Prezentacija „Platforma za CE označavanje“ – Ključni korak ka jedinstvenom tržištu EU
Privredna komora Crne Gore je 27. novembra organizovala prezentaciju „Platforma za CE označavanje“.
Događaj je organizovan u okviru projekta pod nazivom „Podrška komorskom investicionom forumu Zapadnog Balkana za razvoj zajedničkog regionalnog tržišta“, koji realizuje Komorski investicioni forum šest zemalja Zapadnog Balkana uz podršku Evropske komisije.
Marga Koković iz Sektora za obrazovanje i kvalitet, PKCG istakla je u uvodnom obraćanju da jedinstveno evropsko tržište, zahtijeva da svi proizvodi plasirani na njemu ispunjavaju stroge uslove bezbjednosti, zdravlja i zaštite životne sredine.
– CE oznaka na proizvodu je potvrda da proizvodi ispunjavaju bitne zahtjeve evropskih direktiva i standarda. Platforma, koju ćemo danas predstaviti, osmišljena je da uštedi vrijeme i trud u pronalaženju i razumijevanju kompleksnih EU propisa, omogućavajući da se fokus bude na ono što je najvažnije – razvoj poslovanja – kazala je ona.
Prema njenim riječima, uz pomoć ove platforme, kreirane kao set upitnika, korisnici mogu na jednostavan način pronaći sve relevantne informacije o direktivama Novog pristupa koje se odnose na njihove proizvode i usluge, čime se pojednostavljuje proces ocjenjivanja usklađenosti i obezbjeđuje sigurnost proizvoda na tržištu. Ove informacije su važne za realizaciju procesa označavanja proizvoda CE oznakom za sva tržišta koja pripadaju zapadno balkanskoj šestorci.
Više o temi govorila je Natalija Jovičić Zarić, ekspertkinja iz kompanije Simplify outsourcing doo iz Beograda, koja ima preko 30 godina iskustva u svijetu kvaliteta, aktivnosti ocjenjivanja usaglašenosti, akreditacije i standardizacije. Takođe ima značajno iskustvo iz oblasti direktiva novog pristupa i globalnog pristupa (slobodno kretanje robe, bezbjednost proizvoda, CE oznaka).
Ona je istakla da je svrha formiranja Platforme za CE označavanje da podrže mala i srednja preduzeća iz zemalja Zapadnog Balkana 6 (WB6) u dobijanju potpunih, jasnih i pouzdanih informacija i uputstava u vezi sa usklađenošću njihovih proizvoda sa propisima i pravilima za CE označavanje koje je obavezno za plasman određenih grupa proizvoda na tržište EU.
– Ova platforma, kroz bazu znanja, pruža sve potrebne informacije, dokumenta, podatke i uputstva o uslovima i procedurama za sticanje prava na postavljanje CE oznake. Pored toga, nudi digitalni alat koji korisnicima malim i srednjim preduzećima omogućava brzu provjeru da li je određeni proizvod obuhvaćen nekom EU direktivom/regulativom, sa ciljem dobijanja preliminarne procjene primjenljivosti tehničkih propisa na njihov proizvod – kazala je Jovičić Zarić.
Kako je navela, platforma obuhvata multidisciplinarni pristup i uključuje eksperte iz svih zemalja Zapadnog Balkana. Kroz četiri zvanična jezika regiona – engleski, bosanski/crnogorski/srpski, makedonski i albanski – pruža korisnicima konsolidovane informacije o CE označavanju i direktivama koje regulišu plasman proizvoda na tržište EU.
– Proizvođači preuzimaju punu odgovornost za usaglašenost proizvoda sa direktivama, čak i kada koriste komponente iz različitih izvora – istakla je Jovičić Zarić, ukazujući na značaj pravilne tehničke dokumentacije koja prati svaki proizvod.
Istakla je da platforma nudi i konsultativni izvještaj o primjenjivosti direktiva, kao i linkove ka relevantnim regulativama, harmonizovanim standardima i nadležnim tijelima.
Posebno je naglasila da je CE oznaka obavezna, ne samo za nove proizvode već i za polovne koji se uvoze izvan EU, kao i za značajno modifikovane proizvode koji se smatraju novim.
– Svaki proizvođač, bez obzira da li se nalazi unutar ili van Evropske unije, može da postavi CE znak na svoj proizvod, ali mora da sprovede odgovarajuću proceduru ocjene usaglašenosti – rekla je Jovičić Zarić, istakavši odgovornost proizvođača u čitavom procesu.
Ona je kazala da je platforma dizajnirana da olakša identifikaciju primjenjivih direktiva i izbor odgovarajućih postupaka ocjene usaglašenosti, što uključuje: projektovanje proizvoda, proizvodnju, te pripremu tehničke dokumentacije koja detaljno opisuje konstrukciju, proizvodni proces i bezbjedno korišćenje.
– Ovaj projekat predstavlja ključni korak ka unapređenju konkurentnosti regionalnih privreda i lakšem plasmanu proizvoda na zahtjevno tržište Evropske unije – zaključila je Jovičić Zarić.