Javno-privatno partnerstvo za kvalitetno stručno obrazovanje
Predsjednica Privredne komore Crne Gore dr Nina Drakić govorila je na otvaranju Konferencije „Javno-privatno partnerstvo za kvalitetno stručno obrazovanje“, koju su organizovali Ministarstvo prosvjete, PKCG, Agencija za obrazovanje i internacionalizaciju Austrije (OEAD) i Centar za stručno obrazovanje.
Tokom izlaganja, predsjednica Drakić je istakla aktivnu ulogu Privredne komore u transformaciji društva, potencirajući da ključni doprinos tom procesu pruža sistem obrazovanja.
– Komora ulaže dodatnu energiju u cilju adekvatnog razvoja sistema obrazovanja koji će biti usklađen sa potrebama privrede i okrenut budućnosti – kazala je ona.
Apostrofirala je da ljudski potencijal osigurava napredak zemlje, te da znanje i intelektualni kapital predstavljaju uslove za strateški razvoj svih savremenih kompanija, obezbjeđujući na taj način veću dodatu vrijednost proizvodima i uslugama, odnosno bolju konkurentnost na tržištu.
Nedostatak kvalifikovanih radnika smatra se jednim od glavnih izazova za sve koji se bave biznisom. pa zato i evropske komore promovišu ključnu ulogu stručnog obrazovanja.
– Povećanje udjela praktičnog rada u obrazovnim programima, kao i standarda i kriterijuma za dobijanje diplome je jasan pravac kojeg se treba držati. Takođe je potrebno osavremeniti proces učenja i na što bolji način iskoristiti mogućnosti koje pružaju nove digitalne tehnologije. Time obrazovanje postaje bolje, praktičnije i jeftinije, a kod učenika se podstiče kreativnost, inovativnost i podiže nivo informatičke pismenosti. Na taj način ćemo stručnom obrazovanju vratiti ugled i promocijom kvalifikacija uticati na društvenu atraktivnost stručnih obrazovnih programa – rekla je Drakić.
Podsjetila je na to da je Privredna komora jedan od pokretača inicijative za implementaciju dualnog sistema obrazovanja u Crnoj Gori. Sve veći broj privrednih subjekata učestvuje u ovom projektu, znajući da će na taj način dobiti zaposlene koji dobro poznaju proces rada u kompaniji. Komora je prošle školske godine obezbijedila sredstva za 40 učenika prvih razreda, kako bi podsticala mlade da se uključe u dualni sistem obrazovanja.
– Sigurna sam da ćemo, kao društvo koje uči i stalno napreduje, i dalje raditi na unapređenju crnogorskog obrazovnog sistema u cjelini, i dati puni doprinos kreiranju ekonomije znanja u Crnoj Gori – zaključila je predsjednica PKCG.
Ministar prosvjete Miomir Vojinović istakao je opredjeljenje nadležnih ka razvijanju kvalitetnog sistema stručnog obrazovanja koji će svakom pojedincu ponuditi cjeloživotno učenje, što je realnost u vremenu kada su promjene i zahtjevi tržišta rada sve brži i često nepredvidljivi. Prema njegovim riječima, svijest o potrebi cjeloživotnog učenja je još na niskom nivou, u prilog čemu govori i mala uključenost populacije u ove procese od oko tri odsto, a cilj je da bude makar 15 procenata.
– Spremni smo da gradimo Crnu Goru kao zemlju konkurentne, razvijene ekonomije, društvo koja uči i čine ga inovatori spremni da se suoče sa izazovima, imaju visok nivo sposobnosti za zaposlenje, znanje, vještine i sposobnosti za lični i profesionalni razvoj, kao i za socijalnu inkluziju – rekao je ministar.
Ambasador Austrije u Crnoj Gori Karl Michael Miler kazao je da je Crna Gora na dobrom putu da optimizira stručno obrazovanje. U tom procesu, naša zemlja, ali i Srbija te Bosna i Hercegovina imaju veliku podršku Austrije, čiji je model dualnog obrazovanja veoma popularan diljem Evrope.
Direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković potvrdio je važnost austrijske podrške i podsjetio da je ove godine upisana šesta generacija učenika po modelu dualnog obrazovanja, čiji kvalitet, u partnerstvu sa svim nosiocima ovog projekta, treba dodatno unaprijediti.
Direktor Austrijske agencije za obrazovanje i internacionalizaciju dr Jakob Calice istakao je tradiciju dualnog obrazovanja u toj državi gdje 70 odsto mladih, koji imaju 15 ili 16 godina, želi da pohađa stručno obrazovanje.
Šefica Odjela za obrazovnu politiku WHO u Privrednoj komori Austrije Melina Schneider ukazala je na važnost kooperacije između privrede i obrazovanja, na primjer u kreiranju kurikuluma, organizovanju završnih ispita te obučavanju trenera u preduzećima.
Tokom konferencije, Slobodan Savović, vd. generalnog direktora u Ministarstvu prosvjete govorio je o stanju i ulozi stručnog obrazovanja u konkurentnosti i zapošljivosti – odgovoru na promjene u potrebama tržišta rada za vještinama.
Predstavnica Sektora za obrazovanje i kvalitet Privredne komore Ksenija Đukanović govorila je na panelu pod nazivom „Efikasno javno – privatno partnerstvo za kvalitetno stručno obrazovanje u Crnoj Gori – privatni sektor kao pouzdan partner stručnom obrazovanju“, zajedno sa mr Milijanom Vukotić Jelušić, Ministarstvo prosvjete Crne Gore, Melinom Schneider iz Privredne komore Austrije, Mirjanom Kovačević iz Privredna komora Srbije, Filipom Lazovićem iz Unije poslodavaca i Kai Dieckmannom, Regent Porto Montenegro.
„Efektivno javno-privatno partnerstvo u obezbjeđenju kvalitetnog učenja uz rad – korak naprijed“ bila je tema završnog panela konferencije tokom kog su govorili Dusko Rajković, Centar za stručno obrazovanje, Kurt Schmid, IBW Austrija, Tarik Zaimović, ICT Cortex, Nikola Rovčanin, EPCG, Sonja Dabetić, JU Srednja stručna škola „Ivan Uskoković“, Podgorica i Zora Bogićević, Ministarstvo prosvjete.