Konflikti na radnom mjestu

Privredna komora Crne Gore je 30. novembra organizovala seminar na temu „Konflikti na radnom mjestu“.
– Prepoznavanje prirode i vrste konflikta u radnoj sredini, kao i mogućnosti za njihovo konstruktivno rješavanje su važni preduslovi za postizanje uspjeha, kako na radnom mjestu, tako i u svim drugim društvenim odnosima u koje ulazimo tokom dana – istakla je u svom uvodnom obraćanju Ksenija Đukanović, samostalna savjetnica u Sektoru za obrazovanje i kvalitet PKCG.
Predavačica je bila Mirjana Popović, magistrica socioloških nauka i inkluzivnog obrazovanja, koja je realizovala značajan broj obuka, treninga, seminara, radionica i predavanja o ljudskim pravima, sistemu socijalne i dječje zaštite, obrazovanju i vaspitanju na svim nivoima od visokoškolskog do inkluzivnog, kao i o komunikacionim vještinama. Autorka je više publikacija, stručnih i naučnih radova iz domena ljudskih prava, rodne ravnopravnosti i inkluzije.
Prema njenim riječima, cilj obuke je da, pored definisanja fenomena konflikta i određenja vrsta konfliktnog ponašanja i modela upravljanja konfliktom, rasvijetli i druge elemente koji daju osobenost konfliktu, a to su ljudske potrebe, vrijednosti i stavovi koji su i najčešći razlozi ulaska u konfliktne odnose.
Ona je kazala da smo, ukoliko pravilno upravljamo sa konfliktom i prepoznajemo specifičnosti toka konfliktnog procesa, na dobrom putu da u radnoj organizaciji pokrenemo kreativne procese, povećamo produktivnost i nivo samopouzdanja, kao i osjećaj zadovoljstva kod zaposlenih.
Istakla je da se na taj način kreira sigurno okruženje za rad i visok stepen povjerenja, kako među zaposlenima, tako i na relaciji upravljačka struktura zaposleni.
– U konfliktu svaka strana teži da ostvari sopstvene ciljeve, pa se često pogrešno vjeruje da se konflikt može isključivo riješiti time što će jedna strana iz njega izaći kao pobjednik, a druga kao gubitnik – istakla je Popović.
Prema njenim riječima, stil upravljanja konfliktom koji će se koristiti zavisiće u mnogome od situacije, kao i od vrste konflikata, te da je najčešći integrativni stil, koji je često prihvatljiv za sve strane, jer ih u velikoj mjeri podjednako poštuje.
Popović je tokom seminara govorila i o značaju upravljanja emocijama, razlici između emocija i osjećanja, te samopouzdanju i medijaciji.
– Emocije nas pokreću i motivišu na akciju, ali mogu i da nas demotivišu, pasivizuju, zatvaraju, dok su osjećanja nastala na emocijama trajnija i stabilnija i utiču na naše odluke i način života – kazala je ona, dodajući da su tehnike upravljanja emocijama vrlo značajne, te da ih je važno savladati, kako one ne bi upravljale našim životima.
Naredni događaj biće okrugli sto „Izazovi gejming industrije“, koji Privredna komora organizuje 15. decembra, sa ciljem ukazivanja na potencijal i značaj razvoja e-sport industrije u Crnoj Gori i regionu.