Francuska iskustva značajna za suzbijanje sajber kriminala
Privredna komora, Udruženje francusko-crnogorskih preduzeća (UFCP) i Ambasada Francuske u Crnoj Gori organizovali su 29. novembra konferenciju „Sajber bezbjednost – potencijalne opasnosti i iskustva Francuske“.
Sajber kriminal raste eksponencijalno, a nedavna dešavanja u Crnoj Gori su jedan od dokaza opasnosti koje ova prijetnja sa sobom nosi. Zato su razgovori na ovu temu i organizacija Konferencije izuzetno važni, posebno u svjetlu činjenice da je Francuska otvorila Regionalni centar za borbu protiv sajber kriminala u Crnoj Gori, koji je na skupu dodatno afirmisan.
Otvarajući Konferenciju, potpredsjednik Privredne komore Dragan Kujović istakao je važnost sajber bezbjednosti naročito u susret digitalnoj transformaciji kao velikoj šansi za unapređenje našeg društva, u kojoj veoma važnu ulogu ima krovna asocijacija crnogorske privrede.
– Međutim, digitalna transformacija, pored benefita, nosi i nove rizike. Uspostavljanje informacionih sistema koji komuniciraju putem interneta i sve češće izmještanje poslovanja u takozvani sajber prostor, više nego ikad ugrozilo je privatnost podataka, pa zaštita ovog ključnog resursa predstavlja prioritet – kazao je Kujović.
Prema njegovim riječima, pred svim akterima društva je da doprinesu podizanju svijesti o ovom značajnom faktoru bezbjednosti.
– Naš zadatak, bez obzira iz koje sfere dolazimo, jeste da učinimo sve da očuvamo sajber prostor uspostavljanjem kvalitetnog zakonodavnog okvira, osnaživanjem institucija sistema nadležnih za ovu oblast, te alata i mehanizama za prevenciju i blagovremenu i primjerenu reakciju kada se sajber incidenti dogode – rekao je potpredsjednik Komore.
Podsjetio je da je ova asocijacija, kao partner u Tempus projektu „Unapređenje obrazovanja u oblasti sajber bezbjednosti”, sprovela niz aktivnosti na poboljšavanju stanja u ovoj oblasti, uključujući i organizovanje više stručnih radionica u cilju jačanja kapaciteta privrede da se suoči sa sve izraženijim i učestalijim sajber prijetnjama.
Ambasador Francuske u Crnoj Gori Christian Thimonier izrazio je posebno zadovoljstvo i zahvalnost Privrednoj komori što je, uz saradnju Ambasade i Crnogorsko-francuskog kluba, organizovala ovako važan skup.
On je istakao da cilj skupa da ukaže preduzećima, organizacijama i administraciji, kako da efikasnije rade na borbi protiv sajber kriminala.
– Izuzetno je važno da istaknemo da, bez obzira na veličinu preduzeća, ona mogu biti jednako osjetljiva na sajber napade, te je stoga značajno da razmijenimo iskustva Francuske i sarađujemo na ovom polju – kazao je Thimonier, dodajući da je važno motivisati sve zaposlene kako bi efikasnije radili u ovoj oblasti.
Prema njegovim riječima, Crna Gora se nalazi u evropskom i svjetskom, otvorenom prostoru, koji ima svoje rizike, ali i prilke, te da problem sajber kriminala nije od juče, već problem sadašnjice i sjutrašnjice.
Dušan Polović, v.d. generalnog direktora Direktorata za infrastrukturu, informacionu bezbjednost, digitalizaciju i e-servise u Ministarstvu javne uprave, istakao je važnost podrške koju je država dobila od Francuske, IT i akademske zajednice kako bi otklonila posljedice napada na vladinu informatičku infrastrukturu.
– Kolege iz ICT i akademske zajednice su akteri na koje najviše računamo u unapređenju sajber bezbjednosti, a raduje što se kod nas formira Centar za borbu protiv sajber kriminala. Da bismo došli do adekvatnog sajber ekostitema koji će omogućiti digitalnu transformaciju moramo sinergetski da radimo – rekao je predstavnik Ministarstva.
Vlada je, prema njegovim riječima, u procesu donošenja novog normativnog akta o bezbjednosti usaglašenim sa EU direktivom. Biće uložena značajna sredstva u bezbjednost vladine infrastrukture, uz formiranje agencije za sajber bezbjednost i government SOC tima.
