Vodič kroz vještačku inteligenciju: od osnova do primjene u poslovanju
Privredna komora Crne Gore organizovala je 18. jula obuku ,,Vodič kroz vještačku inteligenciju: od osnova do primjene u poslovanju’’.
– Vještačka inteligencija unosi velike promjene u poslovne procese, i u sve industrije. Seminar je koncipiran da pruži uvid u svijet vještačke inteligencije (AI) i njenih brojnih primjena u različitim sektorima poslovanja – kazala je u uvodnom obraćanju Ksenija Đukanović iz Sektora ze kvalitet i obrazovanje u PKCG.
Cilj seminara je bio da učesnici, bez obzira na profesionalnu profilaciju, steknu jasnu i sveobuhvatnu sliku ove moćne tehnologije, kao polazne osnove za unapređenje poslovnih procesa i donošenje boljih odluka.
Predavač je bio Ivan Bošković, izvršni direktor kompanije ITAS, koja se bavi primjenom vještačke inteligencije u različitim segmentima poslovanja. U domen istraživanja i primjene tehnologije vještačke inteligencije dolazi sa prethodnim višegodišnjim iskustvom na upravljačkim pozicijama u oblastima softverskog razvoja u privatnom sektoru i platnih sistema i fintech-a u Centralnoj banci Crne Gore.
Tokom seminara, učesnici su imali priliku da čuju više o ključnim temama vezanim za vještačku inteligenciju (AI) i mašinsko učenje.
Bošković je objasnio osnovne pojmove, koncepte i primjenu AI, naglašavajući kako ove tehnologije mogu unaprijediti različite aspekte poslovanja. Takođe je govorio o prepoznavanju prilika za implementaciju AI u organizacijama i kako odabrati najprikladnije projekte, sa naglaskom na etičke i društvene implikacije upotrebe AI tehnologija, te kako AI oblikuje radna mjesta i doprinosi razvoju ekonomije.
– Cilj današnje obuke je da različitim profilima ljudi iz poslovnog svijeta pružimo što sažetiji istorijski pregled vještačke inteligencije, njenih dostignuća i budućih trendova, kako bismo razmislili o primjeni te tehnologije u poslovanju i postali otporniji na nepredvidivosti budućnosti. Naša svrha nije samo povećanje profita i efikasnosti, već i osiguranje da naš biznis preživi buduće trendove – poručio je on.
Prema njegovim riječima, vještačka inteligencija je simulacija procesa ljudske inteligencije pomoću mašina, posebno računarskih sistema, koja obuhvata učenje, rasuđivanje i samoispravljanje.
Bošković je istakao da se pojam mašinsko učenje (ML) često miješa sa pojmom vještačka inteligencija.
– ML je naučna disciplina koja se bavi mogućnošću računarskog učenja bez eksplicitnog programiranja i predstavlja način za postizanje vještačke inteligencije, a neuronske mreže su matematički modeli, ključni dio oblasti vještačke inteligencije (AI) i dubokog učenja – kazao je on.
Učesnica seminara, Dejana Radović iz Sektora za informacione tehnologije Glavnog grada smatra da je organizovanje ovakvih obuka veoma značajno, kako za privredna društva, tako i za građane uopšte.
– Smatram da bi trebalo da bude više ovih seminara, a tema o vještačkoj inteligenciji i njenoj primjeni u praksi je izuzetno interesantna. Nadam se da će Privredna komora nastaviti sa sličnim obukama i da će je i druge organizacije slediti – poručila je ona.
Mirjana Rudović, BI communication istakla je da je današnja tema vrlo inspirativna, posebno za sve one iz sektora marketinga.
– Vještačka inteligencija nešto što može da doprinese poboljšanju našeg poslovanja, i svi treba da imamo u vidu da nam ona može pomoći, a ne da imamo strah od toga šta donosi. Slažem se sa predavačem koji je kazao da je nemoguće da mašina ikada može zamijeniti čovjeka u potpunosti – kazala je ona.