Medijska i digitalna pismenost kao izazov u kontekstu biznisa i svakodnevnog života
Privredna komora Crne Gore je 18. oktobra organizovala seminar„Medijska i digitalna pismenost kao izazov u kontekstu biznisa i svakodnevnog života“.
U pozdravnoj riječi, predstavnica Sektora za obrazovanje i kvalitet PKCG Marga Koković kazala je da izazov više ne predstavlja samo pristupanje informacijama, već njihova organizacija; odnosno da se postavlja pitanje kako te informacije upotrijebiti na najbolji način.
Prema njenim riječima, konstantan rad na vlastitom digitalnom i medijskom obrazovanju svakome od nas, između ostalog, omogućava jasniji pogled na granicu između stvarnog svijeta i onog koji su proizveli mediji.
Predavač je bio prof. dr Nenad Vujadinović sa Univerziteta Donja Gorica na predmetima iz oblasti komunikacija, rodnih studija i kreativnih industrija. Dugi niz godina, bavi se i praktičnim radom u oblasti marketinških komunikacija i brendiranja kao kreator komunikacionih strategija i kreativni direktor. Uradio je veći broj lokalnih i internacionalnih kampanja za više različitih klijenata, sarađujući s nekoliko reklamnih kompanija u regionu, ali i kao samostalni ekspert u ovoj oblasti. Autor je i niza knjiga, naučnih tekstova, pozorišnih komada i scenarija, i višestruko je nagrađivan za svoj kreativni rad u oblasti umjetnosti. Dobitnik je nagrade Open Ad Golden Drum za TV reklamu na festivalu „Zlatni bubanj“ u Portorožu 2006, a za svoj rad u oblasti kreativnih industrija dobio je priznanja i na prestižnim internacionalnim advertajzing festivalima u Moskvi (MIAF 2006) i Njujorku (New York Festivals 2007).
Vujadinović je istakao da je jedno od osnovnih pravila kreativnosti i kritičkog razmišljanja da rušite sve i sve dovodite u pitanje pa gradite ponovo.
– U kreativnosti je najvažnija stvar izaći izvan okvira. Nemojte zarobiti sebe već oslobodite svoj um, jer su najveće prepreke uvijek u našim glavama i to je najveći problem i za medijsku pismenost – kazao je on.
Prema njegovim riječima, zasićenost porukama predstavlja još jedan veliki problem našeg vremena, jer količina informacija dostupnih svakom od nas neprestano raste.
– Najveću količinu informacija proizvedu obični ljudi i to slanjem e-mailova i ažuriranjem svojih naloga na socijalnim mrežama, web stranicama i blogovima. Izazov ne predstavlja pristup informacijama već zamor informacijama i pitanje kako ih možemo upotrebiti – rekao je Vujadinović.
Ističe da danas sve manje imamo vremena da budemo sami sa sobom, a dokolica je važna jer se iz nje rađa kreativnost, kada naš um ne prima informacije.
Kako je naveo, istraživanja su pokazala da, na godišnjem nivou, izloženost prosječne osobe medijima konstantno raste. Istraživači su zaključili da se to događa kao posljedica takozvanog multitaskinga.
– Na primjer, ukoliko u vremenskom intervalu od pet minuta istovremeno kucamo SMS poruku ili poruku na nekoj od društvenih mreža, gledamo video na Youtube-u i slušamo muziku na radiju, vrijeme izloženosti medijima se pretvara u 3×5, dakle, u 15 minuta. Iz ovoga zaključujemo da vrijeme izloženosti medijima nije ograničeno na 24 sata dnevno – istakao je Vujadinović.
On je takođe kazao da je preuzimanje kontrole jako važno za medijsku pismenost.
– Mi djecu treba da naučimo medijskoj pismenosti i tako utičemo na sadržaje koje gledaju. A jedini način za to je da gledamo te sadržaje zajedno sa njima i razvijamo njihove navike. Moramo djeci davati nešto što je najvrednije a to je naše vrijeme – poručio je Vujadinović.