Novi trendovi u privlačenju i zadržavanju radnika
Privredna komora Crne Gore je 22. septembra organizovala seminar na temu „Novi trendovi u privlačenju i zadržavanju radnika“.
U fokusu seminara bili su employer branding, istraživanje potreba postojećih i potencijalnih radnika, konkretne mjere, te stvaranje i operacionalizacija modela privlačenja i zadržavanja radne snage.
– Tržišta rada doživljavaju značajne promjene zbog kojih je privlačenje i zadržavanje radnika postalo izrazito zahtjevno. Faktori koji utiču na tu novu, kompleksnu poslovnu stvarnost višestruki su i međusobno se prepliću: smjena generacijskih grupa među onima koji traže posao, drugačije potrebe i očekivanja pripadnika generacije Z od poslodavaca, uticaj pandemijske „pauze“ na životne i radne perspektive, odlazak kvalitetne radne snage na zapadna tržišta rada i sl – kazala je u svom uvodnom obraćanju Ksenija Đukanović, samostalna savjetnica u Sektoru za obrazovanje i kvalitet.
Predavač na seminaru bio je Željko Zoričić, trener, konsultant i preduzetnik, sa preko 20 godina iskustva na području ličnog i organizacionog razvoja. Međunarodni je konsultant EBRD-a, te sertifikovani trener kompanije Henkel.
Prema njegovim riječima, kvalifikovani radnici napuštaju svoje poslodavce i države iz niza razloga. Veće plate i bolji uslovi rada samo su neki od njih, a većina važnih uzroka ostaje neprepoznata i neadresirana.
– Razvoj tehnologije, dostupnost informacija i posljedične društvene promjene uticali su na sliku uspjeha u društvu, a mlađe osobe u toj slici sebe najčešće ne vide kao manualne radnike bilo koje vrste – istakao je Zoričić.
Kako je naveo, svaki realističan poslodavac mora uzeti u obzir činjenicu da pripadnike različitih generacija treba tretirati različito kad je riječ o mjerama privlačenja i zadržavanja.
Zoričić smatra da je najprije neophodno uraditi istraživanje potreba ciljnih grupa na tržištu radne snage.
– Ideja istraživanja je bliska mnogim poslovnim organizacijama. Uspješne kompanije istražuju potrebe tržišta, zadovoljstvo kupaca, kupovnu moć, navike potrošača i brojne druge poslovno relevantne parametre – kazao je on.
Prema njegovim riječima, poslodavac čiji brend odgovara potrebama ciljne grupe imaće veće šanse privući i zadržati radnike od konkurenta koji ne praktikuje istraživanje potreba onih koje želi privući.
On navodi da je takođe neophodno pripremiti set mogućih mjera kojima će se privlačiti i zadržavati radnici. Zatim sprovesti istraživanje kako bi utvrdili kako pojedine mjere percipiraju radnici u okvirima pojedinih zanimanja, te po kriterijumu starosnih grupa. Percepcije radnika se mijenjaju i zato je važno periodično istraživanja ponavljati.
– Kad sprovedemo analizu i definišemo model, krećemo u implementaciju, evaluaciju i fino podešavanje tog modela, a zatim mjerimo učinke primjene, ostvarenje zadanih ciljeva i povrata na investiciju – zaključio je Zoričić.
Naredni seminar Privredna komora organizuje 28. septembra u 10 časova, a predavačica će biti će biti Jelena Vuletić, iskusni bankar, ekspert za finansijski rizik, poslovni konsalting i trening.