Digitalna transformacija neostvariva bez adekvatno pozicioniranog IT sektora
Razvoj Industrije 4.0 jasno ukazuje da digitalna transformacija nije trend već potreba, a samo dobro razvijen IT sektor može pružiti kvalitetnu podršku tom procesu.
IT sektor ima potencijal da iz horizontalnog preraste u vertikalni prioritet. To je potencijal koji bi valorizacijom dao značajan udio u BDP, kako neposredno kroz plasiranje proizvoda i usluga na domaćem i inostranom tržištu, tako i posredno kroz digitalnu transformaciju crnogorske privrede.
Predstavnici IT sektora apleluju na donosioce politika da na adekvatan i sistemski način pozicioniraju IT sektor, na mjesto koje mu u savremenoj ekonomiji i pripada. S obzirom na važnost IT sektora u Industriji 4.0, potencijala koje ima i čiji razvoj može značajno uticati na podizanje konkurentnosti crnogorske privrede neophodno je da se na državnom nivou iskaže veći stepen razumijevanja procesa digitalne transformacije, uloge i potencijala IT sektora- poručeno je sa sjednice OU ICT.
Deseta sjednica Odbora udruženja informacionih i komunikacionih tehnologija održana je u prostorijama Glavnog kontrolno mjernog centra, u toranju na Dajbabskoj gori. Domaćini, Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP) tradicionalno je na prvoj sjednici Odbora u godini, prezentovala stanje na polju elektronskih komunikacija u Crnoj Gori.
Pavle Mijušković, zamjenik izvršnog direktora EKIP-a i rukovodilac sektora za elektronske mreže i servise, informisao je članice Odbora o vrijednostima najznačajnijih indikatora, te realizovanim i planiranim aktivnostima EKIP-a. Prezentovani podaci potvrđuju lidersku poziciju naše zemlje u pogledu komunikacione infrastrukture. Pokrivenost i dostupnost širokopojasnog pristupa internetu brzine veće ili jednake 100Mbps iznosi 78,45%. Trend porasta broja korisnika mobilne telefonije i mobilnog interneta zadržao je trend kontinuiranog rasta. Penetracija mobilne telefonije iznosila je 181% u 2021.godini Zaključak je da su osnovne pretpostavke za uspješno sprovođene procesa digitalne transformacije na zavidnom nivou.
Prihod sektora elektronskih komunikacija u predhodnoj godini iznosio je 211,81 miliona eura, a u investicije je uloženo 51,13 miliona eura. I ako se bilježi značajan pad investicija, koji je, recimo u 2016.godini iznosio oko 50% prihoda, one su i dalje na visokom nivou, na nivou oko 25% ukupih prihoda, što je i dalje iznad prosjeka investiranja ovog sektora na nivou Evropske unije, gdje ovaj sektor u investiranje ulaže oko 17% prihoda.
Prema redovnom godišnjem istraživanju, koje sprovodi EKIP, usluge mobilne telefonije koristi 98,2% građana Crne Gore. Evidentan je i visok nivo zadovoljsktva kvalitetom elektronskih komunikacionih usluga, između 83,1% i 92,5%, u zavisnosti od operatora. Takođe, istraživanje evidentira i visok nivo zadovoljstva cijenama elektronskih komunikacionih usluga, između 71,4% i 78,5%.
Najznačajnija aktivnost u narednom periodu je uspostavljanje 5G mreže, koja je ključna infrastruktura za implementaciju naprednih internet tehnologija.
Predstavljen je web portal na kom se na interaktivnim mapama nalaze podaci o elektronskoj komunikacionoj infrastrukturi kojom raspolažu operatori elektronskih komunikacija. Portal se nalazi na adresi www. geoportal.ekip.me.
Članice odbora usvojile su izvještaj o radu za 2021.godinu. Plan rada sa akcionim planom usvojen je uz ocjenu da je veoma kvalitetan i ambiciozan, i da od angažovanosti članica Odbora zavisi ispunjenje plana.
Koordinarka za izradu mape puta ka Cirkularnoj ekonomiji, Marija Raspopović, informisala je članice Odbora o statusu izrade i sadržaju ovog dokumenta, u čijoj izradi su mogućnost učešća imali svi predstavnici relevantnih sektora. Informisanje i aktivno učešće u kreiranju smjernica za pravce razvoja koji nam predstoje, pored digitalne transfromacije, cirkularne i zelene ekonomije, aktivnosti su u kojima je učešće privrednika neophodno jer se dobija na kvalitetu i kompletnosti.