Obuka kao ključna karika u upravljanju ljudskim resursima

Privredna komora Crne Gore je 22. marta organizovala seminar na temu „ Obuka kao ključna karika u upravljanju ljudskim resursima “.
– Najznačajniji resurs jednog preduzeća/organizacije/institucije jesu ljudi koji pokreću procese. Zato je upravljanje ljudskim resursima jedna od najznačajnijih dimenzija radnog procesa, u kojoj obuke predstavljaju značajnu komponentu, koja doprinosi postizanju kvaliteta radnog procesa, ali i kvaliteta organizacione kulture – istakao je u svom uvodnom obraćanju Mladen Perazić, direktor Sektora za obrazovanje i kvalitet PKCG.
Predavačica je bila Mirjana Popović, magistrica socioloških nauka i inkluzivnog obrazovanja, koja je realizovala značajan broj obuka, treninga, seminara, radionica i predavanja o ljudskim pravima, sistemu socijalne i dječje zaštite, obrazovanju i vaspitanju na svim nivoima od visokoškolskog do inkluzivnog, kao i o komunikacionim vještinama. Autorka je više publikacija, stručnih i naučnih radova iz domena ljudskih prava, rodne ravnopravnosti i inkluzije.
Ona je istakla da su obuke, odnosno treninzi za zaposlene izuzetno važni, ali je jednako važno i njihovo kvalitetno planiranje, prepoznavanje potreba i obezbjeđivanje transfera na nivou organizacije znanja nakon završenih obuka.
Prema njenim riječima, u procesu planiranja, realizacije, evaluacije obuke i omogućavanja transfera znanja treba se čuvati pukog formalizma.
Kako je navela, to znači da proces definisanja potrebe za obukom, sadržaj izabrane obuke, cilj koji želimo postići njenom realizacijom, kao i odabir zaposlenih koji će ih pohađati treba da odgovara istinskim potrebama zaposlenih u organizaciji, njihovom radnom mjestu, kompetencijama koje su im potrebne i od kojih zavisi i razvoj organizacije i lični razvoj zaposlenog.
– Obukama se postiže sticanje novih znanja, vještina, sposobnosti, karakteristika i oblika ponašanja koje omogućavaju pojedincu preuzimanje složenijih poslova i pozicija, te ga pripremaju za budućnost i dolazeće zahtjeve – istakla je Popović.
Ona je tokom svog predavanja ukazala na sličnosti i razlike pojmova koji se odnose na obrazovanje, obuku i razvoj, te pojasnila stilove učenja i osnovne principe upravljanja ljudskim resursima. Takođe, istakla je važnost sociološko-kulturološkog pogleda, akcentujući posebnost svakog čovjeka i njegove specifičnosti, naročito kada je u pitanju učenje.
– Uspjeh u upravljanju ljudskim resursima zavisi u značajnoj mjeri od sposobnosti menadžmenta da prepozna obrazovanje, obuke i razvoj zaposlenih kao jedan od najznačajnijih segmenata HR, kao i da ulaže u tu oblast – kazala je Popović.
Naredni seminar „Evaluacija sistema internih kontrola“ Privredna komora organizuje 05. aprila, a predavač će biti prof. dr Ivo Županović.