Održani Generalna skupština i Kongres Eurochambres-a: Uloga poslovne zajednice ključna u zelenoj tranziciji i industrijskoj konkurentnosti EU

Predstavnica Privredne komore Crne Gore, Tanja Radusinović učestvovala je na Skupštini evropske asocijacije privrednih komora Eurochambres i Kongresu ovog udruženja, koji su održani 12 – 14. juna u Antverpenu, Belgija.
Na Skupštini su razmatrani izvještaj o radu i finansijski izvještaj za 2023. godinu. Posebna pažnja posvećena je predstavljanju rezultata nedavno završenih izbora za Evropski parlament, kao i njihovim implikacijama u konekstu budućih aktivnosti u kampanji Eurochambres-a „Povratak na posao“ u razdoblju 2024- 2029.
Zasijedanje Skupštine bila je prilika da se razmijene informacije o ekonomskim prilikama u zemljama članicama asocijacije, kao i aktivnostima koje komore sprovode.
Eurochambres zastupa interese 20 miliona kompanija i okuplja 45 nacionalnih i 1.700 regionalnih i lokalnih komora. Preko 93% kompanija koje zastupaju komore okupljene u Eurochambres-u su mala i srednja preduzeća koja zapošljavaju preko 120 miliona radnika.
Dvodnevni Kongres Eurochambres-a okupio je predstavnike svih komora članica različitog nivoa, koji su pored brojnih panela i radionica održanih u okviru glavne teme “Navigacija novim horizontima, stvaranje prilika” imali priliku da se umrežavaju, dijele ideje i iskustva.
Kongres su otvorili Predsjednik asocijacije Vladimir Dlouhy i Cathy Berx, guvernerka provincije Antwerp, a keynote govornik ovog skupa bio je izvršni potpredsjednik Evropske komisije Maroš Šefčović.
Potpredsjednik Šefčović je u okviru teme “Mogućnosti i izazovi za novi politički ciklus” govorio o značaju zelene trancizicije i industrijske konkurentnosti, kao ključnim prioritetima za budući razvoj Evropske unije.
Govoreći o zelenoj tranziciji, rekao je da Evropljani i evropske kompanije žele bližu interakciju s političkim nivoom, uz ocjenu da još uvijek postoji jasna posvećenost klimatskoj neutralnosti, ali da socijalna pravda mora biti njen ključni dio.
Apostrofirao je da se moraju maksimalno iskoristiti prilike Evropskog zelenog dogovora uz minimiziranje troškova, što predstavlja strategiju za dugoročni rast i prosperitet, te da Evropa mora ostati super sila kada je u pitanju zelena tehnologija, uz konkurentnost koja predstavlja vrhunski prioritet za EU.
-Vi, evropske komore privrede i industrije, igrate važnu ulogu u podršci našim biznisima da zadrže i dalje razvijaju svoju konkurentnost. Svjesni smo da je to od vitalnog značaja ako želimo nastaviti računati na podršku Evropljana i evropskih biznisa, posebno za zelene politike – istakao je on.
On se tokom svog izlaganja osvrnuo i na seriju dijaloga o čistoj industriji koje je imao sa predsjednicom von der Leyen, sa fokusom na različitie sektorievažne za ekonomsku budućnost, a koji su najviše pogođeni zelenom tranzicijom.
Prema njegovim riječima, treba učiniti sve da evropska dekarbonizacijska agenda funkcioniše, a obezbjeđivanje uslova za prosperitet naše ekonomije i industrije, trebalo bi biti fokus za naredni period. To uključuje osiguranje da napori Evrope u istraživanju i inovacijama budu usklađeni s našim potrebama za dekarbonizacijom – istakao je on.
Posebno, naglašava Šefčovič, mora se osigurati pravi pristup finansiranju za kompanije i maksimalno korištenje javnog i privatnog finansiranja za ponovno oživljavanje industrijskog razvoja u Evropi, kako bi se lanci vrijednosti učinili otpornijim, i podržali njihovi napori za diverzifikaciju. Kako je naveo, neophodno je iskoristiti industrijsku politiku da se unaprijedi globalna konkurentnost EU i njena privlačnost za ulaganje i poslovanje.
– Ovo neće biti lak zadatak i biće moguće samo ako svi akteri djeluju u skladu, radeći zajedno ka istim ciljevima. Zato nam trebate vi – preduzeća, ekonomske pokretačke snage našeg kontinenta – da nastavite raditi sa nama. Računamo na svakog od vas, posebno privredne komore u Evropi, da nastavite da dajete neprocjenjiv doprinos, ne samo Evropskoj komisiji, već i nacionalnim vlastima – poručio je Ševčović.
Tokom trajanja Kongresa diskutovalo se o temama kao što su: implikacija digitalne i zelene tranzicije na biznis i ulozi koju komore mogu imati kao podrška ovom procesu; mapiranje ekonomskih izazova i mogućnosti za novi period EU; pogled poslovnih lidera na evoluciju industrije – istraživanje trgovine, lanca snabdijevanja i novih tehnoloških granica; uloga komora u rješavanju nedostatka vještina.
Predstavnici komora su kroz format radionica razgovarali o mogućnosti širenja i unapređenja usluga koje nude svom članstvu, te o drugim aktuelnim temama važnim za funkcionisanja ovih institucija koje su glas svojih nacionalnih privreda.
Kongres je završen obraćanjem predsjednika Vlade Luksemburga Luc Friedena, te zaključnim riječima predsjednika Eurochambresa.
Paralelno sa održavanjem Kongresa organizovan je i sastanak u proširenom sastavu Eurochambresove mreže ženskog preduzetništva.
Na ovom sastanku, Tanja Radusinović je prezentovala aktivnosti Privredne komore Crne Gore u ovoj oblasti. Pored aktivnosti Koordinacionog odbora za žensko preduzetništvo, istakla je i aktivnosti u okviru Evropske mreže preduzetništva, ustanovljavanje nagrade Komore u oblasti ženskog preduzetništva, te podršku koju Komora pruža svim inicijativama u Crnoj Gori za koje cijeni da mogu doprinijeti ekonomskom snaženju žena.