Značaj mentorstva u poslovnom svijetu
Privredna komora Crne Gore je 1. novembra organizovala seminar „Značaj mentorstva u poslovnom svijetu“.
U pozdravnoj riječi, predstavnik Sektora za obrazovanje i kvalitet PKCG Vuko Jovanović kazao je da se današnji seminar fokusira na značaj mentorstva u modernom poslovnom ambijentu.
– Cilj seminara je da vam približi koncept i proces mentorstva a pritom i ukaže na njegovu važnost u uspješnom obavljanju poslovnog procesa – rekao je on.
Predavačica je bila Mr Mirjana Popović magistrica socioloških nauka i inkluzivnog obrazovanja. Realizovala je značajan broj obuka, treninga, seminara, radionica i predavanja o različitim temama o ljudskim pravima u najširem smislu, sistemu socijalne i dječje zaštite, obrazovanju i vaspitanju na svim nivoima od visokoškolskog do inkluzivnog, komunikacionim vještinama. Autorka je više publikacija i stručnih i naučnih radova iz domena ljudskih prava, rodne ravnopravnosti i inkluzije.
Popović je istakla da je mentorstvo temeljna forma ljudskog razvoja u kojoj jedna osoba ulaže vrijeme, energiju, lično iskustvo i znanje pomažući tako profesionalnom i ličnom rastu i razvoju druge osobe.
– Mentorstvo je, između ostalog, fokusirano na mentija, na rad jedan na jedan, te na proces razumjevanja i povjerenja, a okrenuto je otkrivanju talenata i izgradnji kapaciteta i vještina, kao i ka osobi više nego ka konkretnom zadatku – kazala je ona.
Govoreći o pojmu mentija, Popović je istakla da je to, prema definiciji, „odabrani učenik“.
– U praksi, menti je osoba koja ima potrebu za podrškom koju će joj pružiti mentor i koja želi da unaprijedi stečena znanja, lično se razvija, nauči nešto novo, ali i da dobije konkretan savjet. Uloga mentija zahtjeva da bude otvoren za nove načine rada i komunikacije, da ima volju za istraživanjem, da bude spreman za izazove i promjene – kazala je ona.
Kako je navela, mentiji su lično odgovorni za svoje učenje i razvoj, ali na tom putu imaju podršku mentora.
Prema njenim riječima, mentorstvo ne smije biti okrenuto ka znanju i iskustvu mentora i orijentisano na zadatak ili predstavljati priliku za traženje posla.
Tokom svog predavanja, Popović se posebno osvrnula na važnost samopouzdanja, ističući da je ono odraz odnosa prema samom sebi, ne zavisi od drugih ljudi i okolnosti, ne temelji se na iluzijama o sopstvenoj inferiornosti ili superiornosti u odnosu na druge.
– Pravo samopouzdanje je stvar stava, a osobe koje ga posjeduju nemaju strah od tuđeg mišljenja, javnog nastupa, kritike od strane drugih, osude, ne strahuju da će biti ponižene ili odbačene – istakla je ona.
Popović je takođe govorila o komunikacijskim vještinama i važnosti održavanja komunikacije koja se temelji na dvosmjernosti, odnosno na uspostavljanju povratne veze između sagovornika.
– Komunikacija sadrži verbalnu i neverbalnu komponentu (riječi, pokret, mimiku, naglasak, stil govora, položaj tijela) i odvija na dva nivoa: verbalno – sadržaj i neverbalno – osjećaji, stavovi – kazala je ona.
Na kraju, Popović je poručila da se mentorski odnos ne smije zloupotrebljavati ni na koji način, niti se smije pogrešno tumačiti. Mentori trebaju da budu svjesni granica sopstvenih sposobnosti i imaju obavezu da razvijaju sopstvene kompetencije posredstvom mentorske prakse. Na drugoj strani, menti treba da prihvati odgovornost za upravljanje odnosom, a mentor bi u tome trebalo da ga ohrabri i podržava njegovu nezavisnost u svakom smislu.