Invest in Montenegro
English
Strani investitor može biti strano pravno ili fizičko lice sa sjedištem u inostranstvu, privredno društvo u kojem je učešće stranog kapitala veće od 10%, crnogorski državljanin sa prebivalištem, odnosno boravištem u inostranstvu dužim od godinu dana i privredno društvo koje je strano lice osnovalo u Crnoj Gori.
Strani investitor:
- može osnovati privredno društvo (sam ili sa drugim ulagačima), ulagati u privredna društva, kupiti privredno društvo ili njegov dio, osnovati dio stranog društva.
- se oporezuje isto kao i domaći investitori.
Ulog stranog investitora može biti u novcu, stvarima, uslugama, imovinskim pravima i hartijama od vrijednosti.
U periodu od 2010-2020. godine u Crnoj Gori je ostvaren ukupan priliv SDI od 7,2 milijardi eura, dok je neto priliv SDI u istom periodu iznosio 4,7 milijarde eura.
Priliv SDI zabilježen je iz preko 120 zemalja svijeta, od čega je 4,3 milijardi eura ili 59,4% ostvareno iz deset država sa najvećim učešćem.
ZAŠTO ULAGATI U CRNU GORU?
- Pravni okvir za investiranje reformisan u skladu sa evropskim zakonodavstvom
- Povoljna poreska politika: porez na dobit 9%, PDV 21% (opšta stopa) / 7% (snižena stopa), porez na zarade 9%
- Jednostavan START UP
- Liberalan režim spoljne trgovine
- Nacionalni tretman stranih investitora
- Set povoljnosti na nacionalnom nivou, u obliku poreskih izuzeća, za investiranje u sjevernom dijelu zemlje i u novoosnovanim biznis zonama
- Investicione pogodnosti i subvencije na lokalnom nivou u obliku izuzeća od plaćanja komunalnih taksi, povoljna cijena zemlje za rentiranje i kupovinu, smanjenje stope poreza na imovinu
- Razvijena telekomunikaciona infrastruktura
- Nema ograničenja na profit, dividende ili kamate
- Monetarna stabilnost
- U primjeni su 44 ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja
Crna Gora je sigurna, ekonomski održiva i politički stabilna zemlja, sa značajnim potencijalom za dalji ekonomski razvoj. Članstvo u NATO-u i Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, svrstava Crnu Goru u red sigurnih zemalja u kojima se primjenjuju međunarodni standardi poslovanja. Napredak u pregovorima o pristupanju EU, uz konkuretan poslovni ambijent sa značajnim potencijalima u energetici, turizmu i poljoprivredi, čine Crnu Goru privlačnom investicionom destinacijom.
Crna Gora je na temeljima principa (članica) Svjetske trgovinske organizacije potpisnica multilateralnih i bilateralnih sporazuma – Sporazum o stabilizaciji i asocijaciji sa Evropskom unijom, CEFTA 2006, EFTA, Rusijom, Ukrajinom i Turskom, što joj omogućava kumulaciju porijekla i bescarinsku trgovinu sa oko 800 miliona potrošača. Potpisnica je 20 sporazuma o ekonomskoj saradnji i 24 sporazuma o uzajamnom podsticanju i zaštiti investicija.
Učešće poreza na lični dohodak i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje u ukupnim sredstvima potrebnim za isplatu neto zarade iznosi 39% (poreski klin).