komunikacija u Crnoj Gori za 2025. godinu, a na osnovu prethodno urađenog istraživanja.
On je kazao da fiksna telefonija u Crnoj Gori bilježi stabilan broj korisnika, dok je Telekom najzastupljeniji sa 52,2% udjela, a broj prenesenih brojeva u mrežu značajno raste – prošle godine ih je bilo preko 1.150, što je rast od 130%. Tokom 2024. godine operatori elektronskih komunikacija uložili su skoro 81 milion eura, što je za 5,99% više u odnosu na 2023, a očekuju se i velika ulaganja do 2027. godine. Istakao je da ove investicije, koje su u posljednjih 10 godina premašile 775 miliona eura, doprinose boljoj informaciono-komunikacionoj infrastrukturi, dostupnosti modernih usluga i ukupnom ekonomskom rastu zemlje.
Privrednici su apelovali na EKIP kao regulatorno tijelo da interveniše u vezi sa neopravdano skupim određenim servisima. Istakli su potrebu za zajedničkim djelovanjem sa regulatorom kako bi se sagledali svi izazovi i pronašla rješenja. Naglasili su da je pristupačnost servisa ključna za ubrzanje digitalne transformacije koja je od suštinskog značaja za dalji razvoj privrede.
Sekretarka Odbora, Nada Rakočević, prezentovala je Izještaj o radu OU ICT za 2024.g, kojim je obuhvaćen širok spektarsprovedenih aktivnosti usmjerenih na promociju digitalne transformacije i pozicioniranje ICT sektora kao ključnog nosioca razvoja crnogorske ekonomije. Kroz strateški dijalog sa institucijama, organizaciju tematskih događaja i aktivno uključivanje u izradu zakonodavnih i razvojnih politika, Odbor je tokom godine intenzivno radio na otvaranju prostora za inovacije, bolju povezanost obrazovanja i tržišta rada, kao i međunarodnu promociju domaćih ICT kompanija. Realizacijom većine aktivnosti iz Akcionog plana, Odbor je potvrdio ulogu pouzdanog partnera privrede i države u procesu digitalne tranzicije.Predsjednik Odbora, Branimir Bukilić, predstavio je inicijativu za uspostavljanje kataloga crnogorskih ICT proizvoda i usluga, s ciljem bolje promocije crnogorskog ICT sektora. Ideja je da katalozi sa informacijama o svim proizvodima i uslugama, koje nude ICT kompanije, bude dostupan na veb portal, kao i ambasadama, sajmovima i konferencijama širom svijeta.. Na taj način bi se svim zainteresovanim stranama omogućio jasan uvid u domaće potencijale, te laksa promocija, čak i u neformalnim situacijama. Bukilić je pozvao predstavnike ICT sektora da popune upitnik i doprinesu izradi ovog kataloga.
On je takođe najavio nastavak aktivnosti posjeta srednjim školama u cilju promovisanja ICT zanimanja i animiranja srednjoškolaca da svoje buduće zanimanje bude u oblasti ICT. Najavljena je posjeta školama južnog regiona, sa fokusom na tehničke škole koje imaju iz ove oblasti. Istakao je da je cilj raditisa maturantima koji već pokazuju interesovanje za ICT zanimanja, kako bi ih informisali o aktuelnim trendovima, zanimanjima i mogućnostima u industriji. Pozvao je predstavnike kompanija da se pridruže programu i predstave učenicima različite oblasti – od softverskog inženjeringa do sajber bezbjednosti – kako bi im olakšali izbor budućih ICT fakulteta i karijere.
Na kraju, Ivana Parača iz Sektora za međunardnu saradnju PKCG, predstavila je predstojeći Međunarodni sajam industrijskih tehnologija GITEX Europe 2025, koji će se održati u Berlinu, u periodu od 21. do 23. maja 2025. godine.
GITEX Europe predstavlja izuzetnu platformu za umrežavanje tehnoloških profesionalaca, lidera iz industrije i inovativnih startapova, nudeći uvid u najnovije trendove i mogućnosti koje nudi savremena digitalna ekonomija Evrope.
Parača je istakla da Privredna komora Crne Gore, prepoznajući važnost internacionalizacije domaćih kompanija i jačanja njihove prisutnosti na međunarodnom tržištu, organizuje zajednički nastup crnogorskih firmi na nacionalnom štandu. Troškove zakupa i opremanja štanda u potpunosti snosi Privredna komora, čime dodatno podstiče domaće kompanije da se predstave u ovom prestižnom međunarodnom okruženju.
Pozvala je kompanije da se do 7.aprila prijave za učešće na sajmu u svojstvu izlagača kako bi Komora pristupila organizaciji učešća i sprovođenju svih neophodnih aktivnosti na vrijeme.