Radovanović na VEF ekonomskim razgovorima u Turskoj
Bečki ekonomski forum (VEF) organizovao je 17. maja u Istanbulu razgovore na temu “Ekonomija kao pokretačka snaga u teškim i nesigurnim vremenima”.
U okviru panela “Ubrzanje ekonomskog razvoja kroz lokalnu, regionalnu i međunarodnu saradnju”, u ime Privredne komore Crne Gore govorio je potpredsjednik Pavle D. Radovanović.
On je kazao da privredne komore imaju esencijalnu ulogu u podsticanju ekonomskog razvoja jer predstavljaju “glas” privrede i imaju kapacitete i znanje da njene opravdane zahtjeve pretoče u konkretne akcije. Dodatan kvalitet i snagu imaju komore javnog prava, kao što su privredne komore u Austriji, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji, Hrvatskoj, Bosni I Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori…
– Rad komora utiče na jačanje privrede, poboljšanje poslovnog okruženja, stopu zaposlenosti, rast prihoda naših zemalja, te stoga doprinosimo ekonomskoj i socijalnoj stabilnosti. Snažan smo i pouzdan partner vladama u pogledu sprovođenja nacionalnih programa reformi, a u cilju podsticanja ekonomskog razvoja, sprovodimo aktivnosti na državnom i međunarodnom nivou – istakao je Radovanović.
Prema njegovim riječima, otvorena tržišta ključ su ekonomskog rasta i razvoja, te se stoga komore zalažu za efektivan i efikasan trgovinski sistem u globalizovanom svijetu. One promovišu internacionalizaciju preduzeća i unapređenje jedinstvenog tržišta.
– Promovišemo izvoz i nudimo širok spektar usluga internacionalizacije. Na evropskoj osnovi dio smo Evropske mreže preduzeća (Enterprise Europe Network) i pomažemo preduzećima da iskoriste mogućnosti unutrašnjeg tržišta i razviju prekograničnu saradnju i biznis – kazao je potpredsjednik Radovanović.
Značajnu podršku realizaciji navedenih aktivnosti pružaju međunarodne komorske asocijacije, koje predstavljaju forume za razmjenu znanja -Eurochambres, Asocijacije komora Mediterana (ASCAME), Forum komora jadransko-jonske regije, Asocijacija balkanskih komora, Komorski investicioni forum Zapadnog Balkana.
Tema panela Istanbulskih ekonomskih razgovora bila je i “Razmatranje otpornosti turske ekonomije u vremenu prilika i izazova”.
Učesnici skupa bili su predstavnici Evropske komisije, države domaćina, Evropske investicione banke, ambasadori i drugi članovi VEF.
Promovisanje regionalne ekonomske saradnje cilj je Bečkog ekonomskog foruma od osnivanja 2004. godine. Među osnivačima Bečkog ekonomskog foruma su neke od najpoznatijih austrijskih kompanija i industrijalaca, a članice su Albanija, Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Kosovo , Moldavija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Rumunija, Slovenija, Turska i Ukrajina.
Premijeri država u regionu su, zajedno sa austrijskim saveznim kancelarom, članovi Pokroviteljskog odbora Bečkog ekonomskog foruma. Svi akreditovani ambasadori u Austriji zemalja članica VEF-a učestvuju u aktivnostima VEF-a kao članovi Komiteta ambasadora. Bečki ekonomski forum je međunarodna nevladina organizacija i specijalni konsultativni status pri Ekonomskom i socijalnom vijeću Ujedinjenih naroda (ECOSOC).