– Ali, rezultati ne mogu biti postignuti bez saradnje sa privredom i akademskom zajednicom. Pred nama je, između ostalog i projekat Digitalne akademije, sa kojim treba da startujemo do kraja godine. U procesu smo pregovaranja i za ulazak u projekat Digitalna Evropa koji će otvoriti brojne mogućnosti privredi, NVO sektoru, ICT zajednici, startapovima i drugima, pristup značajnom finansijskom fondu pa će apliciranjem za projekte, zajedno sa javnom upravom, doprinijeti digitalnoj transformaciji Crne Gore – rekao je Polović.
Cédric Grousset, direktor novoosnovanog Regionalnog centra za borbu protiv sajber kriminala predstavio je projekat kreiranja te institucije u našoj državi, kao rezultat inicijative Ministarstva vanjskih poslova Francuske u partnerstvu sa Slovenijom.
– Postoji 17 ovakvih centara od kojih su pojedini aktivni već 20-ak godina. Ovo je jedan od prvih koji će se fokusirati na Zapadni Balkan i borbu protiv sajber kriminala – rekao je Grousset.
Istakao je važnost saradnje koja je uspostavljena sa Univerzitetom Crne Gore.
– Postoji manjak kvalifikacija za javnu upravu u ovim oblastima. Neophodne su kontinuirane obuke u akademskom miljeu za studente i ostale zainteresovane strane pa to treba da bude dio ponude Univerziteta – naveo je on
Rajko Uskoković, predsjednik Udruženja francusko-crnogorskih preduzeća, raduje se zbog nastavka uspješne saradnje sa Privrednom komorom koja doprinosi snažnijem povezivanju francuskih i crnogorskih kompanija.
– Tema sajber kriminala je veoma značajna za sve nas u Crnoj Gori i uspjeli smo da na razgovore o njoj okupimo renomirane i uticajne kompanije koje mogu da prenesu svoja iskustva – rekao je Uskoković.
Tokom Konferencije, poručnik Cédric Grousset govorio je o uticaju francuske nacionalne žandarmerije na kompanije u pogledu sajber bezbjednosti. On je istakao potrebu marljivog rada kako bi se razvila svijest o ovoj temi, koji, između ostalog, uključuje organizacije seminara i radionica sa privredom u cilju izgradnje mreže povjerenja u ovoj oblasti i jačanja otpornosti preduzeća na sajber napade.
Dražen Višnjić, direktor Cyber Space Company koja daje inpute industriji i pomaže prilikom projektovanja sistema sajber bezbjednosti, imao je prezentaciju na temu „Evolucija sajber prevara, malvera i kriminalnih servisa“. Istakao je da nizak stepen razvoja svijesti o značaju zaštite od sajber kriminala dovodi do velikih problema, te da se samo tokom ove godine pojavilo se preko 300 vrsta malicioznog softvera.
Ivan Kwiatkowski, viši istraživač za sajber bezbjednost u timu za globalno istraživanje i analizu kompanije Kaspersky, govorio je o ransomwareu i ekosistemu sajber kriminala. On je istakao da su kroz 15-godišnju istoriju žrtve ransomwarea često preduzeća sa velikim profitom, ali i institucije, pa tako 29 odsto njih čine opštine, a 16 odsto bolnice. Ransomware grupe targetiraju ciljeve koji nijesu slučajni, a piratska aktivnost je često njihova tačka ulaska u informatičke sisteme.
Tiodor Jovović, glavni biznis direktor Sky Express Montenegro, govorio je o korporativnoj i sektorskoj sajber bezbjednosti. Centralni problem je, prema njegovim riječima, nedostatak kadra za rad u sajber bezbjednosti i poimanja potrebe da se oni uključe u razvoj kompanije. Ističe da se sajber napad nije desio samo u našoj državi već i u BIH, Srbiji, Albaniji, Hrvatskoj, nakon čega je došlo do objavljivanja velikog broja privatnih podataka i blokada sistema.
U fokusu prezentacije Nicolasa Rabrenovića, predstavnika French Techa u Srbiji, bili su savjeti i iskustva start up preduzeća u oblasti digitalne bezbjednosti. Njegova kompanija pomaže klijentima da upravljaju sa 125 milijardi dolara na bezbjedan način, a u prethodnom periodu odbila je 2450 napada na servere i aplikacije. Ističe da ulaganje u sigurnost nije trošak, već investicija u sigurnu budućnost.
