Računovodstvena regulativa – novine u primijeni MSFI 16-lizinga i nefinasijskog izvještavanja
Privredna komora Crne Gore je 24. novembra organizovala seminar „Računovodstvena regulativa- novine u primijeni MSFI 16-lizinga i nefinasijskog izvještavanja“.
Direktor sektora za obrazovanje i kvalitet dr Mladen Perazić, kazao je da se ovaj seminar organizuje u okviru projekta EU support to the Western Balkans 6 Chamber Investment Forum, a cilj je da se pruži teorijski i praktični pogled na računovodstveni tretman lizinga sa pregledom novina u implementaciji MSFI 16 lizinga kao i novine u Direktivama EU u dijelu izvještavanja o nefinansijskim performansama preduzeća.
Predavači su bili prof. dr. Ana Lalević Filipović, redovni profesor na Ekonomskom fakultetu u Podgorici i Saša Laketić, senior menadžer u sektoru za tržište kapitala i računovodstveno savjetodavne usluge (CMAAS) i sektoru za pružanje usluga revizije.
Prema riječima Lalević Filipović, uslovi poslovanja, koji bez presedana potvrđuju maksimu da je promjena jedina konstanta, sa svoje strane zahtijevaju i izmjene u konvencionalno ustrojenom modelu Računovodstvenog informacionog sistema (RIS-a).
– Reforme RIS-a se ne dešavaju samo na polju profesionalna računovodstvena regulative (MRS/MSFI), nego i u samom konceptu računovodstvenog izvještavanja. Kako bi zainteresovane strane (interne i eksterne) bile u mogućnosti da dobiju kvalitetan računovodstveni output, nužno je sastavljače finansijkih iskaza upoznati sa aktuelnim i značajnim temama na tom polju – istakla je ona.
Kako je navela, kroz navedeni seminar, cilj je da se zainteresovani polaznici upoznaju sa novinama koji nosi MSFI 16, posebno u dijelu priznavanja, mjerenja, prezentacije i objelodanjivanja lizinga za privredne subjekte koji primjenjuju.
– U tom smislu, smatram da je tema značajna i da ima velike koristi za privrednike, kako bi shodno tome bili u mogućnosti realnije da prikažu one bilansne pozicije koje tangira navedeni standard – istakla je Lalević Filipović.
Ona je kazala da teme koje se odnose na zaštitu životne sredine, socijalni i upravljački aspekt poslovanja preduzeća, sve više okupiraju pažnju kompanija koje imaju razvijenu svjesnost o društeno-odgovornom poslovanju (DOP), te da je cilj da se kroz prizmu Direktiva prvrednici upoznaju sa novinama na tom polju.
Lalević Filipović je tokom predavanja ukazala i na aktuelnosti koje postoje i koje još možemo očekivati kroz normativna akta, u dijelu izvještavanja o nefinanijskim performasama preduzeća (ESG-kriterijumi), kao i kako je navedeno pitanje regulisano kroz akuelni Zakon o računovodstvo u Crnoj Gori.
– S namjerom da se istakne značaj, pored ekonomske i za socijalnu i ekološku dimenziju poslovanja javlja se potreba za nefinansijskim izvještavanjem – kazala je ona, dodajući da je to dobrovoljan, sveobuhvatan i sistematičan proces prikupljanja i objavljivanja nefinansijskih informacija na bazi kojih je moguće steći uvid u korporativna ostvarenja kao i u postignuće ciljeva održivog razvoja.
Lalević Filipović je istakla da nefinansijsko izvještavanje predstavlja integralni dio Zakona o računovodstvu, ali s obzirom na svoj fokus (kome je namijenjen) još uvijek nije integrisan u poslovnu politiku kompanija.
Tokom seminara, predavač Laketić je govorio o lizingu i njegovim uslovima, periodu zakupa, te računovodstvenom obuhvatanju lizinga kod korisnika i davaoca.
Prema njegovim riječima, lizing je sporazum kojim davalac lizinga prenosi pravo korišćenja imovine primaocu lizinga u zamjenu za naknadu ili niz plaćanja tokom ugovorenog perioda .
– Lizing je finansijski ukoliko prenosi suštinski sve rizike i nagrade u vezi sa vlasništvom, a operativni ako ne prenosi suštinski sve rizike i nagrade u vezi sa vlasništvom – kazao je on.
Laketić je istakao da svi lizinzi spadaju u oblast MSFI 16, osim onih koji se odnose na: istraživanje ili korišćenje neregenerativnih resursa; biološka sredstva u okviru MRS 41, ugovore o koncesijama za usluge u okviru IFRIC 12; licence intelektualne svojine koje izdaje davalac lizinga u okviru MSFI 15; prava koja posjeduju primaoci lizinga po određenim ugovorima o licenciranju (filmovi, patenti, autorska prava itd.); ostala nematerijalna sredstva.