Digitalizacija MMSP kao pokretačka snaga na putu ka održivoj ekonomiji
U fokusu sjednice Odbora udruženja malih i srednjih preduzeća Privredne komore Crne Gore održanoj 16. juna bili su digitalna transformacija MMSP i podrška finansiranju MSP putem dodatnog kapitala.
Sjednicu je vodio Veselin Mitrić, zamjenik predsjednice Odbora, uz podršku sekretara Veska Dragićevića, a u radu su pored čalanova, učestvovali i Milica Vučinić, Ministarstvo javne uprave, Vladimir Pavlović, WM Equity Partners, te Milan Marić, S&T Montenegro i član Odbora udruženja za ICT.
Sekretar Odbora, Vesko Dragićević je ocijenio da digitalna transformacija MMSP predstavlja značajnu temu u cjelokupnoj privredi u Crnjoj Gori, a čiji je cilj jačanje MMSP kao pokretačke snage na putu ka digitalnoj i održivoj ekonomiji.
– Digitalna transformacija omogućava MMSP da smanje troškove transakcija, poboljšaju komunikaciju, povećaju obim trgovinskih usluga, lakše se integrišu na globalna tržišta, te olakšaju pristup resursima i podrže inovacije – istakao je on.
Prem njegovim riječima, javna podrška digitalnoj transformaciji MMSP treba biti usmjerena na pružanje gotovih digitalnih rješenja koja su finansijski dostupna i mogu se lako integrisati u poslovne procese MMSP. Ova strategija je usklađena s “Strategijom MSP za održivu i digitalnu Evropu” koju je usvojila Evropska Komisija. Implementacija ove strategije u Crnoj Gori fokusiraće se na jačanje kapaciteta MMSP, primjenu digitalizacije u poslovanju i nabavku potrebne opreme za digitalizaciju. Takođe, pružiće se podrška kroz tehnološku podršku, obuku i usavršavanje, izgradnju kulture podataka, povezivanje sa centrima znanja i uspostavljanje savjetodavnih grupa.
Dragićević je istakao da podrška javne politike treba da obezbijedi dostupna digitalna rješenja za MMSP, budući da ona često nemaju kapacitete za samostalni razvoj.
– Prioriteti u stvaranju preduslova za digitalizaciju uključuju tehnološku podršku, obuku i usavršavanje, izgradnju kulture podataka, povezivanje sa mrežama znanja i uspostavljanje konsultativnih grupa – kazao je on. Dodao je da se specifična programska podrška fokusira na unapređenje poslovanja kroz e-trgovinu, digitalni marketing, automatizaciju poslovnih procesa i saradnju sa preduzetničkim eko-sistemom.
Milan Marić, S&T Montenegro, osvrnuo se na projekat e-komora, koji za cilj ima unapređenje efikasnosti internih procesa i pružanje novih servisa i usluga članicama Komore.
– Privredna komora Crne Gore započela je aktivnosti na digitalnoj transformaciji institucije s ciljem da prenese najbolja iskustva i prakse crnogorskoj privredi – istakao je Marić.
Prema njegovim riječima, kroz digitalizaciju poslovanja, očekuje se smanjenje resursa i poboljšanje digitalne pismenosti zaposlenih. Naime, projekat će omogućiti veću pristupačnost i dostupnost Komore putem web platforme, unapređenje usluga i servisa, participaciju privrednika u kreiranju mišljenja, brže dobijanje administrativnih dokumenata, promociju elektronskog poslovanja i efikasniji rad stručne službe. Takođe, projekat će omogućiti razmjenu podataka s državnim organima, obezbjeđivanje potvrda potrebnim preduzećima, te individualni virtuelni prostor za kompanije i uvid u Registar preduzeća.
– Digitalizacija Komore trebala bi da omogući bolju saradnju i direktnu razmjenu sa privredama regiona – istakao je on, dodjaući da će projekat Moja eKomora imati pozitivan multiplikativni efekat na poslovanje privrednih subjekata i omogućiti veću dostupnost servisa i usluga Komore.
Milica Vučinić, Ministarstvo Javne uprave predstavila je aktivnosti ovog minsitarstva, kazavši da je njegova uloga da, prije svega, kontinuirano kreira i unapređuje sisteme kojii pružaju usluge, kako građanima, tako i privredi.
– Usluge koje javna uprava pruža preko našeg portala u značajnoj mjeri je smanjen, od 200 usluga, svega 90 je elektoronskih. Zato aktivno radimo na unapređenju i uspostavljanju novog portala javne uprave, kako bi kreirali jedinstveni sitem za razmjenu informacija – kazala je ona.
Vladimir Pavlović, direktor WM Equity Partners prezentovao je podršku finansiranju MSP putem dodatnog kapitala.
On je kazao da je podrška finansiranja MSP putem dodatnog kapitala ključni cilj programa KATALIZATORI motora rasta (EoG) na Zapadnom Balkanu.
– Ovaj program ima za cilj mobilizaciju kapitala za održavanje rasta MSP i omogućavanje alternativnog finansiranja za poslovanje s visokim potencijalom – istakao je on.
Prema njegovim riječima, EoG aktivnosti usredsređuju se na pružanje podrške MSP u obezbeđivanju dodatnog kapitala za njihovu održivost, zadržavanje ili ponovno zapošljavanje radnika i očuvanje kapaciteta za budući rast. On je istakao da EoG pomaže u mobilizaciji kapitala za održavanje održivih malih i srednjih preduzeća i radnih mjesta nakon pandemije COVID-19 u kratkom roku i promoviše poboljšano finansiranje rasta MSP-a na dugi rok s fokusom na mala i srednja preduzeća u vlasništvu žena i čiji su direktori žene.
Pavićević je kazao da Program EoG takođe radi na razvoju inovativnih diverzifikovanih inicijativa za finansijske proizvode i usluge namijenjene MSP. To uključuje partnerstvo s tržišnim akterima i drugim zainteresovanim stranama radi identifikacije novih izvora finansiranja kao što su privatni kapital, alternativno finansiranje, preduzetnički kapital i fintech platforme.
On je tokom svog izlaganja ukazao i na razlike u finansiranju tradicionalnim putem i izvorima dodatnog kapitala, kao što su izdavanje digitalnih tokena i crowdfunding, istakavši da svaki ima svoje prednosti i mane. Pojasnio je i ulogu finansijskih partnera(institucija, fizičkih lica), kao i onih strateških.
– Očekivani rezultati ovog projekta su preko 100 miliona dolara mobilisanih finansija kao rezultat USG pomoći, uključujući 45 milliona dolara za MSP koje vode žene, te preko 2 000 preduzeća koje će imati korist od finansijskih usluga – zaključio je on.
Na kraju, sekretar Odbora Vesko Dragićević predstavio je stanje u sektoru MSP, istakavši da je učešće i rast mikro, malih i srednjih preduzeća od ključnog značaja za budući rast i razvoj ekonomije Crne Gore, s obzirom na to da MMSP predstavljaju veoma važan udio ekonomske aktivnosti u zemlji, ali i u regionu Zapadnog Balkana i imaju snažnu orijentaciju ka jedinstvenom tržištu Evropske Unije. Stoga, navodi Dragićević, od ključnog značaja je nova Strategija razvoja MMSP u Crnoj Gori 2023– 2026 na kojoj se trenutno radi.