Stručno ponovo da postane ključno
Okrugli sto „Odnos modularizovanih obrazovnih programa i tržišta rada: potrebe i izazovi“, organizovan je 23. septembra u Privrednoj komori Crne Gore u saradnji sa Centrom za stručno obrazovanje.
U pozdravnoj riječi, predstavnica PKCG Marga Koković istakla je da stručno obrazovanje, prilagođeno savremenim proizvodnim procesima, podstiče inovacije i konkurentnost u kompanijama, omogućavajući učenicima da aktivno učestvuju u razvoju svoje karijere od samog početka. Privredna komora Crne Gore, u saradnji sa partnerskim organizacijama, a naročito sa CSO, u proteklom periodu radila je na promociji stručnog obrazovanja i unapređenju razvoja saradnje privrede i obrazovnog sistema, te učestvovala u izradi legislative, standarda zanimanja, programa obrazovanja, realizaciji dualnog obrazovanja, međunarodnih projekata iz ove oblasti, studijskih posjeta učenika i profesora…
– U cilju stimulisanja učenika za upis u dualni oblik obrazovanja, Privredna komora dodjeljuje stipendije učenicima prvih razreda, a tokom protekle školske 2023/2024. godine dodijelila je stipendije za 36 učenika – navela je Koković.
Ona je upoznala učesnike skupa sa projektom EmployVET Izgradnja kapaciteta u oblasti programa radno zasnovanog učenja čiji je cilj uključivanje poslodavaca u izgradnju i rezilijentnost stručnog obrazovanja.
Gordana Bošković, zamjenica direktorice CSO, istakla je da im je u fokusu što veće približavanje stručnog obrazovanja školama i privredi kako bi se napravila njegova simbioza sa tržištima rada i znanja.
– “Stručno” zaista želimo da bude “ključno” kao što poznati slogan kaže, a za to je potrebna simbioza svih stejkholdera u ovom procesu. Želja nam je što veća transparentnost CSO i što više povratnih infromacija od stejkholdera kako bismo kreirali obrazovne programe po zahtjevima privrede – rekla je ona.
Apelovala je na direktore srednjih stručnih škola da se njihove obrazovne institucije i učenici više uključe u takmčenja u vještinama kako bi se dodatno podsticala izvrsnost u ovim oblastima.
Mirjana Popović, rukovoditeljka Odjeljenja za razvoj kvalifikacija u stručnom obrazovanju, predstavila je CSO, aktivnosti koje sprovodi uz poseban fokus na aktuelno istraživanje o modularizovanim obrazovnim programima.
Ona je kazala da stručno obrazovanje u Crnoj Gori predstavlja važan dio obrazovnog sistema koji omogućava učenicima da steknu praktična i teorijska znanja potrebna za rad u različitim zanimanjima.
– Ovaj nivo obrazovanja priprema učenike za neposredan ulazak na tržište rada ili za nastavak obrazovanja na višim nivoima – rekla je ona.
Učesnici okruglog stola, predstavnici škola i privrede, tokom diskusije su iznijeli iskustva u radu sa modularizovanim obrazovnim programima, te izazovima u njihovoj implementaciji. Između ostalog, oni su razmotrili prilagođenost stručnog obrazovanja tržištu rada, stepen povezanosti s poslodavcima, neophodnost promocije ovog vida obrazovanja, modernizacije opreme i tehnologije, profesionalnog razvoja nastavnika i druga pitanja.