Hitno donijeti Uredbu o bližim elementima i metodologiji za određivanje cijena komunalnih usluga

Neophodna je hitna izmjena cjenovnika usluga komunalnih preduzeća jer komunalna privreda postaje nelikvidna i pitanje je vremena koliko još može izdržati u ovom stanju. Zato je od izuzetne važnosti urgentno donošenje Uredbe o bližim elementima i metodologiji za određivanje cijena komunalnih usluga, poručeno je sa sjednice Odbora udruženja komunalne privrede održanoj 16. jula.
Sjednicu je vodio zamjenik predsjednika Odbora, Alen Krivokapić, a u radu su pored članova, učestvovali i potpredsjednik Privredne komore, Dragan Kujović, predstavnici Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera mr Nenad Vitomirović, državni sekretar i mr Balša Bajagić, vd generalnog direktora direktorata za ekologiju Ivan Stanišić, načelnik direkcije za upravljanje otpadom i komunalne usluge i sekretarka Odbora, Maja Grbavčević.
Cilj je bio da se kroz saradnju i konstruktivnu diskusiju, unaprijedi postojeći Nacrt uredbe i pronađu rješenja koja će biti u interesu svih strana.
Privrednici su naglasili da je prethodna uredba oborena od strane Ustavnog suda zbog korektivnih faktora, koje je ova uredba sadržala. S obzirom na to, smatraju oni, potrebno je pronaći rješenje koje će biti u skladu sa zakonom i koje će odgovarati specifičnostima različitih komunalnih preduzeća širom Crne Gore.
Nenad Vitomirović, državni sekretar, kazao je da se komunalna preduzeća već dugi niz godina suočavaju sa brojnim problemima, te da se nada da će nova uredba doprinijeti njihovom rješavanju.
– Ministarstvo ima zadatak da olakša poslovanje i obezbijedi metodologije koje neće biti osporavane na Ustavnom sudu, kao što je to bio slučaj sa prethodnim uredbama. Cilj je da metodologija bude korektna i za građane i za privredu i uradićemo sve što je u našoj moći da zajedno sa vama dođemo do najboljeg rješenja – istakao je on.
Prema njegovim riječima, intenzivno se radi na pronalaženju pravnog osnova za korektivne faktore, a ako to ne bude moguće, razmotriće se mogućnost uredbe bez korektivnih faktora.
Balša Bajagić kazao je da je draft predloga uredbe pripremljen, te da će konačan dokument biti dostavljen kada prođe pravnu analizu.
– Cilj nam je učiniti poslovanje komunalnih preduzeće lakšim i želimo da se za svaku djelatnost odrede cijene u skladu sa zakonom – rekao je on.
Ivan Stanišić je istakao da je Radna grupa, u kojoj su članovi i predstavnici komunalnih preduzeća, dobila predlog korektivnih faktora koji će biti razmotreni.
– Kako bismo donijeli uredbu koja više neće padati na Ustavnom sudu, konsultovali smo pravne kancelarije. Međutim, njihova mišljenja su oprečna. Radimo na tome i u narednih petnaestak dana imaćemo konačan tekst uredbe koji će ići na javnu raspravu i biti dostavljen svima – istakao je on.
Privrednici smatraju da je hitno potrebno riješiti pitanje cjenovnika komunalnih usluga kako bi se izbjegao potpuni kolaps komunalnih preduzeća. Metodologija mora biti pravno utemeljena i prihvatljiva za sve strane. Naglasili su da je neophodno uključiti svi relevantne aktere u donošenje konačnih odluka.
Istakli su da je neophodno definisaniti kriterijume za postavljanje korektivnog faktora, jer je nemoguće utvrditi sastav i količinu komunalnog otpada, te da oni ne mogu biti isti u Podgorici, Bijelom Polju ili Petnjici.
Takođe, poručuju da, ako dođe do ukidanja korektivnog faktora, izjednačiće se cijena usluga za pravna i fizička lica, što bi dovelo do enormnog povećanja cijene za građane, zato treba postojati jedinstvena metodologija zbog velikih oscilacija. Ako je ocjena ustavnosti bila da se za određene djelatnosti ne mogu razlikovati korektivni faktori, rješenje je, smatraju oni, da najveći korektivni faktor bude za određenu djelatnost, uz mogućnost da ga privredna društva mogu umanjiti po potrebi.
Kako navode, prethodne dvije godine su nanijele veliku štetu privrednim društvima, te da sada imaju dvogodišnji moratorijum i zbog toga nisu u mogućnosti da koriguju cijene, koje po mišljenju privrednika, više ne mogu biti odraz socijalno-ekonomskih ciljeva, već se u obzir moraju uzeti svi elementi, uključujući inflaciju i osnovne troškove.
Privrednici su saglasni da prioritet treba da bude donošenje Uredbe koja je u skladu sa zakonom i koja predstavlja jedino moguće rješenje dok se ne izmijeni Zakon o komunalnim djelatnostima.
Na kraju, predstavnici ministarstva su poručili da će novi zakon biti urađen uz sugestije i predloge privrede, te da se samo zajedničkim radom može doći do najboljeg rješenja.