Država treba da ograniči cijenu goriva na pumpama
U Privrednoj komori Crne Gore 8. marta je organizovan sastanak članova Odbora udruženja energetike i rudarstva sa državnim sekretarom Ministarstva kapitalnih investicija Markom Perunovićem o aktuelnoj situaciji u sektoru.
Sastanak je vodio predsjednik Odbora Nikola Kovačević.
U fokusu su bile teme: markiranje i stvaranje strateških rezervi goriva, situacija na berzi električne energije, te nove kapitalne investicije poput HE Komarnica.
Tokom otvorenog razgovora sa predstavnikom Vlade, ocijenjeno je da je svima u interesu suzbijanje sivog tržišta goriva, što je intencija predloženog zakona koji reguliše ovo pitanje, ali da će markiranje prije svega stvoriti dodatni namet za krajnjeg potrošača. Kao alternativa predloženom, sugerisana je potreba intenziviranja aktivnosti organa uprava carina, policije i inspekcije kako bi se na ovaj problem adekvatno uticalo.
„Od markiranja goriva se neće ostvariti toliko benefita po budžet Crne Gore, koliko će se ono odraziti na cijenu derivata“, saglasni su učesnici sastanka.
Državni sekretar je ukazao na izuzetnu važnost kreiranja strateških rezervi goriva, što je dio EU regulative koju Crna Gora mora da ispuni. On je kao optimalni i najrealniji model za formiranje rezervi predložio tzv. princip ticketinga.
U osvrtu na aktuelni rast cijena goriva, na sastanku se čulo da se smanjenje akciza ne bi značajno odrazilo na krajnjeg potrošača, već je u aktuelnim uslovima potrebno biti spreman za ograničenje cijena goriva na pumpama.
Perunović je kazao da država u krajnjem slučaju ima mehanizme da umanji akcize i PDV od 21 odsto, te subvencioniše cijene.
Tokom sastanka je bilo riječi i o aktuelnoj cijeni električne energije na berzi koja ima tendenciju rasta.
– U svakoj državi proizvodnja treba da bude temelj zaštite lokalnih potrošača i kompanija od kretanja cijena na berzi električne energije – ocijenio je državni sekretar.
On je posebno apostrofirao važnost realizacije projekta izgradnje Hidroelektrane Komarnica, vrijedan oko 300 miliona eura, koji bi, prema njegovim riječima pokrenuo ekonomiju tog područja, stvorio nova radna mjesta i dodatnu vrijednost za državu.
– Sve što se danas ulaže u energetiku je dugoročni dobitak za državu – kazao je on.
Učesnici su sastanak ocijenili izuzetno kvalitetnim, uz preporuku da je potrebno da slični skupovi budu organizovani na mjesečnom nivou. Komora ostaje otvorena za saradnju sa Ministarstvom na svim pitanjima od značaja za privrednike.