Nefinansijsko izvještavanje (Izvještaj o održivosti) – Šta propisuju Direktive i kakvi su izazovi primjene u Crnoj Gori
Privredna komora Crne Gore organizovala je 15. februara seminar „Nefinansijsko izvještavanje (Izvještaj o održivosti) – Šta propisuju Direktive i kakvi su izazovi primjene u Crnoj Gori”.
– Cilj je da se računovodstvena javnost, kao i rukovodne i upravljačke strukture u kompaniji upoznaju sa budućim normativnim zahtjevima u pogledu računovodstvenog izveštavanja – kazao je u svom uvodnom obraćanju direktor Sektora za obrazovanje i kvalitet u PKCG, dr Mladen Perazić.
Prema njegovim riječima, krajnji cilj je bolja informisanost i priprema nefinansijskih izvještaja (Izvještaja o održivosti), kao i podizanje svijesti o nužnosti promjene postojećeg sistema upravljanja, u pravcu uspostavljanja balansa između tradicionalnog cilja kompanije-profit i sve nužnijeg holističkog pristupa održivog razvoja.
Predavačica je bila prof. dr Ana Lalević Filipović, redovni profesor na Ekonomskom fakultetu u Podgorici na predmetima Računovodstvo, Upravljačko računovodstvo i Računovodstvo troškova. Objavila je značajan broj referenci: jednu monografiju; nekoliko univerzitetskih udžbenika, kao i udžbenike za srednju stručnu školu, više desetina članaka publikovanih u renomiranim međunarodnim bazama i domaćim časopisima.
Ona je istakla da razlog iniciranja navedene teme proističe otuda što je zelena tranzicija, pa i u sistemu računovodstvenog izvještavanja, s razlogom eksplicitno počela da zaokuplja pažnju naučne i stručne javnosti s kraja prošlog i početka novog milenijuma.
Prema njenim riječima, glavni pokretač su aktivnosti koje su doprinijele ekološkim katastrofama i degradirajuće uticale na životnu sredinu. S tim u vezi, usvajanjem Agende održivog razvoja UN kojim je globalno definisano 17 ciljeva održivog razvoja decidno se navodi i “reforma” računovodstvenog sistema, na način da je kroz podcilj 12.6.1 dat podsticaj kompanijama da u svoj sistem izvještavanja uključe i informacije koje se odnose na ekološki (Environmental), socijalni (Social) i upravljački (Governance) aspektima poslovanja, odnosno da izvještavaju o ESG kriterijumima.
– Nefinansijsko izvještavanje, prožeto kroz Direktivu 2014/95/EU, bez presedana predstavlja značajan reformski iskorak u sistemu računovodstvenog izvještavanja iz razloga što uvodi zahtjev da određeni bilansni adresati izvještavaju o ESG aspektima poslovanja – istakla je Lalević Filipović.
Ona je kazala da, kako se na regulatornom nivou dešavaju značajne promjene, i kako će iste biti obavezujuće za sve zemlje članice, kao i one koje to žele biti, kroz navedeni seminar se želi u krajnjem ukazati na izozove koji nas u ovom dijelu očekuju kako bi iste i spremno dočekali.
– S obzirom na to da tradicionalne paradigme poslovanja u svim segmentima više ne važe, iste zahtijevaju radikalnu transformaciju koja nužno zahtijeva i promjenu korporativne svijesti. U tom kontekstu, bez sumnje, želim da kroz prezentaciju novina u dijelu računovodstvenog izvještavanja, kao i kroz diskusiju, podstaknem svjesnost o promjeni načina djelovanja, te više usmjerim pažnju u pravcu podsticanja održivog razvoja na svim nivoima poslovanja – kazala je Lalević Filipović.
Tokom predavanja, ona je ukazala na ključne razlike između finansijskog i nefinansijskog izvještavanja, dosadašnja akta (Direktive, Uredbe i sl.), ko je u obavezi da sastavlja nefinansijski izvještaj (Izvještaj o održivosti), te kako on izgleda (suštinski i formalno).
Naredni seminar „Saopštenje za javnost – izjava, najava, obavještenje, priprema intervjua“, Privredna komora organizuje 22. februara, a predavačica će biti mr Snežana Burzan Vuksanović, stručnjak iz oblasti medija i PR-a i direktorica JU KIC „Budo Tomović“.