Kako odabrati, voditi i motivisati saradnike
Privredna komora Crne Gore je u saradnji sa Elite Academy Balkans, 6. marta organizovala seminar „Kako odabrati, voditi i motivisati saradnike“.
Direktor Sektora za obrazovanje i kvalitet, PKCG dr Mladen Perazić istakao je u uvodnom izlaganju da je motivisati, a time i zadržati ključne zaposlene saradnike u timu ili kompaniji i od njih izvući maksimum, izuzetno značajno za dugoročni uspjeh kompanije.
Predavač je bio Milorad Pavićević, koji je bio dugogodišnji direktor stranih kompanija za Balkan (Delta, Nestle Adriatic, Chipita, Pompea), nakon čega 2015. godine pokreće Elite Academy Balkans, najprije kad dio italijanske Elite Academy iz Firenze, a od 2022. godine šire svoje aktivnosti i postaju veoma značajna organizacija za obuke i primjenu Soft skills i najnaprednijih metodologija u radu sa ljudima na Balkanu.
Učesnici seminara imali su priliku da saznaju kako pravilno odabrati nove saradnike, kako i koliko ulagati u njihov razvoj i kako izgraditi vrhunski tim.
Pavićević je istakao da ukoliko zamislimo kompaniju kao organizam, neophodno je da znamo ko smo, šta smo i gdje želimo stići.
– Moramo imati jasnu viziju, misiju,napraviti strategiju i planove kako do cilja – kazao je on.
Prema njegovim riječima, cilj transformacije sektora ljudskih resursa je povećanje efektivnosti i efikasnosti menadžmenta ljudskih resursa u organizaciji. Kako navodi, uskoro će se pojaviti odjeljenja za ljudska iskustva, odnosno People Experience Department.
– Ne, to nije odjeljenje ljudskih resursa. To je novi tim koji se fokusira na životno iskustvo zaposlenih i njihov razvoj u kompaniji. Trenutni nedostatak talenata navodi rukovodstva kompanija da se pažljivije pozabave sa dobrobiti zaposlenih – kazao je Pavićević.
Istakao je da bi odjeljenje za ljudska iskustva imalo zaposlene, koji bi se fokusirali na životno iskustvo radnika i težili bi da kompanije nastave da rade na poboljšanjima za zaposlene. Upoređujući odnos između odjeljenja ljudskih resursa i ovog novog odjeljenja sa sličnim, ali različitim pozicijama su kao računovodstvo i finansije unutar korporativne strukture.
– Skrumovi, sprintovi i timovi će biti široko rasprostranjeni jer poslodavci privlače radnike iz cijele kompanije, pa čak i izvan organizacije da rade na određenim projektima. „Opraštamo“ se od hijerarhijskih načina rada i stavljamo ljude u ove novije konstrukcije – rekao je Pavićević.
Kako je kazao, mogućnosti razvoja karijere će biti uslov za pridobijanje i zadržavanje radnika, posebno generacije Z. Nova struktura znači da će HR morati da preispita programe podsticaja i mjerenja učinka, jer zaposleni možda ne rade za svoje uobičajene supervizore. Sada se fokusira na kontinuirane povratne informacije od onoga ko nadgleda zaposlenog, pristup koji bolje funkcioniše u okruženju zasnovanom na projektu.
On je takođe naveo da su stalna edukacija, mentorstvo i karijerni plan izuzetno važni za profesionalni razvoj.
– Zaposlenima je važno da imaju pristup obukama i radionicama kako bi unaprijedili svoje vještine i znanje, a mogućnost mentorstva pruža zaposlenima podršku i smjernice za razvoj karijere. Definisanje jasnog i realnog puta za napredovanje u karijeri daje zaposlenima osjećaj sigurnosti i perspektive – istakao je Pavićević.
On je na kraju poručio da je za postizanje uspjeha u poslu važno da organizacije podržavaju zaposlene u balansiranju između profesionalnih obaveza i ličnih interesa. Ovo podrazumijeva omogućavanje fleksibilnosti u radnom vremenu i prilagođavanje poslovnih ciljeva sa potrebama zaposlenih.