Analiza finansijskih izvještaja – teorijski i praktični aspekt
Privredna komora Crne Gore je 12. oktobra organizovala seminar: „Analiza finansijskih izvještaja-teorijski i praktični aspekt “.
U pozdravnoj riječi, direktor Sektora za obrazovanje i kvalitet PKCG dr Mladen Perazić je istakao da je cilj seminara da se polaznici upoznaju, potvrde ili prošire postojeća znanja u dijelu razumijevanja suštine, sadržine i strukture seta finansijskih iskaza, ali i da kroz praktične primjere sagledaju značaj pokazatelja koji se dobijaju analizom samih finansijskih iskaza.
Predavačica je bila prof. dr Ana Lalević Filipović, redovni profesor na Ekonomskom fakultetu u Podgorici na predmetima Računovodstvo, Upravljačko računovodstvo i Računovodstvo troškova. Objavila je značajan broj referenci: monografiju; nekoliko univerzitetskih udžbenika, kao i udžbenike za srednju stručnu školu, više desetina članaka publikovanih u renomiranim međunarodnim bazama i domaćim časopisima.
Učesnici seminara imali su priliku da se ne samo sa teorijskog nego i sa praktičnog aspekta upoznaju sa navedenom problematikom, koja je značajna u dijelu sagledavanja i ocjene imovinskog, finansijskog i prinosnog položaja kako privrednog društva u kome oni posluju, tako i privrednih društava sa kojima imaju određene poslovne odnose. Detaljnom procjenom i interpretacijom pokazatelja dobijenih kroz analizu finansijskih iskaza, bilansni adresati su u mogućnosti da ocjene imovinski, finansijski i prinosni položaj i da na bazi toga donesu relevantnije poslovne odluke.
Prof. Lalević-Filipović je istakla da je ova tema inkorporirana u okviru, kako i izvještaja menadžmenta, tako i biznis plana kompanije i ocjenila da o istoj treba više govoriti, da se adekvatno prepoznao značaj informacija koje se dobijaju obradom finansijskih izvještaja, posebno u dijelu poslovnog odlučivanja.
– Prema Konceptualnom okviru za finansijsko izvještavanje cilj opšte namjene je “pružanje finansijskih informacija o izvještajnom entitetu, koje su korisne postojećim i potencijalnim investitorima, zajmodavcima i drugim povjeriocima, prilikom donošenja odluka o kupovini, prodaji ili držanje vlasničkih i dužničkih instrumenata i obezbjeđivanje ili izmirenje zajmova i ostalih kreditnih formi.“ – kazala je ona.
Kako je prof. Ana Lalević-Filipović istakla, suština nije samo sastaviti finansijske iskaze, već ih treba analizirati i kasnije prezentovati nekome i pojasniti. Pojasnila je takođe da je kod nas praksa da prikupimo određene ekonomske promjene, koje knjižimo i obrađujemo na kraju poslovne godine i na osnovu njih sastavljamo finansijske iskaze. Istakla je da poenta nije da te finansijske iskaze čuvamo već da ih učinimo transparentnim. To se radi zbog eksternih korisnika, da bi neki potencijalni investitor bio u mogućnosti da pročita podatke iz finansiskog iskaza, analizira ih i na osnovu toga donose određene odluke da li da investira u akcije te kompanije-kazala je profesorica Lalević-Filipović.