Cédric Silvestre, predstavio je kompaniju i nagrađivanu aplikaciju Olvid, odnosno njihovo savremeno rješenje za zaštitu sajber bezbjednosti u preduzećima.
Albion Bikliqi, regionalni menadžer za sajber bezbjednost Telegroupa, govorio je o standardu ISO 27001 koji se odnosi na bezbjednost informacija i upravljanje rizikom. Rizici će postati sve veći u svim segmentima i potrebno je da se odbranimo. Primjena ovog standarda omogućava bezbjednost informacija u vladinim institucijama javnim i privatnim preduzećima, a kada imate to – imate sve. Zato je potrebno ozbiljno implementirati standard uz neophodnu edukaciju svih zaposlenih, kazao je on.
Dragoslav Kenjić, tehnički direktor kompanije Čikom, predstavio je ulogu zaposlenih u sistemu sajber bezbjednosti. Kenjić smatra da kontrola sajber bezbjednosti iziskuje enormna ulaganja, ali da se ona mora implementirati u cjelokupan sistem, po uzoru na dobre prakse koje već postoje u bankama. On ističe da moramo voditi o računa o tome koji su glavni problemi u oblasti sajber bezbjednosti, te da je taj prostor ekstremno teško pravno urediti, ali da od kolega sa Zapada možemo puno naučiti i dobiti prave inpute, kako bi pravnu regulativu učinili boljom.
Privrednici su nakon prezentacija postavljali brojna pitanja iskazujući veliko interesovanje za vrlo aktuelnu temu sajber bezbjednosti.
U radu skupa, među ostalima, učestvovali su i potpredsjednik Privredne komore Pavle D. Radovanović i rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Božović.
Orden viteza Rajku Uskokoviću
U okviru Konferencije o sajber bezbjednosti, ambasador Francuske Christian Thimonier uručio je predsjedniku Udruženja francusko-crnogorskih preduzeća Rajku Uskokoviću Orden viteza nacionalnog reda za zasluge.
Ambasador je istakao da su organizatori Konferencije još jednom uspjeli da naprave most između Crne Gore i Francuske u prioritetnom sektoru za razvoj, ali ovoga puta i za sigurnost međusobne saradnje.
– To je još jedan uspjeh ovog uzornog poslovnog kluba kojim od 2017. godine predsjedava naš prijatelj Rajko. Ovo je takođe rezultat rada tima i motivisanih aktera s našom Ambasadom i francuskim ekonomskim službama. Dragi Rajko, Vi ste bili dirigent ove manifestacije, kao i mnogih drugih prethodnih godina – kazao je Thimonier.
Dodaje da ovo visoko odličje koje dodjeljuje predsjednik Republike Francuske ne nagrađuje samo Uskokovićevu predanost službi poslovnog kluba, već i izuzetnu karijeru.
– Zahvaljujemo Vam na petogodišnjem angažmanu koji je u ovu organizaciju doveo više od 35 članica uz učešče vrlo velikih i malih crnogorskih i francuskih kompanija koje su sve od Vas dobile najkorisnije savjete i za koje ste bili na raspolaganju u svakom trenutku. Podrška Ambasade nikada nije izostala, uz svo poštovanje i prijateljstvo koje gajimo prema Vama, kao i posvećenost radu uz osmjeh koji Vas tako dobro karakteriše – rekao je ambasador, ističući i Uskokovićev angažman u Pan-evropskom pokretu.
Uskoković je istakao da priznanje za njega predstavlja posebnu čast, ali i obavezu da u narednom periodu sa još više entuzijazma radi na unapređenju ekonomskih odnosa Francuske i Crne Gore.
On navodi da Francuska ima posebno mjesto u mom životu, privatnom i profesionalnom i posljednje dvije decenije
– Samo ekonomija danas može da približi narode, pojača kulturnu razmjenu i diplomatske veze te vodi ka prosperitetu. Zbog toga su iskustva Francuske važna za Crnu Goru i zato ona može da uči od Francuske. Ovo je podsticaj za mene da nastavim predano raditi na daljem unapređenju ekonomskih i drugih odnosa između naše dvije zemlje. Neka živi vječno prijateljstvo Francuske i Crne Gore! – rekao je Uskoković.